Ile kosztuje samochód?

ile kosztuje samochód

Decydując się na zakup pierwszego, ale i kolejnego auta, przede wszystkim trzeba zdecydować – nowy czy używany. Ile kosztuje samochód z rynku wtórnego, a ile auto z salonu?

Większość Polaków wybiera samochód używany

Jeśli wierzyć statystykom, ale jest to doskonale znane wszystkim Polakom, większość naszych rodaków szuka sobie auta na rynku wtórnym. Trend ten utrzymuje się właściwie od zawsze i jest logiczny. Wprawdzie liczba nowych samochodów na polskich drogach rośnie, ale w głównej mierze decydują się na nie przedsiębiorcy. Osoby prywatne na ogół rozważają jedynie samochody używane, co wynika z ich znacznie niższej ceny. Ile kosztuje samochód Polaka, jeżeli miałby on nabyć go na rynku wtórnym, a ile zapłacić za niego musi w salonie?

Ile kosztuje samochód z salonu?

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar, w 2018 roku na polskich drogach przybyło przeszło 1,5 mln samochodów. Blisko milion to samochody używane, które zostały sprowadzone z zagranicy, podczas kiedy prawie 522 tys. to auta nowe. Jeżeli wziąć pod uwagę tylko nowe samochody to wzrost rok do roku wyniósł przeszło 10 proc., a nawet niemal 17 proc., jeśli liczyć tylko auta premium.

Wśród nowych samochodów najpopularniejszą marką była Skoda (ok. 69 000 egzemplarzy). Dalej uplasowały się Volkswagen i Toyota (obie marki ok. 55 tys.). Jeżeli skupić się na samochodach premium to największą popularnością cieszył się Mercedes (ponad 19 tys. egzemplarzy), przed BMW (ok. 15 tys.) i Audi (ponad 14 tys.). Ile kosztuje nowy samochód?

Cena samochodu z salonu zależna jest od segmentu. Najtańsze i przy tym najpopularniejsze są auta segmentu A lub B. Ich średnie ceny wahają się od 30 do 50 tys. zł. Przynajmniej wówczas, kiedy jest to podstawowe wyposażenie. Wybór pośród tego segmentu jest ogromny, np.: Dacia (Sandero, Lodgy lub Duster), Volkswagen Up!, Fiat Panda, Toyota (Aygo lub Yaris) Renault Twingo, Hyundai i10, Opel Corsa, Citroen C-elysee, Skoda (Citigo lub Fabia), Kia Picanto, Ford KA+ czy Peugeot 301.

Ile kosztuje samochód używany?

Znalezienie samochodu na rynku wtórnym raczej nie powinno być większym problemem. Niezależnie od tego, jaki jest budżet kierowcy zainteresowanego zakupem używanego auta. Liczba ofert na niemal każdym portalu ogłoszeniowym jest ogromna. Według raportu AAA Auto najbardziej popularne są obecnie samochody używane marki:

 • Volkswagen
 • Audi
 • BMW
 • Ford
 • Opel
 • Skoda

Ich średni wiek wyniósł 12 lat, a ceny kształtowały się od 12 do 29 tys. zł, choć najczęściej Polacy za samochód są w stanie zapłacić 17-18 tys. zł. W cenie kilkunastu tysięcy złotych można znaleźć ciekawy egzemplarz, który jest wart swojej ceny.

Jak sprawdzić samochód używany?

Oczywiście należy mieć na uwadze, że zawsze samochód używany sprawdzić trzeba na wielu płaszczyznach. Pomagają oględziny z mechanikiem, przegląd techniczny i jazda próbna. Poza tym sprawdzona musi być Historia Pojazdu, w której znajdują się ważne z punktu widzenia nabywcy informacje, m.in.:

 • Dane techniczne
 • Wyposażenie samochodu
 • Informacje o szkodach i kolizjach
 • Chronologiczna historia pojazdu
 • Sprawdzenie baz kradzionych pojazdów
 • Informacje o wezwaniach serwisowych
 • Archiwalne zdjęcia pojazdu

Zwiększa to szanse kierowcy na znalezienie samochodu bez przekręconego licznika, o bezwypadkowej historii i legalnego, który nie pochodzi z kradzieży. Rzecz jasna po zakupie auta na rynku wtórnym i tak z reguły wymaga ono pewnych nakładów. O podstawowych wymianach i naprawach mówi artykuł pt. Co wymienić po zakupie samochodu używanego?“.

Sprowadzenie samochodu z zagranicy

Cena auta zależna jest od wielu czynników. Przy nowych samochodach liczy się marka, typ auta, segment i rodzaj paliwa. W przypadku samochodów używanych na cenę wpływają jeszcze wiek i stan techniczny auta.

