Jak przewozić psa w samochodzie?

jak przewozić psa w samochodzie

Wielu w majówkę udaje się na krótkie urlopy. Duża część z nich posiada również czworonogi. Co zrobić z psem podczas takiego urlopu? Można oczywiście zostawić go w domu, oddać pod opiekę sąsiadów czy nawet skorzystać z oferty specjalnych hoteli dla psów. Inną opcją jest zabranie go ze sobą. Wystarczy dobrze zaplanować taką podróż i wiedzieć, jak przewozić psa w samochodzie.

Przewożenie psa w bagażniku

Właściciele psów często nie chcą przewozić ich w klatkach czy też wszelkiego rodzaju transporterach. Sądzą, że zwierzę czuje się w nich nieswojo i ma skrępowane ruchy. Same zwierzaki nie postrzegają tego jednak jako zniewolenia. Oczywiście zakładając, że będą mieć w nich wystarczająco dużo miejsca.

Według specjalistów przewożenie psów w transporterach jest bezpieczne i nie wpływa na ich komfort. Warto tutaj pamiętać, że przewożąc je w klatkach, zwierzęta są zabezpieczone przed niekontrolowanym przemieszczeniem, choć umieszczając w bagażniku taki transporter, jego podłogę należy wyłożyć matą antypoślizgową. Zalecane jest też umieszczenie w klatce poprawiającego komfort koca oraz ulubionej zabawki czworonoga. Wówczas pies będzie czuł się znacznie bezpieczniej.

Dla wielu problemem są jednak koszta transporterów. Te najmniejsze nabyć można już za ok. 200 zł, ale te duże kosztować mogą nawet trzy razy tyle. Najdroższe są natomiast te konstruowane na wymiar. Wówczas ich cena zamknąć się może w okolicach 1000 zł.

Pies w przedziale pasażerskim

Jak przewozić psa w samochodzie, jeśli nie w bagażniku? Oczywiście w przedziale pasażerskim. W takiej sytuacji dla jego dobra niezbędne jest jednak zabezpieczenie go przypinanymi do uprzęży pasami bezpieczeństwa.

Przyda się również wykładzina zabezpieczająca tapicerkę. Na taki dodatek powinni postawić wszyscy ci, którzy obawiają się o stan foteli w swoim samochodzie. W ten sposób ograniczyć można ilość pozostawionej na nich przez psy sierści.

Jak przewozić psa w samochodzie zgodnie z prawem?

Odpowiedzieliśmy na pytanie, jak przewozić psa w samochodzie i wymieniliśmy przydatne w tym akcesoria. Nie wolno jednak zapominać o zapewnieniu czworonogom odpowiednich warunków. Dlatego niezbędne jest zabranie ze sobą prowiantu oraz wody. Poza tym, co około dwie godziny należy zrobić postój, podczas którego pies załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, uzupełni płyny i się rozrusza. Ważna jest też odwodnienia temperatura. Nie jest wskazane m.in. kierowanie bezpośrednio na zwierzę strumieniu powietrza z nawiewu.

Przepisy regulujące przewożenie zwierząt

O tym, jak przewozić psa w samochodzie mówi też prawo. Kierowcę najbardziej zainteresować powinien związany z tym taryfikator mandatów. Wprawie nie przewiduje on grzywny w przypadku, kiedy kierowca nie zabezpieczył przed psem przedziału pasażerskiego, ale przepisy i tak chronią zwierzęta przed nieodpowiednim zachowaniem ze strony ich właścicieli. Tak oto nawet 500 zł wynieść może mandat za pozostawienie psa w zamkniętym aucie bez dostępu świeżego powietrza. Poza mandatem związany z tym wydatek spotęgować może koszt wstawienia nowej szyby. Przepisy mówią bowiem, że w przypadku ratowania życia zwierzęcia każdy przechodzień bez żadnych konsekwencji prawnych może zbić w takim samochodzie szybę.

Tak więc wiedząc, jak przewozić psa w samochodzie nie należy mieć związanych z tym obaw. Taka podróż wymaga wprawdzie nieco większej uwagi i dobrego planu, ale przygotować trzeba każdą dłuższą wyprawę z wykorzystaniem do tego samochodu. Więcej o takich przygotowaniach pisaliśmy w artykule pt. O czym pamiętać przed podróżą samochodem?“. Podróż z czworonogiem taką listę nieco tylko wydłuży.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz