Jak przewozić sprzęt narciarski?

jak przewozić sprzęt narciarski

W niektórych województwach ferie zimowe już się zakończyły, w innych trwają w najlepsze, a w kolejnych dopiero się rozpoczną. Nie ulega wątpliwości, że jest to czas, kiedy wiele rodzin wyjeżdża w góry. Nie ma konieczności zabierania ze sobą sprzętu, gdyż ten można wypożyczyć. Przy własnych nartach należy je jednak właściwie zabezpieczyć. Jak przewozić sprzęt narciarski w samochodzie?

Dlaczego przewóz nart jest kłopotliwy?

Nie ulega wątpliwości, że przewóz nart jest problematyczny. Wszystko ze względu na duże rozmiary takiego sprzętu. Deski narciarskie nie zmieszczą się w bagażniku zwykłego auta miejskiego typu hatchback. Często problem jest nawet ich przewożenie w samochodach z nadwoziem kombi. Łatwiej przewozić krótsze narty carvingowe, ale zawsze wiąże się to ze stratą części powierzchni bagażowej auta. Wprawdzie wiele współczesnych samochodów jest wyposażonych w specjalne rozwiązania do przewożenia nart, a więc np. otwory w tylnej kanapie, gdzie można wsunąć deski do kabiny, ale takie ich przewożenie nie wszędzie jest zgodne z prawem. Zabrania tego m.in. Austria. Najlepiej skorzystać więc z dedykowanych temu rozwiązań zewnętrznych.

Uchwyty narciarskie mocowane do relingów

Jak przewozić sprzęt narciarski? Najlepiej na zewnątrz, np. z wykorzystaniem do tego uchwytów narciarskich, które mocowane są do relingów dachowych bądź belek bazowych. Mogą być to te same belki, które latem służą do zamocowania uchwytów na rower.

Najpopularniejsze są uchwyty szczękowe, które składają się z dwóch części, a mianowicie nieruchomej podstawy i ruchomej pokrywy. W ten sposób przewieźć można od czterech do nawet sześciu par nart czy desek snowboardowych. Najlepiej przewozić je w specjalnych pokrowcach. W innym wypadku mogą one zostać pokryte solą, błotem czy śniegiem. Bez pokrowców to dobry sposób na przewożenie nart na krótkich odcinkach. Dodatkowo muszą to być uchwyty zabezpieczające narty przed kradzieżą.

Boks dachowy

Wyjazd na narty to nie tylko deski, ale też pozostałe akcesoria i inne elementy sprzętu narciarskiego. To również bagaż osobisty. Lepszym i bezpieczniejszym sposobem będzie więc montaż boksu dachowego. Taki kufer umieszczony na dachu samochodu pozwala zapakować do niego narty i pozostały sprzęt: buty, kijki czy odzież. To gwarancja tego, że wszystkie przewożone w nim przedmioty będą czyste i suche.

Jaki powinien być boks dachowy?

Wiedząc, jak przewozić sprzęt narciarski, warto zwrócić uwagę sam kufer. Najlepsze są te wzmocnione metalowymi szynami. Jego pokrywa powinna podnosić się na siłownikach, co upraszcza otwieranie. Przydaje się również centralny zamek i możliwość otwierania boksu na dwie strony. Dobrze też, jeżeli boks wyposażono w taśmy do mocowania bagażu. Co warte podkreślenia, takie kufry do przewożenia sprzętu narciarskiego i bagażu są też aerodynamiczne. Oznacza to, że do kabiny nie dociera hałas, jaki generowany jest przez uchwyt narciarski. Z drugiej strony do dodatkowy ciężar, co przekłada się na większe spalanie samochodu.

Jak wybrać kufer dachowy?

Wybierając kufer na dach samochodu, należy zwrócić uwagę na jego markę. Najlepiej dopasować go do samochodu, a następnie nabyć w autoryzowanym punkcie sprzedaży danej marki. To gwarancja tego, że będzie to boks optymalny do danego modelu. Nie tylko pod względem rozmiarów, ale również i bezpieczeństwa.

Zresztą podobnie jest z uchwytami narciarskimi. Nie warto nabywać tanich uchwytów i boksów, których jakość jest słaba. W przypadku przewożenia nart często kończy się to zniszczeniem desek. Więcej o wyborze kufrów pisano w artykule pt. Jak wybrać bagażnik dachowy?“.

Inne akcesoria do przewożenia sprzętu narciarskiego

Odpowiedzieliśmy, jak przewozić sprzęt narciarski. Poza boksem dachowym lub przynajmniej uchwytami narciarskimi przydadzą się także maty do bagażnika. Pomagają przewozić m.in. buty narciarskie. Maty mogą być dwustronne. Z jednej strony pokryte są tkaniną z przeznaczeniem do normalnego, codziennego użytku, z drugiej natomiast gumą odporną na brud i wodę. Pozwala to na utrzymanie ich w czystości, gdyż wymyć można je pod bieżącym strumieniem wody. Konieczny jest też wspomniany już pokrowiec. Najlepiej z wytrzymałego materiału, który wyposażony jest w zamek błyskawiczny.

Jak bezpiecznie poruszać się samochodem w górach?

Obecnie nie ma problemu z tym, aby znaleźć stok narciarski. Te znajdują się nie tylko w górach. W tych uwagę zwrócić trzeba przede wszystkim na bezpieczeństwo. Na pewno przydadzą się łańcuchy śniegowe, które ułatwiają poruszanie się po ośnieżonych i oblodzonych drogach. Przy okazji należy przypomnieć, że zawsze nakłada się je na oś napędową, a w autach z napędem 4 × 4 na przednią oś. Alternatywą są plastikowe opaski. O takich akcesoriach więcej w artykule Plastikowe opaski na koła czy łańcuchy śniegowe – co wybrać?“.

Zawsze warto mieć przy sobie również linkę holowniczą czy kamizelkę odblaskową, nie mówiąc już o takich akcesoriach jak latarka czy skrobaczka do szyb.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz