Kierowcy vs. COVID-19. Jak chronić się przed koronawirusem w samochodzie?

Jak chronić się przed koronawirusem w samochodzie?

Nie ulega wątpliwości, że w dobie pandemii COVID-19 poruszanie się własnym środkiem transportu jest najbezpieczniejszą formą komunikacji. Oczywiście pod warunkiem, że zmotoryzowani wiedzą, jak chronić się przed koronawirusem w samochodzie. O czym pamiętać i jak zachować właściwe środki ostrożności?

Czyste klamki i inne elementy samochodu

Jak chronić się przed koronawirusem w samochodzie? Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że bakterie i wirusy gromadzą się na najczęściej dotykanych elementach. Tyczy się to również samochodów. Tak więc w pierwszej kolejności trzeba utrzymywać je w czystości i dezynfekować. Mowa tu na przykład o klamkach, kierownicy, drążku zmiany biegów, ale też tapicerce, dźwigienkach kierunkowskazów i wycieraczek, radiu, schowkach, włącznikach świateł, regulatorach siedzeń itp. Warto przemyśleć swoje nawyki za kierownicą, aby wytypować najczęściej dotykane elementy. Przy ich dezynfekcji zawsze warto używać środków, które nie zniszczą tapicerki i innych kluczowych miejsc we wnętrzu auta.

Rozsądne tankowanie na stacjach paliw

Użytkowany samochód musi być tankowany, a to oznacza wizytę na stacji paliw. Najważniejsze, aby samochód uzupełniać paliwem jak najrzadziej, a więc o ile to możliwe dobrze jest tankować do pełna. Podczas tankowania należy również korzystać z jednorazowych rękawiczek, które znajdują się przy dystrybutorach. Dzięki temu można nie tylko chronić się przed brudem, ale również zarazkami. To ważne zwłaszcza dziś, kiedy panuje koronawirus, a dystrybutor każdego dnia dotykany jest przez wiele osób. Ponadto warto odstawić płatności gotówkowe, za paliwo płacąc kartą lub telefonem. Więcej o tankowaniu w czasie epidemii mówi artykuł pt. Koronawirus: Jak zatankować samochód?“.

Klimatyzacja i filtr kabinowy

Wielu kierowców nie przywiązuje dużej wagi do klimatyzacji, która często jest zaniedbywana. Szacuje się, że nawet połowa aut poruszających się po polskich drogach ma usterki tego układu. Jak się okazuje, zabrudzony filtr kabinowy, podobnie jak nieczyszczona klimatyzacja mogą nieść w sobie poważne konsekwencje. Filtr wyłapuje zanieczyszczenia i filtruje powietrze, zanim trafi ono do płuc osób przebywających w kabinie. Wprawdzie w ten sposób trudno zarazić się wirusem, ale osoby zakażone mogą wystawić się na dodatkowe zagrożenia dla układu oddechowego. Doskonałym pomysłem jest tzw. ozonowanie wnętrza, które zabija wszelkie zarazki. Sam samochód należy też odkurzać i czyścić. Ponadto przydaje się jego wietrzenie, co pozwoli oczyścić i odświeżyć powietrze we wnętrzu.

Płatności bezgotówkowe nade wszystko

Płatności bezgotówkowe pozwalają ograniczać kontakt z wirusem znajdującym się na monetach i banknotach. Dlatego w tej formie należy uiszczać należności nie tylko w sklepach i na stacjach benzynowych, ale również na przykład na bramkach autostradowych. Co warte podkreślenia, niektórzy z administratorów czasowo wyłączyli na bramkach guzik pobierz bilet”. Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzają się systemy, dzięki którym kierowcy poruszający się po autostradach nie muszą nawet otwierać okna w miejscach poboru opłat.

Pomagają między innymi urządzenia elektronicznego poboru opłat, jak również aplikacje umożliwiające przejazd specjalnymi bramkami, które są przeznaczone dla korzystających z takich rozwiązań. Po zainstalowanie specjalnej apki wystarczy wprowadzić swoje dane, po czym podjechać do bramki. Następnie system rozpozna rejestrację i podniesie szlaban, dzięki czemu umożliwi przejazd bez kontaktu z kasjerem.

Bezpieczeństwo w warsztacie samochodowym i w SKP

Skoro z uwagi na koronawirusa przynajmniej niektórzy intensywniej eksploatują swoje prywatne pojazdy, może mieć to swoje konsekwencje w częstszych naprawach. Ważne więc, aby u mechanika zachować wszelkie procedury bezpieczeństwa, między innymi unikając bezpośrednio kontaktu czy stosując środki dezynfekcji. Należy tu zauważyć, że warsztaty są coraz nowocześniejsze, pozwalając na przykład na kontakt online. Już odwiedzając warsztat, warto natomiast zapytać o zastosowane procedury bezpieczeństwa i dezynfekcję pojazdu po naprawie. Oczywiście płatność powinna odbywać się bezgotówkowo. Podobnie wygląda to w przypadku wizyty w Stacji Kontroli Pojazdu, kiedy niezbędne jest badanie techniczne. Szerzej opisuje to artykuł Koronawirus: Badanie techniczne samochodu w czasie epidemii“.

Skoro wiecie już, jak chronić się przed koronawirusem w samochodzie, pozostaje mieć nadzieję, że będziecie stosować się do zasad, które zmniejszają ryzyko zakażenia COVID-19. Warto być przezornym i rozważnym, zachowując wszystkie środki ostrożności i stosując się do procedur bezpieczeństwa.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 3]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz