Ile średnio kosztuje Polaka naprawa samochodu?

naprawa samochodu

Każdy właściciel auta musi mieć świadomość, że prędzej lub później będzie musiał odwiedzić mechanika. Ile średnio wydają Polacy na naprawy swoich pojazdów? Czy naprawa samochodu znacząco odbija się na domowym budżecie?

Naprawa samochodu – ile kosztuje Polaka?

Ciekawe badanie przeprowadzono na zlecenie platformy internetowej DobryMechanik.pl, która pomaga wybrać sprawdzony warsztat samochodowy. Badanie zostało zrealizowane przez SW Research w dniach 7-14 października 2019 roku metodą wywiadów on-line (CAWI). Łącznie przeprowadzono 605 ankiet z osobami posiadającymi prawo jazdy kategorii B, korzystających z usług mechaników w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Pod uwagę wzięto respondentów z największych miast: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Trójmiasta, Szczecina, Bydgoszczy, Lublina oraz Konurbacji Górnośląskiej. Wynika z niego, że kierowcy w tym roku na naprawy wydali średnio 1360 zł. Tyle średnio kosztowała ich naprawa samochodu. To całkiem sporo, jeżeli wziąć pod uwagę, że minimalne wynagrodzenie w 2019 roku kształtuje się na poziomie 2250 zł.

Nie ma w tym jednak nic dziwnego, jeżeli zauważyć, że jeden na trzech kierowców do mechanika udaje się od 3 do 5 razy w ciągu roku. Z kolei 65 proc. ankietowanych odwiedza go 1-2 razy w roku.

Oczywiście wydatki na naprawy rosną wraz z rozmiarem auta i jego prestiżem. Tak więc najmniej narażeni na wysokie koszty są właściciele aut miejskich, którzy średnio wydają 886 zł. Z kolei posiadaczy aut sportowych i luksusowych naprawa samochodu kosztuje średnio blisko 2,5 tys. zł (2471 złotych).

Pewne różnice widać też w porównaniu wieku aut. Najwięcej na naprawy wydają właściciele samochodów w wieku 4-10 lat i jest to średnio 1576 złotych. Jeżeli wziąć pod uwagę wiek kierowców, to osoby młode w wieku 18-24 lat zostawiają u mechaników 1407 złotych, ale seniorów w wieku powyżej 55 lat naprawa samochodu w ciągu roku kosztuje średnio 829 złotych.

Z jakich samochodów korzystają Polacy?

Badanie pokazuje również, że większość Polaków korzysta ze starszych aut. 42 proc. ankietowanych ma samochód w wieku pięciu lat lub starszy, co nie dziwi z uwagi na fakt, że jest on nabywany na rynku wtórnym. W Polsce na nowe auta stawiają niemal tylko i wyłącznie firmy. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem używanego auta właściwie go sprawdzić na kilku płaszczyznach. Poza przeglądem czy jazdą próbną, o samochodzie wiele powie raport VIN. W ten sposób udaje się często zweryfikować fakty, o których sprzedawca nie poinformuje nabywcy. Mowa o przekręconym liczniku czy wypadkowej historii.

Młodsze samochody w wieku najwyżej czterech lat użytkowane są przez rodziny, których dochód przekracza co najmniej 6 tys. zł netto miesięcznie. Nawet co trzecia rodzina o takim statusie majątkowym może sobie pozwolić na samochód 4-letni lub młodszy.

Jak Polacy szukają warsztatu samochodowego?

Duża grupa ankietowanych, ponieważ nawet co czwarta osoba, odwiedza warsztat polecony przez kogoś z rodziny lub znajomych. Z kolei 25 proc. stawia na poszukiwania w Internecie, co szczególnie odpowiada młodszym kierowcom.

Wydaje się, że ta forma będzie stopniowo zyskiwała na popularności. Potwierdza to zresztą tegoroczny pomiar Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), który wskazuje, że przynajmniej raz w tygodniu z Internetu korzysta blisko 70 proc. dorosłych Polaków. Przede wszystkim to ludzie młodzi w wieku 18-24 oraz 25-34 lat, ale w sieci spotkać można także wiele osób w wieku 35-44 lat. Poza 75 proc. dorosłych mających od 45 do 54 lat i przeszło połowa od 55 do 64 lat.

Z kolei Kantar podaje, że dla niemal 90 proc. badanych Internet jest po prostu ogromnym ułatwieniem. Z sieci korzystają oni w celu komunikacji ze znajomymi, w zakresie usług bankowych, zakupów, poczty e-mail czy edukacji. Niemal 70 proc. badanych wszystko, co jest możliwe, załatwia przez Internet. Nie dziwi, że również wyszukiwanie serwisów, gdzie możliwa jest profesjonalna naprawa samochodu, coraz powszechniejsze jest z poziomu Internetu.

Oczywiście po każdej naprawie, nawet przez mechanika uważanego za profesjonalistę, auto należy sprawdzić. Szerzej mówi o tym artykuł pt. Jak sprawdzić samochód po mechaniku?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

1 komentarz

Odpowiedz