Jak drożeje OC po szkodzie?

Jak drożeje OC po szkodzie?

OC po szkodzie wzrosnąć może nawet o kilkadziesiąt procent. Z jaką zwyżką należy się liczyć po stłuczce i czy można się przed nią w jakikolwiek sposób ustrzec?

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC?

Zanim o tym, jak drożeje OC po szkodzie, w pierwszej kolejności trzeba odnieść się do samej ceny polisy ubezpieczeniowej auta. Nie jest tajemnicą, że przy wyborze ubezpieczenia OC samochodu większość kierowców kieruje się ceną. Słusznie, ponieważ w każdym przypadku zakres OC jest identyczny. Większość kwestii związanych z ubezpieczeniem OC reguluje bowiem prawo. Są nimi:

  • zakres ubezpieczenia,
  • suma gwarancyjna,
  • wyłączenia odpowiedzialności.

Cena OC samochodu jest jednak kwestią indywidualną ubezpieczyciela. Różni się w zależności od samochodu objętego ochroną ubezpieczeniową, jak i kierowcy, do którego należy auto. Duże znaczenie mają dane personalne, a w tym wiek, stan cywilny czy miejsce zamieszkania. Liczą się też parametry samochodu: marka, pojemność silnika, wiek auta i stan jego licznika. W końcu nie wolno zapomnieć o doświadczeniu zmotoryzowanego i stylu jazdy. Dlatego wyższe OC płacą młodzi kierowcy, ale też wszyscy ci, którzy mają na swoim koncie wypadkową przeszłość, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich kilku lat.

O ile wzrośnie OC po szkodzie?

OC po wypadku zazwyczaj wzrasta o kilkadziesiąt procent. Wzrost składki OC po kolizji jest tym bardziej odczuwalny, im większe były zniżki przed wypadkiem. Tymczasem trzeba w tym miejscu zauważyć, że doświadczeni kierowcy często są współwłaścicielami pojazdów swoich dzieci. To normalne, ponieważ dzięki temu niższa jest składka OC. Otóż w kwietniu 2020 roku średnia cena polisy OC dla młodego kierowcy w wieku 18-25 lat sięgała aż 1528 zł. To naprawdę dużo, jeżeli wziąć pod uwagę, że średnia dla całego kraju wyniosła 846 zł. O OC dla młodego kierowcy mówi artykuł pt. Cena ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy“. Niewątpliwie ratunkiem są w takiej sytuacji zniżki współwłaściciela, czyli bardziej doświadczonego kierowcy, który ma zniżki. Niestety, jeżeli dojdzie do wypadku, tracą je wszyscy współwłaściciele i to niezależnie od tego, kto spowodował szkodę.

Tak więc, o ile wzrasta OC po szkodzie? Wszystko zależy od zasad Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Raz ubezpieczyciel uzależnia wysokość zwyżki od ilości i skali dotychczasowych szkód, innym natomiast wpływ na cenę mają zmieniające się taryfy. Największy wpływ na zwyżki OC mają szkody powstałe w trakcie trwania ostatniej polisy. To logiczne, ponieważ zniżki są naliczane po każdym roku bezszkodowej jazdy. Jeszcze gorzej, kiedy kierowca w ostatnim roku spowodował dwie lub więcej szkód. Z kolei im dawniej doszło do stłuczki z jego winy, tym zwyżka OC jest mniej odczuwalna.

Jak odzyskać zniżki OC po szkodzie?

Oczywiście ponowne wypracowanie dawnych zniżek jest możliwe. Niezbędny do tego czas jest różny, zależny od liczby wyrządzonych szkód oraz ich skali. O ile w międzyczasie ubezpieczenia nie podrożeją, równie atrakcyjną ofertę sprzed wypadku uzyskać można mniej więcej po trzech latach od stłuczki. Oczywiście to tylko teoria, ponieważ zmiany w regulaminach Towarzystw Ubezpieczeniowych są bardzo dynamiczne.

Jak chronić się przed zwyżką OC za szkodę?

Nie każdy ma świadomość, że szkoda wcale nie musi oznaczać utraty zniżek. Niektórzy ubezpieczyciele oferują ochronę zniżek OC, co oczywiście wiąże się z dodatkową opłatą. Takim dodatkiem powinni zainteresować się kierowcy, którzy mają zniżki na poziomie co najmniej 60%. Opcję taką w swoje ofercie mają na przykład Compensa, PZU, HDI, Uniqa czy Ergo Hestia.

Warto w tym miejscu pamiętać, że ochrona zniżek obowiązuje tylko w towarzystwie, w którym ją zakupiono. Jeżeli przy przedłużaniu polisy OC kierowca zmienił ubezpieczyciela, musi liczyć się z utratą zniżek. Ponadto ochrona zniżek OC nie oznacza, że polisa w przyszłym roku będzie kosztować tyle samo. Dotyczy ona wyłącznie poziomu zniżek, z kolei sama cena OC może ulec zmianie z uwagi na obowiązującą taryfę. Zawsze ważna jest też umowa. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują ochronę OC wyłącznie dla pierwszej stłuczki lub ustalają limit kwotowy spowodowanej szkody (np. 5000 zł).

Jak długo liczą się szkody?

Oczywiście nie jest tak, że szkoda sprzed kilkunastu lat ma wpływ na cenę OC. Ubezpieczyciele nie są pamiętliwi, a przy wyliczaniu wysokości składek biorą pod uwagę jedynie kilka ostatnich lat jazdy. Sam okres jest różny, zależny od polityki ubezpieczyciela, wynosząc przy OC od 3 (np. Uniqa) do 10 lat (np. Benefia, Wiener). Inaczej może to wyglądać przy ubezpieczeniu autocasco, ale i tutaj okres weryfikacji szkód odnosi się do 3-10 lat wstecz.

OC po szkodzie całkowitej

Jeżeli jesteśmy winni stłuczki, a po szkodzie samochód można naprawić, bez AC należy wydać na to własne środki. Co natomiast, kiedy samochód nadaje się jedynie na złom?

Jako że każdy pojazd musi mieć OC, nawet ten, który nie nadaje się do użytku, trzymanie takiego auta w garażu lub na parkingu nie ma sensu. Jedynym rozsądnym wyjściem jest jego zezłomowanie, po czym wyrejestrowanie. Wówczas można wnioskować o zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony. Oczywiście zniszczony samochód można też odsprzedać, ale nie jest to łatwe. Jeżeli jednak znajdzie się chętny, nabywa on samochód wraz z OC do końca trwania polisy. Zwrot za niewykorzystany okres ubezpieczenia będzie możliwy tylko wtedy, kiedy nowy właściciel zrezygnuje z OC.

Jednak o wiele łatwiej o to po złomowaniu auta w stacji demontażu. Wystarczy zgłosić się wówczas do swojego ubezpieczyciela oraz przedstawić mu potwierdzenie zezłomowania lub wyrejestrowania pojazdu, dołączając też wniosek o wypowiedzenie umowy polisy OC. Wysokość zwrotu będzie adekwatna do okresu, jaki pozostał do ustania ubezpieczenia.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz