Jak dokładnie umyć samochód przed świętami?

jak dokładnie umyć samochód

Święta tuż, tuż. Jak dokładnie umyć samochód, aby w Niedzielę Wielkanocną i lany poniedziałek się za niego nie wstydzić? Najprościej udać się na myjnię, choć te automatyczne mogą go porysować. Na szczęście każdy kierowca dokładnie umyć samochód może również osobiście.

Dlaczego nie warto myć samochodu w myjni automatycznej?

Wielu kierowców jest wygodnych, inni mycie samochodu zostawiają na ostatnią chwilę. Dlatego najprościej i najszybciej, a przy tym najwygodniej odwiedzić myjnię automatyczną i tam umyć swoje auto. No właśnie, czy aby na pewno to najlepsze rozwiązanie?

Otóż nie, a myjnia automatyczna, podobnie zresztą jak gąbka to najwięksi wrogowie lakieru samochodowego. Oczywiście nikt nie chce w święta poruszać się brudnym autem. Jako że pozostało jeszcze parę dni, to w zupełności wystarczająco dużo czasu, aby dokładnie umyć samochód i nie uszkodzić przy tym lakieru.

Zresztą myjnie automatyczne są nie tylko szkodliwe dla lakieru, ale i niedokładne. To istotne, choćby przy ewentualnej odsprzedaży auta w przyszłości. Samochód ze zniszczonym lakierem, który wizualnie nie prezentuje się najlepiej, wart jest zdecydowanie mniej. Tymczasem na szczotkach myjni automatycznych gromadzi się brud powodujący zarysowania.

Dlatego przy takim wyborze, o ile ktoś nie widzi dla siebie innej możliwości, zawsze warto sprawdzić opinie o myjni samochodowej. Wielu kierowców przestrzega przed wyborem myjni automatycznej ze względu na zarysowania lakieru. Oczywiście na rynku są obok nich podmioty dobrze dbające o lakier, ale za dokładne umycie samochodu zapłacić trzeba w nich nieco więcej.

Rysujące szczotki to tylko jeden z mankamentów myjni automatycznych. Wiele zastrzeżeń z reguły można mieć również do trwałości woskowej powłoki zabezpieczającej lakier nie dłużej niż przez kilka dni. Agresywna jest także sama chemia stosowana w myjniach automatycznych. Jeśli dodamy do tego, że po procesie mycia brud osadza się w zagłębieniach i zakamarkach, po jej opuszczeniu i wydaniu kilkudziesięciu złotych można czuć się zirytowanym. Tak więc, jak dokładnie umyć samochód, aby było bezpiecznie dla lakieru, skutecznie i przy tym tanio?

Jak dokładnie umyć samochód ręcznie?

Trzeba pamiętać, że obecnie wiele samochodów pokrytych jest ekologicznymi lakierami wodorozcieńczalnymi, na których rysy pojawiają się wyjątkowo szybko. Stąd też wybór myjni automatycznych nie jest dobrym rozwiązaniem. Niestety, również ręczne mycie samochodu niesie pewne zagrożenia. Zwłaszcza wówczas, kiedy stosowany jest płyn do mycia naczyń. Usuwa on warstwę ochronnych preparatów i szkodzi lakierowi. W zamian postawić trzeba na specjalistyczne szampony samochodowe.

Chcąc dokładnie wyczyścić samochód ręcznie, na bok odłożyć trzeba między innymi gąbkę. W jej zakamarkach kryją się bowiem ziarenka piasku powodujące charakterystyczne, koliste zarysowania. W zamian wybrać trzeba rękawice z mikrofibry, które po każdym myciu samochodu należy wyprać w pralce.

Najlepsze są najprostsze środki, w tym przypadku wiadra z wodą. W jednym musi znaleźć się woda z detergentem, w drugim natomiast sama woda do płukania rękawicy z drobin brudu. Oczywiście w taki sposób można dokładnie umyć samochód, który nie jest zakurzony. Czyszczenie zakurzonego auta kończy się powstaniem smug i porysowaniem lakieru.

Trudne w usunięciu są zwłaszcza najbardziej uporczywe zabrudzenia, na przykład te powstające po porozbijanych o lakier owadach. Do ich usunięcia należy wykorzystać właściwy preparat lub glinki, a wielu kierowców popełnia błąd i siłowo je szoruje.

Jak prawidłowo wycierać samochód po myciu?

Ważne jest nie tylko mycie samochodu, ale również i jego wycieranie. Błędem jest korzystanie z irch lub ściągaczek do wody, którymi można porysować lakier. Lepsze i bezpieczniejsze są chłonne ręczniki z mikrofibry. Oczywiście muszą one być czyste i najlepiej, jeśli dodatkowo pozbawione metek.

Jak dokładnie umyć samochód we wnętrzu?

Istotne jest też wnętrze samochodu. Czyste powinno one być nie tylko, kiedy samochód jest przygotowywany do sprzedaży, ale i na co dzień. Jazda czystym autem jest przyjemna i komfortowa. O samym przygotowaniu pojazdu do odsprzedaży i zaprezentowaniu go potencjalnemu nabywcy w jak najlepszym świetle mówi artykuł Jak przygotować samochód do sprzedaży?, ale jak dokładnie umyć samochód w kabinie?

W kabinach wielu pojazdów postawiono na twarde materiały. Jeśli dodatkowo są one słabej jakości łatwo je zarysować. Na szczęście stosunkowo szybko można je wyczyścić, do czego wystarczą domowe ściereczki do kurzu. W przypadku skórzanej tapicerki skorzystać należy natomiast ze specjalnej i profesjonalnej chemii.

Prawidłowe czyszczenie samochodów wewnątrz to również właściwa kolejność. Nie należy na przykład czyścić szyb czy tapicerki po wyczyszczeniu okolicznych plastików. Takie preparaty trudno bowiem dokładnie zaaplikować i niemal na pewno środki czyszczące znajdą się na już wyczyszczonych elementach twardych.

Widać więc wyraźnie, że czyszczenie auta nie jest niczym trudnym, ale należy mu poświęcić nieco czasu. Co jednak wówczas, kiedy kierowca wie, jak dokładnie umyć samochód, ale nie ma wolnej chwili, o co nie trudno na przykład przed zbliżającymi się świętami? Wówczas rzeczywiście można poszukać pomocy u specjalistów w myjniach ręcznych. Jednak tylko tych cieszących się dobrą opinią kierowców.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

2 komentarze

  1. a ja się zastanawiam jak ogarnąć motocykl, chyba zwykłym karszerem, a po myciu tylko łańcuch nasmaruję i jazda wyschnie w trasie 🙂

Odpowiedz