Jak działają zagłuszarki sygnału GPS/GSM?

jak działają zagłuszarki sygnału

W Polsce kradnie się coraz mniej samochodów, co nie oznacza, że kierowcy mogą spać spokojnie. Szczególnie uważni powinni być właściciele marek premium i innych droższych samochodów, które często wyposażone są w nowoczesne systemy mające ułatwić użytkowanie auta kierowcom. Wśród nich jest system bezkluczykowy. Takie auta kradnie się na walizkę, ale to nie wszystkie narzędzia, które w swoim posiadaniu mają szajki złodziei. Na ich wyposażeniu są także zagłuszarki, które mają zapobiec namierzeniu auta po kradzieży. Jak działają zagłuszarki sygnału GPS/GSM?

Jak kradnie się współczesne samochody?

Wiele współczesnych samochodów wyposażono w system bezkluczykowy. To nowoczesne rozwiązanie, które z jednej strony ułatwia użytkowanie auta, z drugiej natomiast zwiększa ryzyko jego utraty wskutek kradzieży. Przestępcy wykorzystują tzw. walizkę, a kradzież trwa niekiedy tylko kilka sekund. Co istotne, jest ona cicha. Nie słychać ani bicia szyb, ani niszczenia drzwi. Złodzieje nie używają przy tym młotów, śrubokrętów czy łomów. Wystarczy im specjalny nadajnik ze wzmacniaczem antenowym, który na chwilę umieszcza się np. pod oknem w domu właściciela pojazdu.

Wielu kierowców kluczyki pozostawia przy oknie czy drzwiach wyjściowych. Urządzenie wyszukuje sygnał kluczyka, druga osoba pociąga w tym czasie za klamkę. Samochód domaga się wówczas sygnału z kluczyka, a po jego przesłaniu samochód zostaje otwarty. Zabezpieczenie łamane jest przez wzmacniacz, dzięki któremu samochód odbiera sygnał jak z oryginalnego kluczyka. W taki sposób skraść można wiele nowoczesnych aut, a wśród nich pojazdy marki BMW, o czym pisaliśmy w artykule pt. Auta marki BMW można ukraść za pomocą taniego zestawu“.

Kierowcy próbują się bronić przed szajkami przestępców. Od lat znanymi rozwiązaniami są laski na kierownicę i pedały, blokady skrzyni biegów czy alarmy, z którymi złodzieje potrafią sobie radzić. Coraz więcej aut ma również monitoring GPS. Często to również niewystarczające zabezpieczenie, a złodzieje radzą sobie z nim, stosując przy tym zagłuszarki. Jak działają zagłuszarki sygnału GPS/GSM?

Do czego służą zagłuszarki GPS/GSM?

Zagłuszarki GPS/GSM to urządzenia, które jak sama nazwa wskazuje, mają zagłuszyć komunikację za pośrednictwem udostępnionej częstotliwości. Chcąc zrozumieć, jak działają zagłuszarki sygnału GPS/GSM, należy zauważyć, że stosuje się je nie tylko w motoryzacji. Również podczas spotkań w biznesie czy polityce, co ma zapobiec nagrywaniu rozmów. Dziś wykorzystywane są one nawet w teatrach czy kinach, w obawie, że roztargniony widz mógłby nie wyłączyć telefonu i tym samym rozproszyć aktorów i publiczność.

Z takich urządzeń od pewnego czasu korzystają także przestępcy, którzy wyeliminowali tym samym problem namierzenia pojazdu na podstawie systemu monitoringu. Pozwalało to na namierzenie skradzionego samochodu i odzyskanie mienia, a jednocześnie przyłapaniu na gorącym uczynku przestępców.

Warto podkreślić, że większość dostępnych na rynku systemów lokalizacji korzysta z pasma GPS/GSM. Do odbiorcy informacje te trafiają za pośrednictwem karty SIM. Zagłuszarka uniemożliwia taką komunikację, przez co namierzenie auta jest niemożliwe.

Czy zagłuszarki sygnału są skuteczne?

