Jak jeździć samochodem podczas burzy?

jak jeździć samochodem podczas burzy

W ciągu kilku ostatnich dni Polskę nawiedziły intensywne burze. Skoro tak, warto zastanowić się, jak jeździć samochodem podczas burzy, aby było to bezpieczne. Na co zwrócić uwagę podczas poruszania się autem w tak niesprzyjających warunkach?

Gdzie zatrzymać samochód podczas burzy?

Jak przystało na lato, upalne dni kończą się często gwałtowną burzą. Na szczęście wnętrze auta jest stosunkowo bezpiecznym miejscem dla przeczekania burzy. Niestety, jazda w takich warunkach może być już znacznie bardziej niebezpieczna. Zagrożenie płynie ze strony silnego wiatru, ulewnego deszczu czy wyładowań elektrycznych. Jak jeździć samochodem podczas burzy?

O ile kierowcę zaskoczy zła pogoda, a w tym ulewny deszcz, silny wiatr oraz burza z piorunami, o tyle powinien on jak najszybciej zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu. Oczywiście na drodze ekspresowej i autostradzie jest to mocno ryzykowne, dlatego należy zachować warunki bezpieczeństwa. Najbezpieczniej zjechać na pobliski parking lub stację paliw. Jeżeli nie jest to możliwe, można zjechać na pas awaryjny i włączyć światła awaryjne. Wypadałoby również wystawić trójkąt ostrzegawczy, ale w warunkach złej widoczności lepiej nie ryzykować i nie wychodzić z samochodu. Na drogach niższej kategorii jest łatwiej. Wystarczy zjechać w boczną uliczkę lub wybrać zjazd z posesji.

Niebezpieczny deszcz i kałuże

Poważnym zagrożeniem podczas burzy jest ulewny deszcz, który mocno ogranicza widoczność kierowcy, a jednocześnie wydłuża drogę hamowania. Jeżeli nie można więc zatrzymać samochodu, należy przynajmniej zredukować prędkość, zwiększając dystans od poprzedzających pojazdów.

Jednak duży i intensywny deszcz to również zjawisko akwaplanacji. Jest to poślizg wodny, który skutkuje utratą kontroli nad pojazdem. Możliwe jest również zalanie układu zapłonowego czy innych elementów elektrycznych w samochodzie.

Uważać trzeba też na uszkodzenie samego samochodu z uwagi na to, że kałuże tworzące się w czasie deszczu ukrywają głębokie dziury. Dlatego podczas wjazdu w kałużę trzeba maksymalnie zwolnić, gdyż w momencie hamowania przednie amortyzatory są ugięte, nie spełniając właściwie swojego zadania. Warto również wcisnąć sprzęgło, co pozwoli uchronić skrzynię biegów oraz silnika przed energią uderzenia. O tym, jakie ryzyko niesie w sobie dynamiczna jazda przez kałuże, mówi artykuł pt. Czym grozi szybki przejazd przez duże kałuże?“. Co więcej, droga może zostać zalana wodą na przykład z rzeki. Wówczas lepiej zawrócić i poszukać innej drogi.

Jak zachować się podczas uderzenia pioruna?

Karoseria auta to tzw. klatka Faradaya. Jest to miejsce izolujące od wyładowań atmosferycznych. Dlatego po uderzeniu pioruna teoretycznie pasażerowie powinni być bezpieczni. Zdarza się natomiast, że uszkodzeniu ulega sam pojazd. Najbardziej narażone na awarię są systemy elektryczne i elektroniczne. Ważne natomiast, aby w czasie wyładowań nie dotykać żadnych metalowych przyrządów.

Najlepiej zatrzymać pojazd i przeczekać nawałnicę. Nie wolno jednak ustawiać samochodu pod drzewami, aby podczas wyładowań piorun nie uderzył w drzewo i go nie powalił. To właśnie takie sytuacje są dla kierowcy najniebezpieczniejsze. Co natomiast ciekawe, ryzykowne nie jest korzystanie z telefonu komórkowego, co może nawet pomóc, jeżeli konieczne jest wezwanie pomocy.

Jak groźny jest silny wiatr?

W pobliżu drzew, swoich samochodu nie wolno również zostawiać podczas silnego wiatru. Poza tym porywy wiatru mogą zepchnąć pojazd z drogi, co jest groźne zwłaszcza podczas pokonywania mostów i nieosłoniętych odcinków dróg. Przy silnym wietrze można dostosować delikatnie ustawienie kół do kierunku wiejącego wiatru, co zrównoważy jego siłę. Koniecznie dostosować należy też prędkość do poprzedzających samochodów co najmniej do trzech sekund.

Jak jeździć samochodem podczas burzy z gradem?

Dla samochodu i przede wszystkim strat materialnych kierowców groźny jest również grad. Burze z gradem mogą kompletnie zniszczyć karoserię i szyby samochodu. Dlatego, kiedy przewidziane są burze gradowe, warto ukryć samochód w podziemnym garażu, np. w galerii handlowej. Można się nim również zatrzymać pod wiatą stacji paliwowej lub w innym podobnym, dobrze osłoniętym miejscu. Jeżeli nie jest to możliwe, eksperci zalecają obłożenie dachu samochodu i szyb miękkim kocem, który zamortyzuje uderzenie gradu.

Nie ulega więc wątpliwości, że poruszanie się samochodem w czasie burzy może być groźne. Pozostaje mieć nadzieję, że kierowcy, którzy wiedzą, jak jeździć samochodem podczas burzy, w czasie najbliższych i kolejnych niesprzyjających warunków atmosferycznych będą wiedzieć, jak zachować się na drodze.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz