Jak będzie wyglądać kontrola przebiegu pojazdu?

kontrola przebiegu pojazdu

Za chwilę w życie wejdą przepisy, na których mocy kontrola przebiegu pojazdu będzie mogła zostać przeprowadzona przez policję. Nowe prawo zacznie obowiązywać z początkiem 2020 roku. Okazuje się, że niektóre samochody unikną kontroli.

Duża skala fałszowania przebiegu pojazdów

Jeżeli wierzyć informacjom podawanym przez Unię Europejską, a nie ma powodów, aby tego nie robić, nawet od 30 do 50 proc. samochodów wywożonych za granicę państwa zarejestrowania ma przekręcony licznik. Jako że do Polski w 2018 roku trafiło milion samochodów używanych, na dużą skalę oszustw narażeni się również polscy kierowcy. Jednak cofanie liczników miejsce ma także wśród aut używanych w Polsce, choć od 25 maja 2019 roku skończyć się to może nawet karą pozbawienia wolności do 5 lat. Czy kontrola przebiegu pojazdu przez funkcjonariuszy ukróci skalę fałszerstw?

Kontrola przebiegu pojazdu przez funkcjonariuszy

Takie są założenia. Od 1 stycznia 2020 roku prawo do sprawdzania przebiegu auta czy motocykla będą mieć policjanci i inne służby mundurowe, które są uprawnione do kontroli zmotoryzowanych. Dzięki temu do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów będzie trafiało więcej wpisów o przebiegu aut i motocykli. Co za tym idzie, informacje mają być bardziej wiarygodne.

Co ciekawe, kierowca poddany kontroli będzie miał obowiązek umożliwić sprawdzenie stanu licznika przez funkcjonariusza. Będzie to obligatoryjny element każdej kontroli. Wyjątek będą stanowić jedynie specjalne akcje, np. trzeźwy poranek, kiedy funkcjonariusze zatrzymują większą liczbę kierujących.

Kontrola przebiegu pojazdu nie będzie natomiast obowiązkiem przy pojazdach holowanych lub przewożonych na lawecie. Wówczas funkcjonariusze będą mieć dowolność. Wszystko z uwagi na bezpieczeństwo mundurowych, którzy mogą mieć problem zwłaszcza zimą i przy lawetach piętrowych, kiedy wdrapywanie się na ich górny poziom mogłoby być niebezpieczne. Zresztą nie zawsze kontrola przebiegu pojazdu przewożonego na lawecie jest możliwa. Będzie o to trudno, jeżeli kierowca lawety nie posiada kluczyka do przewożonego samochodu, co może mieć miejsce, jeżeli za transport odpowiada podmiot zewnętrzny.

Kontrola przebiegu pojazdu importowanego do Polski

Jeżeli kontrolowany będzie samochód, który nie został jeszcze zarejestrowany w Polsce, policjant spisze nie tylko przebieg, ale również jego numer VIN. Licznik nie będzie natomiast spisywany w samochodach, które przez Polskę będą jedynie przejeżdżać tranzytem. Przy innych kontrolowanych autach i motocyklach funkcjonariusze niezwłocznie umieszczą informację o przebiegu w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Nowe prawo w życie wejdzie 1 stycznia 2020 roku. Założenie jest takie, że większa częstotliwość kontroli przebiegu pojazdu sprawi, że cofanie licznika będzie jeszcze trudniejsze. Zwłaszcza tyczy się to praktyk korekty przebiegu przed corocznym przeglądem, przy którym stan drogomierza również jest spisywany. Czy przepisy coś zmienią?

Być może, choć trzeba do nich podchodzić z dużym dystansem. Już wysokie kary, o których więcej w artykule pt. UWAGA! Będą kary za fałszowanie przebiegu samochodów, miały zmienić wszystko na lepsze. Wprawdzie warsztaty już nie reklamują usług cofania licznika, ale zainteresowani korektą drogomierza nie mają problemu ze znalezieniem takiego specjalisty.

Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, jak często kierowca w ciągu roku, pomiędzy przeglądami, jest kontrolowany przez funkcjonariuszy. Oczywiście może stać się tak, że kontroli podlega on kilkukrotnie, ale równie dobrze policja może go w ogóle nie zatrzymać. Ciekawe też jak kontrola przebiegu pojazdu wyglądać będzie wśród celników. Nie jest bowiem tajemnicą, że setki tysięcy aut trafia do Polski na lawetach, a koreckie licznika są one poddawane przed badaniem technicznym.

Jak szybko sprawdzić przebieg samochodu?

Na pewno po części kontrola przebiegu pojazdu przez funkcjonariuszy poprawi sytuację. Jednak w dalszym ciągu, przed zakupem auta na rynku wtórnym, należy je dokładnie zweryfikować. Nie tylko pod kątem stanu technicznego, ale również przebiegu, o którego weryfikacji więcej w artykule Jak sprawdzić przebieg w samochodzie?“. Stan drogomierza porównać można z dokumentami lub elementami wyposażenia. Najszybciej i najprościej zweryfikować go przez sprawdzenie VIN. W raporcie znaleźć można m.in.:

  • dane techniczne
  • rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
  • chronologiczną listę znanych szkód i kolizji samochodu
  • rejestr sprawdzeń egzemplarza w serwisie autobaza.pl
  • rejestr sprawdzeń w narodowych bazach pojazdów kradzionych
  • ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach pojazdu
  • adres miejsca montażu
  • dane z aukcji internetowych i portali motoryzacyjnych
  • dane dotyczące fabrycznego wyposażenia samochodu
  • galerię zdjęć pojazdu

Raport VIN, samochód na wielu płaszczyznach zweryfikować pozwala więc już na etapie przeglądania ogłoszenia. Jeżeli Historia Pojazdu nie budzi zastrzeżeń, już podczas wizyty u sprzedawcy samochód powinien obejrzeć mechanik, przejść on musi przegląd techniczny, aż w końcu auto należy przetestować podczas jazdy próbnej.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 3.7]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz