Jak dokonać opłaty za autostradę z aplikacji?

Jak opłacać autostradę przez aplikację?

Opłaty za autostradę uiścić można na autostradowych bramkach, ale nie tylko. Rozwój technologii sprawia, że na wybranych odcinkach nie trzeba czekać w kolejkach, a opłaty za autostradę realizować z poziomu aplikacji na telefonie. Niestety, na razie system funkcjonuje tylko na dwóch odcinkach płatnych autostrad.

Płatne autostrady w Polsce

W Polsce opłaty za autostradę uiszczać należy na dziewięciu płatnych odcinkach autostrad. Należą do nich:

 • A1 na odcinkach Pruszcz Gdański – Swarożyn, Swarożyn – Nowe Marzy, Nowe Marzy – Toruń Płd.;
 • A2 na odcinkach Krzesiny – Września, Września – Konin, Rzepin – Komorniki, Konin – Stryków;
 • A4 na odcinkach Mysłowice-Brzęczkowice – Balice I, Bielany Wrocławskie – Gliwice-Sośnica.

Już dziś na dwóch z nich opłaty za autostradę można dokonać z poziomu aplikacji, co pozwoli ominąć korki na bramkach. Płatność odbywa się w nich automatycznie, z wykorzystaniem videotollingu, czyli systemu odczytującego tablice rejestracyjne pojazdu.

Obecnie z poziomu telefonu zapłacić można za przejazd odcinkiem:

 • Toruń-Gdańsk na autostradzie A1 (zarządzanej przez GTC),
 • Kraków-Katowice na autostradzie A4 (zarządzanej przez Stalexport).

Niebawem system ma zostać rozszerzony na odcinki:

 • Stryków-Konin (A2),
 • Bielany Wrocławskie-Sośnica (A4).

Jaka aplikacja do opłat za autostrady?

Obecnie kierowcy mogą skorzystać z trzech aplikacji do opłat za przejazd wskazanymi odcinkami autostrad:

 • Autopay — obsługuje płatności na odcinkach A1 Toruń-Gdańsk oraz A4 Kraków-Katowice,
 • SkyCash — obsługuje płatności na odcinku A1 Toruń-Gdańsk,
 • BankMillenium — aplikacja udostępnia usługę Autopay.

Jak płacić za autostradę aplikacją?

Najbardziej uniwersalną jest aplikacja Autopay, która działa na A1 i A4. Korzystanie z nie jest banalnie proste, a przy tym całkowicie bezpieczne.

Kierowca nie musi bowiem zatrzymywać się, otwierać okna i fizycznie płacić na bramkach. Wystarczy, że zainstaluje aplikację na telefonie lub zarejestruje się w systemie przez stronę WWW.

Jak płacić za autostradę przez aplikację krok po kroku:

 1. Załóż konto w systemie Autopay (w aplikacji mobilnej na telefon lub przez stronę internetową).
 2. Dodaj dane swojego pojazdu.
 3. Wybierz metodę płatności (karta płatnicza lub usługa zapłać z Play).

Podczas podróży nie trzeba mieć przy sobie telefonu ani żadnego potwierdzenia. Dane pojazdu i karty płatniczej zostają automatycznie zapisane w bazie. System videotollingu rozpoznaje numer rejestracyjny pojazdu, dla którego dokonano rejestracji i automatycznie pobiera płatność. Wystarczy jedynie zwolnić przed szlabanem, aby system odczytał numery tablicy rejestracyjnej. W zależności od opcji płatności, opłata jest pobierana z karty płatniczej lub doliczana do rachunku telefonicznego w Play. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany i trwa kilka sekund.

Jak rozpoznać bramkę obsługującą płatności za pomocą aplikacji?

Pozostaje kwestia rozpoznania bramek, które pozwalają realizować opłaty za autostradę przez aplikację. W przypadku autostrady A1, która obsługuje płatności Autopay lub Skycash, oznaczone są one napisem AmberGO”. Bramki wyposażono w kamery rozpoznające numer rejestracyjny pojazdu dodanego w aplikacji, system pobiera opłatę i podnosi szlaban. Proces wygląda podobnie na autostradzie odcinka Kraków-Katowice. Inne są natomiast właściwe dla tego procesu bramki, które oznaczono żółtymi kwadratami z czarnym symbolem kamery.

Kiedy opłaty przez aplikację na innych podcinkach autostrad?

Nie ulega wątpliwości, że opłaty za autostradę przez aplikację w telefonie czy systemu online, to ciekawa opcja, którą doceni wielu kierowców. Pokazuje to również, jak funkcjonalne są dziś telefony, które już dawno nie służą tylko do dzwonienia i wysyłania wiadomości. Dziś to całe centra rozrywki, również dla zmotoryzowanych, na przykład poprzez aplikację Android Auto, którą opisuje artykuł pt. Android Auto — czym jest i jak go zainstalować?“.

Sęk w tym, że na razie jest to technologia występująca tylko na dwóch odcinkach płatnych autostrad w Polsce. Należy mieć więc nadzieję, że wkrótce tym tropem pójdą zarządcy innych odcinków. Wygląda na to, że kolejne będą odcinki Stryków-Konin (A2) i Bielany Wrocławskie-Sośnica (A4). Spółki zarządzające uzasadniają, że zależy im na tym, aby systemy na wszystkich płatnych odcinkach, zwłaszcza jednej i tej samej autostrady, były spójne.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

1 komentarz

 1. niebawem trzeba będzie mieć lokalizator w samochodzie i zostawić w państwowej bazie wszystkie swoje dane osobowe, aby móc przejechać płatnym odcinkiem drogi

Odpowiedz