Jak jeździć po wymianie klocków hamulcowych?

jak jeździć po wymianie klocków hamulcowych

Przy przeglądzie samochodu, który ma miejsce na przykład przed dłuższą podróżą, wielu kierowców decyduje się na wymianę klocków hamulcowych. Na ogół po takiej czynności serwisowej kierowcy niemal od razu ruszają w podróż, co jest błędem. Wynika to z ich niewiedzy. Tak więc, jak jeździć po wymianie klocków hamulcowych?

Co zrobić po wymianie klocków hamulcowych?

O samych klockach więcej przeczytacie w artykule pt. Wybieramy klocki hamulcowe“. Po ich wymianie, przede wszystkim uwagę zwrócić trzeba na proces docierania klocka hamulcowego, na który potrzeba czasu. Do uzyskania pełnej sprawności świeżo zamontowane części potrzebują bowiem nawet 300 kilometrów. Z drugiej strony docieranie klocków rozpoczyna się jeszcze przed opuszczeniem warsztatu, gdzie dokonywana jest ta czynność. Jeszcze przed zjechaniem ze stanowiska postojowego, w celu dokonania luzu pomiędzy tarczą a klockiem, należy kilkukrotnie nacisnąć pedał hamulca. Dopiero po tej czynności samochód jest gotowy do jazdy, co nie oznacza, że można nim wyjechać w dłuższą podróż. Jak jeździć po wymianie klocków hamulcowych, aby układ hamulcowy był w pełni sprawny?

Jak wygląda docieranie klocków hamulcowych?

Przed wyruszeniem w podróż klocki hamulcowe powinny się dotrzeć. Na osiągnięcie ich pełnej sprawności potrzeba jednak czasu. Najlepiej wykonać to podczas jazdy miejskiej w warunkach normalnej eksploatacji, unikając przy tym jazdy z dużym obciążeniem, hamowań przy większych prędkościach, jak i jazdy typowo sportowej i w warunkach wysokogórskich.

Jako że pełną sprawność klocki hamulcowe osiągają dopiero po przejechaniu około 300 kilometrów, ich wymiany dokonać należy przynajmniej na kilka dni przed wyjazdem w dłuższą podróż. Do tego momentu, warto jak najczęściej korzystać z pedału hamulca. Każde kolejne hamowanie zwiększa bowiem powierzchnię klocka z tarczą hamulcową, co przekłada się na ich coraz lepszą wydajność.

Skoro wiecie już, jak jeździć po wymianie klocków hamulcowych, warto zauważyć, że jednym z wyborów są klocki ceramiczne, których charakterystyki dokonaliśmy w artykule Wady i zalety ceramicznych klocków hamulcowych“. Oczywiście na wymianie samych klocków przygotowania do wyjazdu się nie kończą. Więcej o nich pisaliśmy w tekście pt. O czym pamiętać przed podróżą samochodem?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 1]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

2 komentarze

  1. Jeżdżę tak jak zawsze jeździłem, mam dobrej jakości klocki hamulcowe więc nie mam obaw. Klocki wymieniałem w serwisie autoryzowanym forda, nawet sporo mnie to nie kosztowało, mam przynajmniej świadomość jakości.

  2. Akurat w ten sposób zwykle jeżdżę. Klocki jak kolega wyżej wymieniałem również w serwisie autoryzowanym forda, za komplet do fiesty już razem z wymiana płaciłem 268 złotych.

Odpowiedz