Import pojazdów ponownie przekroczy milion egzemplarzy?

import pojazdów

Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w październiku do Polski trafiło blisko 95 000 egzemplarzy. Oznacza to, że w tym roku import pojazdów najpewniej ponownie przekroczy milion. Obecnie do kraju sprowadzono bowiem przeszło 850 tys. samochodów osobowych i dostawczych.

Starsze benzyniaki zamiast diesli

Wygląda więc na to, że liczba samochodów sprowadzonych do Polski w tym roku będzie podobna do tego, co miało miejsce w 12 miesiącach przed rokiem. Niewielkie różnice tyczą się również wieku. W dalszym ciągu w wielu sytuacjach to import pojazdów na lawetach. Sprowadza się głównie samochody starsze, które średnio mają 10 lat i 10 miesięcy. Najpopularniejszym rocznikiem jest 2008.

To sporo, choć trzeba pamiętać, że średnio w Polce samochody są jeszcze starsze. Na koniec 2018 roku średni wiek auta nad Wisłą wynosił 15 lat. Na tej płaszczyźnie import samochodów może więc pomóc, choć nadal to dość stare samochody. Oczywiście w dalszym ciągu najważniejszy jest stan techniczny, ewentualna wypadkowa historia i wyeksploatowanie auta. Dlatego tak ważne jest jego sprawdzenie. Nie tylko przez przegląd techniczny i podczas jazdy próbnej. Zawsze pomocna jest Historia Pojazdu. To wiele ważnych informacji o pojeździe, a w tym:

 • jego dane techniczne
 • rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
 • lista znanych incydentów pojazdu
 • rejestr sprawdzeń danego numeru VIN w serwisie Autobaza
 • sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych
 • ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach pojazdu
 • adres miejsca montażu
 • dane z aukcji motoryzacyjnych i portali internetowych
 • dane dotyczące wyposażenia samochodu
 • galeria zdjęć pojazdu

W głównej mierze do Polski sprowadza się auta z silnikami benzynowymi, które zyskują kosztem diesli. Różnica nie jest jednak szczególnie duża. W październiku udział samochodów osobowych z silnikami wysokoprężnymi wyniósł 42,7 proc. Najwięcej diesli do kraju trafia z Niemiec, Francji i Belgi, bo niemal 80 proc. całego importu aut z takimi silnikami.

Import pojazdów – najczęściej sprowadzone auta

Najczęściej sprowadzamy Audi A4, których do Polski trafiło w tym roku już 29 907 sztuk. Dalej jest Volkswagen Golf (26 769 sztuk) i Opel Astra (24 388 sztuk). Trzy najczęściej ściągane auta stanowią 9,4 proc. tegorocznego importu. Pośród marek pierwsze miejsce zajmują Volkswageny (100 795 sztuk, udział 11,7 proc.), przed Oplami (87 453 sztuki, udział 10,2 proc.) i Fordami (73 768 sztuk, udział 8,6 proc.).

Skąd Polacy importują samochody?

Jak nie trudno się domyślić, przeważa import pojazdów z Niemiec (496 870 szt.). Z kraju zachodnich sąsiadów sprowadza się blisko 2/3 aut używanych. Nie ma w tym nic szczególnego. To duża podaż, a przy tym niewielka odległość. Szybsze i prostsze są też procedury, o czym więcej w artykule pt. Samochody z Niemiec – gdzie szukać, jak sprowadzić i zarejestrować?“.

Zaskoczeniem jest drugie miejsce Francji (83 362 szt.). W pierwszej dziesiątce są jeszcze: Belgia (60 147 szt.), Holandia (35 830 szt.), Włochy (32 950 szt.), Stany Zjednoczone (27 705 szt.), Szwajcaria (23 790 szt.), Dania (21 573 szt.), Austria (21 260 szt.) i Szwecja (19 002 szt.).

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

1 komentarz

 1. Ta, Szwabki pozbywają się kopcących diesli niespełniających zaostrzonych norm a Polak weźmie wszystko. Byle licznik nie pokazywał więcej niż 200 tys. km!

Odpowiedz