Jak przewieźć psa w samochodzie?

jak przewieźć psa w samochodzie

Jak przewieźć psa w samochodzie, aby zwierzak nie był zestresowany, a jednocześnie podróż była dla niego bezpieczna? Przewożenie psa w samochodzie nie jest niczym skomplikowanym, jeśli się do tego odpowiednio przygotujemy. O czym pamiętać?

Jak pies czuje się w podróży?

Duża część Polaków wyruszyła już na majówkę, inni natomiast podróż mają jeszcze przed sobą. Jeśli dodamy do tego wycieczki na ogródki działkowe i do lasu, ta wiedza przyda się wielu kierowcom, którzy nie wiedzą, jak przewieźć psa w samochodzie, aby dobrze zniósł on podróż.

Każda wycieczka jest dla zwierzęcia bardzo stresująca. Łatwiej i bezpieczniej jest więc zostawić swojego czworonoga pod opieką kogoś z rodziny lub przyjaciół. Alternatywą są hotele dla psów, choć dla wielu taki wydatek jest zbędny i psa postanawiają zabrać ze sobą. Takie rozwiązanie jest nawet lepsze, jeżeli trzeba byłoby wciskać go sąsiadom na siłę. Jeśli zwierzaka przyjmą oni tylko ze względu na nas lepiej i dla niego, i dla nich, aby pies pojechał wraz z rodziną. Wówczas zrobić trzeba jednak wszystko, aby czuł się on bezpiecznie i pewnie. Musi być mu również wygodnie.

Przyzwyczajanie psa do podróży samochodem od szczeniaka

Najprostsze zadanie mają rodziny, których psy są przyzwyczajone do podróży samochodem. Przyzwyczajać trzeba je od szczeniaka. Wówczas nawet dłuższa podróż nie będzie dla zwierzęcia udręką. Oczywiście przyzwyczajanie go do podroży autem, nie polega na wciskaniu go tam na siłę. Wystarczy otworzyć drzwi i pozwolić, aby sam wszedł on do środka. Po odczekaniu kilku minut można zapalić silnik, aby zwierzak zapoznał się z warkotem jednostki napędowej, a następnie ruszyć w krótką przejażdżkę, unikając przy tym nagłych hamowań i ostrych zakrętów. Dobrze, kiedy taka wycieczka kończy się spacerem, przez co będzie się zwierzęciu dobrze kojarzyć.

Dlaczego przed podróżą warto odwiedzić weterynarza?

Jak przewieźć psa w samochodzie? Kluczowe jest jego dobro, a więc przed wyjazdem przyda się wizyta u weterynarza. Poda on czworonogowi środki na uspokojenie lub chorobę lokomocyjną, objawiającą się ślinieniem i wymiotami. Przed wyjazdem spakować trzeba również świadectwo szczepień psa, jak i zaopatrzyć go w środek przeciwko kleszczom.

Jak przewieźć psa w samochodzie?

Psy przed podróżą nie powinny być przekarmiane. Warto natomiast dać im się wybiegać. Większe osobniki można przewozić na kocu lub macie rozłożonej na podłodze bądź tylnym siedzeniu, co jest jeszcze lepsze i bezpieczniejsze z uwagi, że można je przypiąć specjalnymi szelkami. Małe psy, ale też inne niewielkie zwierzaki powinny być przewożone w specjalnie przeznaczonych do tego klatkach-transporterkach. Ważne, aby nie plątały się pod nogami kierowcy, co może stanowić poważne niebezpieczeństwo i grozi wypadkiem. Karygodne jest natomiast przewożenie zwierząt w kartonowych pudłach.

Jak nie przegrzać psa podczas podróży?

Najważniejsze, aby podczas jazdy nie przegrzać zwierzęcia. Temperatura w kabinie nie powinna przekraczać 20 st. Celsjusza. Jeśli jest zbyt gorąco, można włączyć klimatyzację lub lekko uchylić okno, choć zbyt duże przeciągi również nie służą zwierzętom.

Psów nie należy też zostawiać w samochodzie samych. Zwłaszcza w zamkniętych autach. Nawet kiedy na pierwszy rzut oka wydaje się, że dzień nie jest słoneczny, a temperatury umiarkowane. W każdej chwili może pojawić się słońce, a cień się przesunąć. Jeśli nie ma wyjścia i pies musi zostać w aucie na krótką chwilę, np. podczas wizyty w sklepie, koniecznie trzeba zostawić mu miskę z wodą i lekko uchylić okno. To kluczowe przede wszystkim z uwagi na dobro zwierzęcia. Jednak warto o tym pamiętać także ze względów finansowych. Pozostawienie zwierzęcia w zamkniętym samochodzie i bez dostępu do świeżego powietrza grozi mandatem karnym w wysokości nawet 500 zł.

Jak przewozić psa w samochodzie – styl jazdy

Ważny jest też styl jazdy. Kierowcy, którzy lubią dynamiczną jazdę, powinni od niej odstąpić. Nie należy szarżować z dużą prędkością, ostro pokonywać zakrętów czy nagle hamować. Styl jazdy musi być spokojny. Psy nie lubią również głośnej muzyki, a więc i na tej płaszczyźnie można im zaszkodzić, jeśli z głośników słychać głośne, agresywne brzmienie.

Jak często robić postoje podróżując z psem?

Dłuższa podróż z psem wymusza również na kierowcy regularne przystanki, najlepiej co 2-3 godziny jazdy. Pies powinien móc się wybiegać, co zmusza do uwagi, gdyż może on wpaść pod inne auto. Dlatego zawsze wypuszczać należy go od strony pobocza, na smyczy, spuszczając go dopiero po wejściu w bezpieczny teren. Dobrze jest również dać mu chwilę odpocząć i napoić wodą.

Większe problemy mogą mieć kierowcy wyjeżdżający ze swoim czworonogiem za granicę. Zazwyczaj nie wiedzą oni, jak przewozić psa w samochodzie w danym kraju. Dlatego koniecznie sprawdzić trzeba związane z tym przepisy. Odwiedzić należy również weterynarza i zapytać go o warunki wystawienia paszportu.

Które samochody są najlepsze do przewożenia psa?

Nie wszystkie samochody są stworzone do przewożenia zwierząt. Oczywiście trudno, aby podróż z czworonogiem była czynnikiem determinującym zakup danego modelu. Są jednak auta, które nadają się do tego znacznie lepiej niż inne. Na pewno mało komfortowe są niewielkie kompakty, jednak już auta z nadwoziem kombi czy SUV-y, których przykłady zaprezentowano w artykule Jaki SUV za 25 tysięcy złotych?, powinny sprawdzić się w tej misji. Co ciekawe, są też projekty samochodów osobowych specjalnie przeznaczonych do przewożenia psów. Takim jest Nissan X-Trail 4Dogs Concept, który wyposażono w legowisko, pikowaną tapicerkę odporną na bród i zadrapania, ale też trap pomagający wejść do bagażnika, miskę automatycznie podającą karmę, myjkę czy 10-calowy monitor, na którym pies może obserwować podczas jazdy właściciela. Niestety, dokładnie takiego bagażnika zamówić na razie nie można, a to tylko pokaz możliwości Japończyków, ale niektóre z elementów wyposażenia są dostępne na liście akcesoriów.

Rzecz jasna trudno przy zakupie samochodu myśleć o swoim czworonogu. Znacznie ważniejszy jest stan techniczny samego auta i Historia Pojazdu. Jednak kierowcy, którzy często ruszają w podróż ze swoimi pupilami, powinni mieć na uwadze również i ich dobro.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz