Jak kupować samochody po wypadku?

samochody po wypadku

Czy samochody po wypadku to zawsze fatalny wybór? Niekoniecznie, choć oczywiście każdy samochód po kolizji musi być dokładnie zweryfikowany. Jak zabrać się za zakup wypadkowego auta?

Dlaczego samochody po wypadku mogą być interesujące?

Samochody po wypadku kuszą wielu kierowców, które chcą nabyć pojazd w okazyjnej cenie. Jednak na takim zakupie można nie tylko zyskać, ale również wiele stracić. Faktem jest, że zakup niesprawdzonego pojazdu, nawet bez wypadkowej historii i nieuszkodzonego, może być sporym problemem, nie mówiąc już o aucie po wypadku, kiedy ryzyko straty pieniędzy jest znacznie większe. Dlatego kierowcy, którzy decydują się na samochód po wypadku, muszą przestrzegać kilku ważnych zasad.

Samochód naprawiony czy uszkodzony – co lepsze?

Wbrew pozorom, lepiej kupić samochód po wypadku, który jest uszkodzony aniżeli naprawiony. Wówczas do naprawy można wykorzystać części wybrane pod nadzorem właściciela, których ten sobie zażyczy. Jeżeli samochód po wypadku został naprawiony przez poprzedniego właściciela, nie ma gwarancji, że użył on najlepszych części, ale najprawdopodobniej słabych zamienników. To z kolei przekłada się nie tylko na słabą jakość, ale jednocześnie również mniejsze bezpieczeństwo.

Trzeba przy tym pamiętać, że kupując samochody po wypadku, istnieje ryzyko, iż to auto złożone z dwóch lub nawet trzech aut. Wówczas historia o stłuczce jest tylko zasłoną dymną. Dlatego tak ważna jest historia pojazdu.

Historia wypadkowego samochodu – jak ją zbadać?

Sprawdzenie przeszłości danego egzemplarza nie jest trudne. Najlepiej posłużyć się numerem VIN. Znając numer nadwozia pojazdu, można zamówić dla niego raport VIN, na przykład korzystając z serwisu Autobaza.pl. W raporcie znajduje się chronologiczna lista znanych uszkodzeń pojazdu. To jednak nie wszystko, ponieważ każdy wpis okraszony jest dodatkowymi informacjami: datą zdarzenia, wartością szkody wyrażonej jako przedział kwot, statusie uszkodzenia i kraju, w którym odnotowano stłuczkę. Fakt, czy dany pojazd ma historię incydentów, sprawdzić można zupełnie za darmo. Jeżeli rekordy nie występują, historia kolizji i wypadków nie znajdzie się w płatnym raporcie. Jednak sam raport to również wiele innych ważnych informacji, a w tym:

  • Dane techniczne samochodu
  • Rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
  • Lista sprawdzeń danego numeru VIN w serwisie Autobaza
  • Sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych
  • Ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach pojazdu
  • Dane producenta i adres miejsca montażu
  • Dane z aukcji internetowych i portali motoryzacyjnych
  • Fabryczne opcje wyposażenia zakodowane w numerze VIN
  • Galeria zdjęć pojazdu

Szerzej o samym numerze VIN mówi artykuł pt. Jakie informacje zawiera numer VIN?“.

Jak ważny jest wiek samochodów po wypadku?

Kupując samochody po kolizji, warto zwrócić uwagę na wiek wypadkowego auta. Im jest ono młodsze, tym lepiej, bo większa szansa, że pojazd uda się doprowadzić do stanu używalności, wykorzystując do tego części zamienne i naprawić pojazd w rozsądnej cenie. Jeżeli samochód jest starszy, może się okazać, że niezbędne są oryginalne części, co skutkuje wysokimi kosztami napraw. Oczywiście wiele zależy od marki i modelu, dlatego przed zakupem warto sprawdzić dostępność części zamiennych do wypadkowego egzemplarza.

Zakup tylko po oględzinach wizualnych

Mimo iż wydaje się to dziwne, zdarza się, że kierowcy, zwłaszcza handlarze, kupują samochody wypadkowe jedynie na podstawie fotografii. To duży błąd, ponieważ auto zawsze należy zobaczyć na własne oczy. Zakup na podstawie zdjęć, nawet wówczas, kiedy są one dokładne, jest zakupem przysłowiowego kota w worku. Na pewno nie oddadzą one skali problemów i zniszczeń. Tyczy się to zakupu aut wypadkowych, ale i naprawionych po kolizji.

Same oględziny to nie wszystko, ponieważ samochody po wypadku należy oglądać z mechanikiem, a niekiedy nawet z blacharzem. Jeżeli nie można zabrać ze sobą fachowców, warto zdecydować się na badanie samochodu w ASO, nawet pomimo tego, że często wymaga to wynajęcia lawety. Do rzetelnej oceny stanu auta niezbędne jest bowiem duże doświadczenie i ogromna wiedza.

Jak kupować naprawione samochody po wypadku?

Podobnie wygląda to w przypadku zakupu auta po wypadku, jeżeli jego usterki zostały już usunięte. Wówczas należy go weryfikować na podobnych zasadach, jak ma to miejsce przy zakupie auta używanego, ale robić to jeszcze dokładniej. Dlatego poza sprawdzeniem informacji na bazie numeru VIN, samochód musi obejrzeć mechanik, a poza tym powinien on przejść przegląd techniczny w specjalistycznym warsztacie lub ASO. Niezbędna jest również jazda próbna.

Bez wątpienia samochody po wypadku mogą być warte zakupu. Oczywiście tylko w pewnych sytuacjach, kiedy nie są to większe usterki naruszające konstrukcję. Poza tym cena samochodu po wypadku musi być adekwatna do wartości auta.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

1 komentarz

Odpowiedz