Od wielu lat Polacy bardzo chętnie sprowadzają samochody z zagranicy. Z reguły potrafią one być nawet kilkadziesiąt procent tańsze niż ich odpowiedniki w Polsce. Sprowadzenie samochodu z zagranicy wymaga wielu formalności. Jednak już samo znalezienie ciekawego egzemplarza jest dość trudne. Zwłaszcza że wiele aut za granicą jest mocno wyeksploatowanych, a ich stan pozostawia wiele do życzenia. Z kolei najbardziej zadbane egzemplarze, które mają udokumentowany przebieg i są regularnie serwisowane, tylko niewiele ustępują cenom aut z Polski.

Import samochodów do Polski w dalszym ciągu jest jednak popularny. W roku ubiegłym nad Wisłę trafiło milion aut z zagranicy i nie inaczej będzie w bieżącym roku kalendarzowym. Najczęściej importuje się je z Niemiec. Dokładnie tę procedurę opisuje artykuł pt. Samochody z Niemiec – gdzie szukać, jak sprowadzić i zarejestrować?“.

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Wiedząc, ile kosztuje samochód, należy pamiętać też o innych wydatkach. Każdy pojazd musi być zarejestrowany. Rejestracji najlepiej dokonać osobiście. Jeżeli będzie to rejestracja samochodu przez pośrednika, niezbędna jest dodatkowa opłata skarbowa w wysokości 17 zł. To obowiązek przy rejestracji przez dealera lub innego pośrednika na podstawie pełnomocnictwa. Z opłaty zwolnieni są jednak najbliżsi członkowie rodziny właściciela pojazdu.

Koszty rejestracji samochodu:

 • tablice rejestracyjne – 80 zł
 • wydanie nowego dowodu rejestracyjnego – 54 zł
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • nalepka kontrolna – 18,50 zł
 • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł
 • opłaty ewidencyjne – 2 zł

Rejestracja pojazdu kupionego w Polsce kosztuje więc 180,50 zł. Z kolei rejestracja samochodu z zagranicy to koszt 256 zł, co wynika z dodatkowych 75 zł za kartę pojazdu i 0,50 zł opłaty ewidencyjnej za wydanie tego dokumentu.

Ile wynoszą opłaty skarbowe za samochód?

Zakup samochodu od osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej, wiąże się również z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. Obecnie podatek PCC wynosi 2 proc. wartości rynkowej pojazdu. Zapłaty podatku dokonuje się w urzędzie skarbowym, a szerzej obowiązek ten opisuje artykuł Jak wypełnić druk podatku PCC-3?“. Z opłaty zwolnieni są kierowcy decydujący się na zakup samochodu z salonu lub komisu, gdzie podatek VAT jest już wliczony w cenę auta. Obowiązek zapłaty podatku PCC nie występuje również, jeżeli wartość nabywanego samochodu nie przekracza 1000 zł.

Przy samochodach importowanych do Polski z UE, kupujący ma obowiązek uiścić akcyzę. Obejmuje ona samochody osobowe, kampery, quady oraz samochody osobowo-towarowe do 3,5 t, jeżeli można w nich zamontować ławki do przewożenia osób. W zależności od pojemności silnika występują dwie stawki akcyzy:

 • 3,1% od wartości rynkowej samochodu z systemu Eurotax dla samochodów o silnikach o pojemności do 2000 ccm
 • 18,6% od wartości rynkowej samochodu z systemu Eurotax dla samochodów o silnikach o pojemności powyżej 2000 ccm

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Zakup samochodu to również obowiązkowe ubezpieczenie auta. OC kosztuje od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w zależności od wieku kierowcy, jego auta, obowiązujących go zniżek, miejsca zamieszkania itp. Najwięcej za ubezpieczenie samochodów zapłacić muszą młodzi kierowcy. W 2018 roku było to średnio aż 1793 zł. Z kolei starsi kierowcy w wieku powyżej 55 lat średnio za OC płacili jedynie 626 zł.

Jak sfinansować zakup samochodu?

Polacy nie wydają na samochód tak wiele, jak obywatele innych krajów w Europie. Mimo wszystko i tak często nie mogą sobie pozwolić na zakup auta za gotówkę. Na szczęście jest wiele sposobów finansowania zakupu samochodu, np.: leasing, wynajem długoterminowy, kredyt czy auto w abonamencie.

Najczęściej wybierany jest kredyt samochodowy, który ma znacznie atrakcyjniejsze warunki niż kredyt gotówkowy. Mniejszą popularnością cieszy się leasing, choć ma on swoje zalety, m.in. mniej formalności. Poza tym leasing nie obniża zdolności kredytowej.

Do wyboru są też wynajem długoterminowy i auto na abonament. Druga opcja finansowania jest warta bliższej uwagi przy wynajmie droższych samochodów na krótsze terminy. Z kolei wynajem sprawdzi się przy wyborze lepszego auta i chęci płacenia niższych miesięcznych rat. Co istotne, właściciel nie musi się wówczas martwić o serwis, ubezpieczenie i naprawy.

Wiedząc, ile kosztuje samochód, warto rozważyć wszystkie za i przeciw danej formy finansowania. Tak samo, jak kwestię zakupu auta nowego, używanego czy sprowadzanego z zagranicy. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, ale i wady.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz