Jak dobrać opony zimowe?

jak dobrać opony zimowe

Niektórzy polscy kierowcy rezygnują z opon zimowych. Można to zrozumieć. Zimy nad Wisłą są coraz krótsze i cieplejsze, a jeżeli następuje ich intensywny atak, to z reguły trwa krótko. Poza tym to dodatkowe finansowe obciążenie dla kierowców, ale trzeba pamiętać, że oni sami, ich pasażerowie i inni uczestnicy ruchu są wówczas bezpieczniejsi. Jak dobrać opony zimowe do samochodu?

Należy zacząć od tego, że cieplejsze zimy wcale nie są dobrą wiadomością dla kierowców. O ile temperatura utrzymuje się na poziomie kilku stopni na plusie, nie ma wielkiego problemu. Jednak jeżeli waha się w okolicach zera stopni Celsjusza, na drodze pojawia się tzw. szklanka. Groźne jest też połączenie dużej ilości wody ze śniegiem. Takie warunki, zwłaszcza kiedy szybko się zmieniają, są niezwykle niebezpieczne. Dlatego wielu zastanawia się, jak dobrać opony zimowe. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zimówek?

Dobór opon zimowych

Mimo iż wśród kierowców panują różne opinie i sugestie, szerokość opon zimowych powinna odpowiadać szerokości letniego ogumienia. Węższe opony zmniejszają powierzchnię styku z podłożem. To z kolei prowadzi do większego niebezpieczeństwa, między innymi łatwiejszego wpadania w poślizg.

Mniejszy niż w przypadku opon letnich może być natomiast indeks prędkości. Oczywiste jest bowiem, że w warunkach zimowych kierowca porusza się po drogach z mniejszą prędkością niż ma to miejsce latem.

Na opony zimowe z rantem ochronnym powinni się natomiast zdecydować kierowcy użytkujący auta z aluminiowymi felgami. Wówczas wspomniany rant chroni alufelgi przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nie ma takiego obowiązku przy felgach stalowych. Niezależnie od felg należy o nie regularnie dbać, o czym mówi artykuł pt. Jak zadbać o felgi samochodowe?“.

Czy warto kupić opony bieżnikowane?

Wiedząc, jak dobrać opony zimowe, warto rozstrzygnąć kwestię ewentualnego zakupu opon bieżnikowanych. Są to opony wcześniej już używane, na które nałożono nowy bieżnik. Specjaliści nie zalecają takich opon, ale oczywiście jeszcze gorszy jest zakup ogumienia używanego.

Nowe opony zimowe są znacznie droższe, ale za to zagwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ważne natomiast, aby nie kupować opon wyprodukowanych wiele lat wcześniej, w czym niektóre sklepy się specjalizują. Takie opony są tańsze, ale mają gorsze właściwości. Opona znajdująca się przez kilka lat w magazynie nie gwarantuje bowiem takiej jakości jak nowe, niedawno wyprodukowane ogumienie.

Ze sprawdzeniem wieku opony nie ma większego problemu. Wystarczy odczytać specjalny kod znajdujący się na boku opony. Pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień produkcji, a dwie kolejne – rok produkcji.

Jak dobrać opony zimowe, zwracając uwagę na inne czynniki?

Oczywiście jest jeszcze kilka czynników, na które trzeba zwrócić uwagę przy doborze opon zimowych. Między innymi należy:

  • sprawdzić rozmiar opony
  • zapoznać się z opisem ogumienia oraz informacjami, do jakich warunków jest ona przeznaczona
  • zwrócić uwagę, czy dana opona zapewnia odporność na aquaplaning, czyli poślizg na wodzie

Poza tym warto stawiać na opony zimowe z głębokim bieżnikiem bądź specjalnymi kanałami. Oba rozwiązania pomagają w pozbyciu się z opony błota pośniegowego. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup opony z innym bieżnikiem po wewnętrznej i zewnętrznej części ogumienia. Wówczas każdy z bieżników będzie spełniał inne zadanie podczas jazdy. Na przykład jeden może odprowadzać wodę, a drugi odpowiadać za przyczepność.

Ile kosztuje opona zimowa?

Oczywiście w Polsce, przynajmniej na razie, nie ma obowiązku używania opon zimowych. Jednak wiedząc, jak dobrać opony zimowe i że w dużym stopniu poprawiają one bezpieczeństwo, warto zdecydować się na taki krok. Jaka w związku z tym jest ich cena?

Oczywiście wszystko zależy od rozmiaru danej opony. Jeżeli wziąć za przykład rozmiar 195/65 R15 to nowa opona zimowa klasy ekonomicznej kosztuje do 150 zł za sztukę. Jednak już klasa średnia to wydatek rzędu blisko 1000 zł za komplet. Jeszcze droższe są opony klasy premium kosztujące od 250 zł za sztukę. W ich przypadku cena za komplet może sięgać nawet 2000 zł. Z uwagi na ceny opony zimowe najlepiej kupować przez Internet. Jako że konkurencja w sieci jest większa, ceny są niższe, a kierowca może skorzystać z wielu rabatów.

Niezależnie od miejsca zakupu i ceny, należy mieć świadomość, że w warunkach zimowych, mimo iż nie ma takiego obowiązku, kierowcy powinni korzystać z ogumienia przeznaczonego do poruszania się o tej porze roku. Bezpieczeństwo ich samych, pasażerów i innych uczestników ruchu powinno być bowiem sprawą priorytetową.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 7 Średnio: 3.4]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz