Jak Polacy dbają o swoje samochody?

jak Polacy dbają o swoje samochody

Każdy kierowca powinien dbać o swój samochód, który jest jego wizytówką. Ciekawe wnioski wyciągnąć można na tej płaszczyźnie dzięki badaniu Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą, który zrealizowała pracownia badawcza Kantar TNS na zlecenie Shell. Jak Polacy dbają o swoje samochody? Wynika z niego, że mężczyźni częściej przeprowadzają zabiegi konserwacyjne. Kobiety z kolei nieco bardziej dbają o czystość we wnętrzu swoich aut.

Chęć jazdy autem czystym i umytym

Jak Polacy dbają o swoje samochody? Z badania wynika, że aż 78 proc. deklaruje, iż porusza się samochodem czystym i wysprzątanym. Z kolei aż 78. proc. kobiet i 79 proc. mężczyzn potwierdza, że regularnie dba o swoje auta. Jeszcze lepiej jest w przypadku porządku wewnątrz pojazdu. Większą wagę przywiązują do tego kobiety (87 proc.) niż mężczyźni (73 proc.).

Cieszy też, iż kierowcy są coraz bardziej świadomi, jaki wpływ na bezpieczeństwo ma widoczność. Samodzielnie potrafią wymienić wycieraczki (74 proc. mężczyzn i 33 proc. kobiet) czy żarówki (62 proc. mężczyzn i 25 proc. kobiet). Problemu nie ma też z uzupełnieniem płynu do spryskiwaczy (84 proc. mężczyzn i 76 proc. kobiet).

Dla bezpieczeństwa ważny jest również stan opon i kontrola ciśnienia w ogumieniu. Jak Polacy dbają o swoje samochody na tej płaszczyźnie? Samodzielnie sprawdza ciśnienie w oponach i pompuje koła 71 proc. mężczyzn i 32 proc. kobiet. Mężczyźni częściej dokonują też sezonowej wymiany kół bez wsparcia specjalistów (38 proc. do 19 proc.).

Ważne czynności, które mają wpływ na stan techniczny auta, to również sprawdzanie poziomu oleju i jego dolewki. Olej samodzielnie uzupełnia tylko 55 proc. mężczyzn i 28 proc. kobiet.

Wygląd a sprzedaż samochodu

Wiemy więc, jak Polacy dbają o swoje samochody. Widać wyraźnie, że wielu naszych rodaków dba o swoje auta, nie tylko je pielęgnując od strony estetycznej, ale też wykonując podstawowe zabiegi konserwacyjne. To wszystko przekłada się nie tylko na lepszy wygląd i niezawodność na drodze, ale daje też szansę na większy zysk z ich sprzedaży. O czym pamiętać przygotowując pojazd do zmiany właściciela? Więcej pisaliśmy o tym w artykule pt. Jak przygotować samochód do sprzedaży?“.

Nie ulega wątpliwości, że ważny jest wówczas jego wygląd. Na cenę wpływ ma także stan techniczny pojazdu oraz jego przeszłość. W sprzedaży samochodu pomóc może więc raport VIN, w którym znajduje się wiele kluczowych na temat takiego auta informacji. Nie tylko są to dane techniczne, ale również zdjęcia z archiwalnych aukcji, informacje o wezwaniach serwisowych, szkodach i kolizjach, a nawet raport z baz kradzieżowych. To wszystko zwiększa ufność potencjalnego nabywcy, który widzi, że sprzedawca nie ma nic do ukrycia, a przynajmniej nie robi tego celowo. Raport taki może dać więc wiele odpowiedzi na temat używanego auta i zwiększa szanse nabywcy na zakup samochodu legalnego, w dobrym stanie technicznym, bez przekręcanego licznika oraz bezwypadkowego. Odnośnie legalności, innym ważnym z punktu widzenia nabywcy raportem jest sprawdzenie zastawu sądowego. To z kolei gwarancja, że na sprzedawanym samochodzie nie ciąży zastaw, co ma miejsce przy kredytach bankowych czy pożyczkach w SKOK-ach.

W teorii wystarczy zajrzeć w tym celu do dowodu rejestracyjnego. Problem w tym, że informację o ciążącym zastawie umieszcza się w nim na wniosek właściciela. Bez sprawdzenia tego faktu, kupujący nie ma więc pewności, że taki zastaw nie został nad nim ustanowiony. To wszystko pozwala w nabyciu samochodu na rynku wtórnym, ale też jego szybszej sprzedaży.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 3.7]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz