Jak oszczędzać paliwo zgodnie z zasadą hypermilingu?

jak oszczędzać paliwo

Wielu kierowców ceni sobie dziś jazdę ekonomiczną, a więc tak zwany ecodriving. Krok dalej w tym kierunku poszli jednak Amerykanie, którzy stosują hypermiling. Przy takiej jeździe oszczędności sięgnąć mogą nawet 2 litrów paliwa na każde 100 km. Jak oszczędzać paliwo zgodnie z zasadą hypermilingu?

Przygotowanie opon

Sęk w tym, że hypermiling to nie tylko ekonomiczna jazda. Do takiego stylu trzeba się przygotować, dbając między innymi o opony. Dlatego przed podróżą należy sprawdzić zbieżność kół oraz ustawić w nich odpowiednie ciśnienie. Amerykanie zalecają, że poziom ciśnienia w oponach można podnieść o ok. 20 proc. w stosunku do tego, co proponuje producent.

Praca klimatyzacji

Jak oszczędzać paliwo, chcąc jednocześnie korzystać z klimatyzacji? Nie jest tajemnicą, że jest to układ dość paliwożerny. Dlatego przed wyruszeniem w podróż należy przewietrzyć cały pojazd, a korzystając z klimatyzacji włączyć obieg wewnętrzny.

Przyspieszanie i hamowanie

Zasady hypermilingu mówią też o przyspieszaniu oraz hamowaniu. Przyspieszając, należy robić to gwałtowniej, wykorzystując 2/3 mocy silnika i redukując bieg. Optymalna prędkość to 110-115 km/h. Należy mieć na uwadze, że im wyższa prędkość, tym większy opór aerodynamiczny, co ma swoje przełożenie na wzrost spalania. Warto przy tym obserwować komputer pokładowy, który podaje średnie spalanie przy danej prędkości. Na pewno pomóc może tutaj tempomat, ale zazwyczaj tylko na trasach szybkiego ruchu i autostradach, choć i tam mogą tworzyć się korki.

Widząc taki korek lub czerwone światło na skrzyżowaniu wystarczy zdjąć nogę z gazu i czekać, aż samochód wyhamuje. Nie ma sensu wrzucać na luz. Obecnie komputer automatycznie odcina dopływ paliwa, co oznacza także oszczędności. Hamowanie silnikiem jest więc wskazane.

Boksy dachowe i rowery

Wiecie, jak oszczędzać paliwo w kontekście boksów dachowych i rowerów? Najlepiej w ogóle nie montować bagażników dachowych czy haków z rowerami. Według badań boks zwiększa spalanie nawet o 5 proc. Jeśli natomiast nie ma możliwości pomieszczenia bagażów we wnętrzu auta, wybrać trzeba boksy jak najbardziej aerodynamiczne. Więcej o takich akcesoriach pisaliśmy w artykule pt. Jak wybrać bagażnik dachowy?“.

Hypermiling a czas podróży

Hypermiling odnosi się nawet do pory dnia najlepszej dla podróży. Wyjazd w ciągu dnia nie jest najlepszym wyborem. O wiele lepiej jest wyjechać o poranku lub w nocy. Wówczas można zyskać na czasie straconym w korkach, co przełoży się także na oszczędności z tytułu zużycia paliwa.

Czy hypermiling jest skuteczny? Podpowiedzieliśmy, jak oszczędzać paliwo i wydaje się, że wiele z tych zasad rzeczywiście przekłada się na mniejsze jego zużycie. Nawet w sytuacji, kiedy zastosowanie tych wszystkich zasad nie jest możliwe, warto odnosić się do reguł ekonomicznej jazdy zgodnych hypermilingiem.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 4]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

1 komentarz

  1. Najskuteczniejszym oszczędzaczem jest instalacja lpg optima. Jej koszt nie zwala z nóg a na oszczędności nie trzeba długo czekać.

Odpowiedz