Wiedząc, jak działają zagłuszarki sygnału, trzeba pamiętać, iż są to na tyle skomplikowane urządzenia, że panuje wśród nich duża różnorodność. Przede wszystkim charakteryzują się one różną mocą sygnału. Poza tym mają też różny zakres częstotliwości. Najczęstsze dla danej technologii zakresy to GSM, LTE i 3G. Najprostsze urządzenia pozwalają zakłócić zaledwie 3-4 pasma, te znacznie bardziej zaawansowane nawet 16 częstotliwości.

Poza tym liczy się stopień zaawansowania i jakość wykonania takiego urządzenia. Na pewno nie można liczyć na wiele przy produktach importowanych z Chin, które są dalekie od idealnych tego typu urządzeń. Niestety, profesjonalne grupy przestępcze, na swoim wyposażeniu mają znacznie bardziej zaawansowane zagłuszarki sygnału.

Czy zagłuszarki sygnału są legalne?

Wyjaśniliśmy, jak działają zagłuszarki sygnału GPS/GSM. Sporną kwestią jest ich legalność. Wprawdzie zagłuszarki można sprzedawać, kupować i mieć w swoim posiadaniu, ale korzystanie z nich jest zabronione.

Porównać można to do antyradarów. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), który przydziela w Polsce częstotliwości, pozwala na korzystanie z wykupionego pasma jedynie jego właścicielowi bądź grupie, jak ma to miejsce w telefonii komórkowej. Jeżeli pojawia się na nim inny sygnał (np. zagłuszarki), jest to działanie niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Jak walczyć z zagłuszarkami monitoringu?

Wykrycie pracy zagłuszarki jest możliwe, ale tylko w teorii. Takie urządzenia emitują sygnał szerokopasmowy, a aby go zarejestrować i analizować, należy korzystać ze specjalnych narzędzi. Problem w tym, że cena takiego sprzętu to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

Zagłuszarka nie działa też na wszystkie systemy lokalizacji. Wiedząc, jak działają zagłuszarki sygnału GPS/GSM, łatwo dostrzec, że są one skuteczne na moduły bazujące na określonych częstotliwościach.

Nie nadają się natomiast do zagłuszania nowoczesnych modułów lokalizacji, które opierają się na działaniu fal radiowych innych niż pasma GPS. Takich urządzeń praktycznie nie da się zagłuszyć, a poradzi sobie z nimi tylko technologia wojskowa. Takie systemy lokalizacji to najskuteczniejsze z takich zabezpieczeń. Wówczas zagłuszarki są nieskuteczne, a samochód z dokładnością do maksymalnie kilku metrów namierzyć można nawet w kontenerach czy podziemnych garażach.

Jak nie kupić kradzionego samochodu?

Kradzione samochody są rozbierane na części lub odsprzedawane w całości. Poważne problemy może mieć też nabywca takiego auta. Nawet w sytuacji, kiedy nie miał wiedzy o tym, że kupowany samochód jest kradziony.

Wielokrotnie traci on pojazd, a tym samym wydaną na jego zakup gotówkę. To również możliwe problemy prawne. Kodeks karny rozróżnia tu paserstwo umyślne i nieumyślne. Pierwsze zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Paserstwo nieumyślne z kolei karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

W pewnych sytuacjach możliwe jest jednak nabycie kradzionego samochodu. Spełnić trzeba jednak kilka warunków. Przede wszystkim od nabycia pojazdu muszą upłynąć trzy lata, przez które nabywca musi użytkować taki pojazd. Auto nabywane musi być też w dobrej wierze, a więc kupujący musiał być przekonany, że samochód nie jest kradziony.

Lepiej uniknąć takich problemów i ustrzec się przed zakupem kradzionego samochodu. Pomaga w tym raport VIN. Zawiera on w sobie wiele kluczowych o danym egzemplarzu informacji, a w tym raport z baz kradzieżowych. Poza tym w raporcie znaleźć można m.in.:

  • dane techniczne pojazdu
  • jego fabryczne wyposażenie
  • informacje o szkodach i kolizjach
  • chronologiczną historię pojazdu
  • informacje o wezwaniach serwisowych
  • archiwalne zdjęcia pojazdu
Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz