Jak dbać o opony samochodowe?

Opony to jedne z najważniejszych komponentów w każdym samochodzie, ponieważ mają istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Należy pamiętać, że opony w trakcie eksploatacji ulegają zużyciu, któremu nie zapobiegniemy, jednak tempo tego procesu jest uzależnione od podejścia właściciela. Osoby, które starannie dbają o opony w swoich samochodach mogą się nimi cieszyć nawet przez kilka sezonów. Jak więc odpowiednio zadbać o opony? W tym artykule przedstawimy Państwu najlepsze sposoby, które zapewnią długą żywotność opon w Waszych samochodach.

a

Właściwy wybór

Każda osoba planująca zakup nowego ogumienia do swojego pojazdu powinna pamiętać, że niewłaściwie dobrana opona do pojazdu zużywa się o wiele szybciej. Nadmierny nacisk powoduje przeciążenie całej konstrukcji i utratę sztywności opony. W konsekwencji samochód w czasie jazdy po zakrętach staje się mniej stabilny a droga hamowania wydłuża się. Opony różnią się nie tylko wielkością, wyglądem oraz przeznaczeniem na sezon letni i ziomy, ale również takimi parametrami jak indeks prędkości i nośności.

Opony powinny być zawsze dobierane na podstawie danych producenta auta. Musimy pamiętać, że nie warto oszczędzać na oponach. Lepiej jest kupić oponę nową i być pewnym, że spełni ona swoje zadanie w chwili, w której sytuacja będzie tego naprawdę wymagała.

a

Kontrola ciśnienia

Jak wynika z badań, tylko co drugi kierowca sprawdza regularnie ciśnienie w kołach swojego samochodu, a to przecież podstawowa zasada zapewniająca właściwą eksploatację opony. A Wy jak często kontrolujecie ciśnienie w swoich oponach?

Jeżeli robicie to raz w miesiącu, to zasługujecie na pochwałę, jeżeli nie – koniecznie zmieńcie swoje nawyki! Prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach – zgodne z wytycznymi producenta samochodu ma istotny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również na koszty eksploatacji pojazdu. Auto ze zbyt niskim ciśnieniem w oponach spala więcej paliwa, a żywotność opony ulega skróceniu.

a

Badanie geometrii zawieszenia

Geometria zawieszenia to zbiór parametrów, które określają położenie oraz ruch koła podczas jazdy samochodem. Określa przenoszenie siły między oponami a podłożem, dlatego ma bezpośredni wpływ na stabilność pojazdu oraz na jego prowadzenie. Błędy w zbieżności kół sprawiają, że bieżnik w oponie zużywa się w sposób nierównomierny. Wraz z upływem czasu dysproporcje w głębokości bieżnika między poszczególnych oponami mogą okazać się na tyle duże, że opony całkowicie nie będą zdatne do jazdy.

Tak samo, jak w przypadku ciśnienia, należy regularnie kontrolować geometrię zawieszenia i prawidłową zbieżność kół. Według ekspertów powinno się to robić przynajmniej dwa razy w roku podczas sezonowej wymiany ogumienia lub częściej w przypadku wzmożonej eksploatacji samochodu.

a

Unikanie uszkodzeń mechanicznych

W użytkowaniu opon ważny jest styl jazdy oraz podłoże, po którym pojazd się porusza. Brawurowa jazda po bezdrożach, nierównych nawierzchniach, najeżdżanie na wysokie krawężniki lub przeszkody prowadzi uszkodzeń, które mogą być widoczne lub ukryte. Widoczny bąbel na oponie oraz wyczuwanie wibracji w czasie jazdy to znak, który świadczy o uszkodzeniu opony. Nie katujcie swoich opon!

a

Właściwie przechowywanie

Warunki klimatyczne panujące w naszym regionie geograficznym wymuszają na właścicielach samochodów sezonową wymianę opon na letnie i zimowe. Każdy kierowca powinien wiedzieć, że opony można bardzo łatwo zniszczyć w wyniku niewłaściwego składowania. Jeżeli korzystamy z opon letnich, to powinniśmy zapewnić oponom zimowym odpowiednie miejsce do składowania. Jakie powinno być to miejsce? Przede wszystkim opony przechowujemy w suchym, chłodnym pomieszczeniu z dala od chemikaliów.

Opony powinny być zabezpieczone przed światłem słonecznym, które może sprawić, że opona straci swoją elastyczność, a na jej powierzchni pojawią się mikropęknięcia. Jeżeli opony są przechowywanie wraz z felgami, można je ułożyć jedna na drugą lub zawiesić. W przypadku przechowywania opon bez felg należy je umieścić na pozycji stojącej.

Przedstawione przez nas zagadnienia to absolutne minimum, do którego powinien stosować się każdy kierowca. To złote zasady, dzięki którym można w znaczący sposób zmaksymalizować czas eksploatacji opon. Pamiętajcie, że sprawne opony to bezpieczna jazda, a to przecież jest najważniejsze.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

4 komentarze

  1. Jeżeli ktoś faktycznie chce miec opony idealne, to warto jeszcze pomyśleć o jakimś nabłyszczaczu do opon, choćby k2 sigma czy coś podobnego. Efekt mokrej opony – to jest to, wygląda rewelacyjnie, jeżeli komuś na tym zalezy, to polecam sprawdzić 😉

Odpowiedz