Ile wyniesie kara za nieprzerejestrowanie samochodu?

kara za nieprzerejestrowanie samochodu

Już za chwilę kierowcy, którzy nie będą spieszyć się z zarejestrowaniem zakupionego auta, mogą się niemile rozczarować. Kara za nieprzerejestrowanie samochodu będzie obowiązywać w kilku przypadkach.

Ministerstwo Środowiska przygotowało już projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dotyczyć on będzie również zmotoryzowanych. Ci, którzy nie pospieszą się z przerejestrowaniem samochodu, będą obarczeni mandatem. Ile wyniesie kara za nieprzerejestrowanie samochodu?

30 dni na przerejestrowanie auta

Projekt został już przyjęty przez Radę Ministrów, a obecnie jest dyskutowany w Sejmie. Wynika z niego, że właściciele pojazdu będą mieli trzydzieści dni na złożenie wniosku o rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu. Termin liczy się od dnia:

 • zakupu nowego pojazdu na terytorium Polski
 • zakupu pojazdu używanego zarejestrowanego na terenie Polski
 • dopuszczenia przez organ Służby Celno-Skarbowej do obrotu pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa nienależącego do Unii Europejskiej
 • sprowadzenia pojazdu na terytorium Polski z innego państwa członkowskiego

Przypomnijmy, że obecnie właściciel samochodu w ciągu 30 dni musi jedynie zawiadomić starostę o zakupie samochodu lub jego zbyciu. Nie ma jednak przewidzianych sankcji, które obowiązywałyby przy niedotrzymaniu tego terminu.

Jak wysoka będzie kara za nieprzerejestrowanie samochodu?

Jeżeli przepisy wejdą w życie, a nic nie wskazuje na to, aby miało być inaczej, kara za nieprzerejestrowanie lub niewyrejestrowanie pojazdu w ciągu 30 dni będzie wynosić 1000 zł. Zmiana przepisów jest odpowiedzią na zarzuty Komisji Europejskiej. Dotyczyły one braku jakichkolwiek sankcji za niezarejestrowanie importowanego pojazdu, jak i niewyrejestrowanie tych pojazdów, które są wycofane z eksploatacji.

Przepisy mają wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Kary za nieprzerejestrowanie samochodu lub jego niewyrejestrowanie będą nakładane przez starostę w drodze decyzji administracyjnej. Środki z tego tytułu będą stanowić dochód powiatu.

Jak kupić samochód używany?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu będzie więc stosunkowo wysoka. Jednak na jeszcze większe straty można narazić się, kiedy przed zakupem samochodu używanego się go nie sprawdzi. Nie tylko przez przegląd techniczny, oględziny z mechanikiem oraz jazdę próbną. Przydaje się też Historia Pojazdu. Daje ona wgląd w wiele ważnych faktów z przeszłości samochodu. Sprawdzenie VIN to:

 • Dane techniczne (m.in. marka, model, rok produkcji, typ paliwa)
 • Rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
 • Historia szkód i kolizji
 • Rejestr sprawdzeń danego numeru VIN w serwisie Autobaza.pl
 • Sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych (IAATI/VIN-Info, niemieckiej, włoskiej, słoweńskiej, litewskiej, czeskiej, holenderskiej, rumuńskiej, słowackiej, kanadyjskiej, norweskiej, szwedzkiej, CrimiMail, Kaynine)
 • Ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach pojazdu
 • Adres miejsca montażu samochodu
 • Dane z aukcji internetowych i portali motoryzacyjnych
 • Dane dotyczące wyposażenia samochodu zakodowane w numerze VIN
 • Galeria zdjęć pojazdu

To szansa na sprawdzenie faktów z historii auta, którymi sprzedawca niechętnie się pochwali, np. wypadkowej przeszłości samochodu czy przekręcenia licznika przebiegu. Ten ostatni sprawdzić można nie tylko przez raport VIN, ale i na kilka innych sposobów, o czym mówi artykuł pt. Jak sprawdzić przebieg w samochodzie?“. Mimo wszystko właśnie przez raport przebieg można sprawdzić najprościej, najszybciej i najtaniej.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 2.7]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz