Jak przedłużyć żywotność silnika w samochodzie?

jak przedłużyć żywotność silnika

Nie da się ukryć, że silnik to najważniejszy element każdego pojazdu. Wielu kierowców zastanawia się, jak przedłużyć żywotność silnika w samochodzie. Słusznie, bo jest kilka sposobów na to, aby cieszyć się tą samą jednostką napędową w swoim aucie przed dłuższy czas i bez generujących wysokich kosztów napraw.

Słaba jakość współczesnych silników

Współczesne jednostki napędowe są tworzone zgodnie z coraz bardziej restrykcyjnymi normami dotyczącymi emisji spalin do środowiska. W praktyce mają one je chronić, choć bywa z tym różnie. Jeśli musielibyśmy wymienić jedno z największych zagrożeń dla silników, to bez wątpienia wskazalibyśmy na downsizing. Przez ten termin rozumiemy bowiem trend polegający na zmniejszaniu pojemności silników, co ma przełożyć się na mniejszą emisję spalin. Najlepszym przykładem downsizingu jest grupa Volkswagen Aktiengesellschaft (VAG), gdzie silniki o niewielkiej pojemności 1.0 znaleźć można nawet w aucie typu crossover, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia.

Do czego sprowadza się zatem problem takich silników? Sęk w tym, że tak małe jednostki napędowe oferują moc podobną lub nawet taką samą, jak produkowane dawniej silniki zdecydowanie większe. W związku z tym wyciska się z nich absolutne maksimum, co sprawia, że takie jednostki są też znacznie podatniejsze na wszelkie awarie. O częstych usterkach w jednostkach wysokoprężnych pisaliśmy w artykule pt. Najczęstsze usterki Diesla, benzyniaków natomiast w artykule Najczęstsze usterki silników benzynowych“. Dla dobra swojego portfela warto ich unikać, a więc jak przedłużyć żywotność silnika w samochodzie?

Regularna wymiana oleju

Obecnie wielu producentów samochodów zaleca długie interwały wymiany oleju w samochodach. Sprowadza się to do tego, że wymiana powinna mieć miejsce co 30 tysięcy kilometrów lub co rok. Dla kierowcy jest to rozwiązanie korzystne, tak pod względem praktycznym, jak i ekonomicznym. Problem w tym, że większość olejów dostępnych na rynku, nie jest w stanie wytrzymać takiego dystansu bez utraty swoich właściwości smarnych. Oczywiście pomijamy już fakt, że musi to być olej rekomendowany przez producenta samochodu, ale to dla każdego kierowcy powinno być oczywiste.

Jest to o tyle istotne, że współczesne jednostki napędowe są wyczulone na jakość oleju silnikowego. Przy niewłaściwym środku smarnym bogate w osprzęt silniki tracą swoje właściwości i nie działają prawidłowo, co może doprowadzić do ich szybkiego uszkodzenia. Wówczas koszta naprawy będą zdecydowanie wyższe od środków przeznaczonych na wymianę oleju. Takie zaniedbanie szczególnie szkodzi turbosprężarce, choć nie tylko zbyt rzadko wymieniany środek smarny może być przyczyną uszkodzenia turbiny.

Jak dbać o turbosprężarkę?

W samochodach wyposażonych w turbinę przede wszystkim pamiętać należy, aby nie nadużywać jej możliwości przy pierwszych kilometrach jazdy. Wszystko dlatego, że środek smarny musi dotrzeć do każdego zakamarka silnika, aby móc smarować wszystkie znajdujące się w nim części.

To nie wszystko. Po zakończeniu jazdy turbina powinna chwilę popracować na wolnych obrotach. Nie można więc po dłuższej jeździe od razu wyłączyć silnika. Szczególnie w sytuacji, jeśli przed długi czas pracuje on na wysokich obrotach. Nagła utrata smarowania może być przyczyną uszkodzenia turbosprężarki. Kierowcom, którzy mają auta z turbinami, polecamy artykuł pt. Jak zadbać o turbosprężarkę?“. Odniesiono się w nim do najważniejszych czynności związanych z odpowiednią pielęgnacją tego elementu.

O czym pamiętać kupując części zamienne?

Jak przedłużyć żywotność silnika w samochodzie? Na pewno nie można stawiać na pierwsze lepsze części zamienne. Obecnie wybór części samochodowych jest na tyle szeroki, że coś dla siebie znajdą kierowcy szukający oryginałów, jak i zdecydowanie tańszych zamienników. Części wymieniać trzeba bowiem regularnie. Wszystkie komponenty samochodu mają swoją określoną wytrzymałość. Szczególną uwagę warto tu zwrócić na rozrząd. Zaniedbanie jego wymiany może się bowiem skończyć uszkodzeniem jednostki napędowej. O tym, kiedy zdecydować się na wymianę rozrządu, odpowiedź znajdziecie w artykule pt. Kiedy wymienić pasek rozrządu?“.

Oczywiście nie powinny być to najtańsze części zamienne od nieznanych producentów. Ryzykowne jest też nabycie części używanych, choć takiego zakupu wykluczać od razu nie warto. Wiele części pochodzących z eksploatowanych samochodów jest bowiem i tak lepszym rozwiązaniem od zakupu tanich i słabych jakościowo zamienników. Większego problemu nie ma również z doborem części do swojego auta, w czym pomoże numer VIN. O tym, jak szukać części na rynku wtórnym, pisaliśmy w artykule pt. Jak kupować samochodowe części używane?“.

Podsumowanie

Wiecie już, jak przedłużyć żywotność silnika w samochodzie. Sposobów na to jest kilka. Na pewno ważny jest właściwy olej silnikowy zalecany przez producenta auta i jego regularna wymiana. Dobre smarowanie jest kluczowe, a więc na środku smarnym oszczędzać nie warto. Skutki takiego zaniedbania będą bowiem znacznie kosztowniejsze od środków przeznaczonych na wymianę. Ponadto dopilnować trzeba wymiany rozrządu i stosować właściwe części, a nie tanie i słabe zamienniki.

Stan silnika zweryfikować trzeba również podczas zakupu samochodu na rynku wtórnym. Szczególnie w sytuacji, kiedy to nabywca nie zna poprzedniego właściciela. Wówczas ważne są oględziny wizualne takiego silnika, choć wszelkie usterki handlarze potrafią dobrze ukryć. Dlatego pomoże raport VIN. Nie dość, że potencjalny nabywca dostanie chronologiczną historię auta, a w tym informacje o wezwaniach serwisowych, to także kolizjach, danych technicznych czy fabrycznym wyposażeniu danego egzemplarza. Jakby tego było mało, Raport Historii Pojazdu zawiera w sobie również zdjęcia z poprzednich aukcji, a nawet adnotacje z baz kradzieżowych, które wykluczają zakup auta pochodzącego z kradzieży.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

1 komentarz

Odpowiedz