Jak przechowywać opony samochodowe?

jak przechowywać opony samochodowe

Końcówka marca i początek kwietnia to dobry czas na wymianę ogumienia w samochodzie z zimowego na letnie. Jednak sama zmiana to nie wszystko. Kierowcy, którzy dwa razy w roku zmieniają opony, nieużytkowany komplet muszą jeszcze gdzieś przetrzymywać i robić to na tyle właściwie, aby ich nie zniszczyć. Jak przechowywać opony samochodowe po sezonie?

Co szkodzi oponom?

Dany komplet opon zimowych lub letnich użytkowany jest przez kilka miesięcy w roku. W tym czasie eksploatowane są one w różnych warunkach, co prowadzi do gromadzenia się na nich paliwa, olejów, rozpuszczalników i innych chemikaliów. To wszystko negatywnie działa na gumową mieszankę opon. Jeżeli po sezonie nie są one właściwie magazynowane, skraca to czas żywotności takiego ogumienia. Jak wygląda właściwe przechowywanie opon?

Sprawdzenie uszkodzeń ogumienia

Przed magazynowaniem opon należy je dokładnie umyć. Nie trzeba tutaj nawet sięgać po jakieś szczególne płyny, wystarczy bowiem letnia woda z szamponem. Wyczyszczenie opon pozwala dostrzec wszelkie niedoskonałości, które wynikają też ze stylu jazdy kierowcy. O weryfikacji ogumienia mówi artykuł Jak sprawdzić stan opon używanych?“.

Na przykład agresywny styl jazdy przekłada się na szybsze zużycie bieżnika i elementów konstrukcyjnych opony. Kierowcy nie powinni również dynamicznie pokonywać krawężników. Niepodważalnym faktem jest natomiast, że na czystej oponie łatwiej dostrzec odkształcenia, nierównomiernie zużyty bieżnik czy pęcherze. Zdarza się, że po oględzinach opona nie nadaje się już do dalszej eksploatacji. W innym wypadku może wymagać wizyty u wulkanizatora, co jest wskazane w kilku przypadkach, a mianowicie:

 • odklejającego się bieżnika
 • plamach i odparzeniach na oponie
 • przecięciach i rozdarciach boków ogumienia
 • odkrycia drutówki

Kosmetyki stosowane przy przechowywaniu opon

Poza wodą z płynem stosować można też szereg kosmetyków, które usprawniają czyszczenie opon, a co ważniejsze, dobrze je konserwują. Środki pielęgnacyjne zabezpieczają gumę, a tym samym pośrednio wpływają na bezpieczeństwo podczas jazdy. Ważne natomiast, aby nie aplikować ich na bieżnik opony, ale jej rant. Poza ochroną ogumienia takie środki:

 • zabezpieczają opony przed pękaniem i wysychaniem
 • przywracają elastyczność gumy
 • chronią przed szkodliwymi promieniami UV
 • nadają ogumieniu estetycznego wyglądu

Czynnikiem przemawiającym za zakupem takich środków jest też ich niska cena. Opakowanie preparatu, który posłuży do pielęgnacji opon przez kilka sezonów, kosztuje jedynie kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt złotych.

Jak przechowywać opony samochodowe?

Opon nie wystarczy umyć i zabezpieczyć folią. Przed umieszczeniem ich w ochronnych workach, co sugerują specjaliści, trzeba je jeszcze osuszyć. W przechowywaniu ogumienia sprawdzą się tu również tekstylne pokrowce, jak i specjalne stojaki z podstawą, ewentualnie haki wbijane w ścianę, na których wiesza się opony. Tak jednak przechowywać można tylko opony z felgami.

Jeżeli nie ma możliwości przechowywania opon w innej pozycji niż stojąca, raz w miesiącu każda z gum powinna zostać obrócona o 90 stopni. Wyeliminuje to ewentualne powstawanie trwałych odkształceń.

W jakich warunkach przechowywać ogumienie?

Jak przechowywać opony samochodowe, biorąc pod uwagę warunki panujące w danym pomieszczeniu? Zacząć należy od tego, że właściwa temperatura i wilgotność pozwalają nawet kilkunastokrotnie wydłużyć ich żywotność. Podstawowe zasady przechowywania ogumienia to:

 • temperatura w przedziale 15-25 stopni Celsjusza
 • wilgotność powietrza poniżej 70%
 • opony składowane na oczyszczonym podłożu wolnym od rozpuszczalników, olejów i paliw
 • unikanie kontaktu opony ze źródłami ciepła
 • ochrona opon przed promieniami UV
 • regularne wietrzenie pomieszczenia

Gdzie przechowywać opony?

Wiedząc, jak przechowywać opony samochodowe, każdy kierowca powinien sobie z tym zadaniem poradzić. Niestety, nie wszyscy mają w swoim warsztacie wystarczająco dużo miejsca lub właściwe do tego warunki. Co im pozostaje? Pomocną dłoń do takich kierowców wyciągają warsztaty wulkanizacyjne oferujące możliwość przechowywania kompletu opon. Jeżeli kierowca nie ma możliwości, aby we właściwych warunkach osobiście przechowywać ogumienia, powinien skorzystać z takiej możliwości.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

3 komentarze

 1. Czyli co, nawet jak mam tekstylne pokrowce nie mogę ich po prostu położyć w piwnicy? Nie pionowo ale bokiem jedna na drugiej…
  Szczerze to nawet u dealerów na przechowaniu nie wydaje mi się, żeby były jakoś specjalnie traktowane, przekręcane co miesiąć…

Odpowiedz