Ile kosztują wakacje kamperem?

wakacje kamperem

Wakacje kamperem wcale nie muszą być tanie i to niezależnie od tego, czy jest to pojazd własnościowy, czy tylko wypożyczany. Mimo wszystko wyjazd kamperem na wakacje ma wiele zalet. Co za nim przemawia i na jakie wydatki należy się wówczas przygotować?

Kamperem na wakacje – własnym czy wynajętym?

Przygoda z kamperem powinna zacząć się od jego zakupu lub wynajmu. Nowy kamper jest jednak horrendalnym wydatkiem, bo kosztuje tyle, co luksusowe auto, nawet 500 tys. zł. Tanie nie są również kampery używane, o czym mówi artykuł pt. Jak kupić kampera?“. Takie pojazdy długo trzymają swoją cenę, a więc nawet 20-letni kamper może kosztować 30 tys. zł lub więcej. Co gorsza, także sam popyt na kampery używane jest wysoki. Czy w związku z tym, chcąc udać się na wakacje kamperem, nie lepiej go wynająć?

Typy aut kempingowych

Zdecydowani na zakup kampera muszą zdecydować o typie pojazdu kempingowego. Najprostsze są vany z przerobionym wnętrzem. Większość ich nadwozia i rozwiązań technicznych bazuje na aucie dostawczym. To z kolei pomaga w serwisowaniu. Tańsze i łatwiej dostępne są części eksploatacyjne. Poza tym mniejszym samochodem można wjechać wszędzie, gdzie poruszać się może zwykła osobówka. Oczywiście kempingowe vany mają też swoje wady. Ich wnętrze nie jest szczególnie przestronne. Zdarza się, że miejsca sypialniane znajdują się w namiocie umieszczonym pod dachem. Vany przerobione na kampery mogą również nie mieć toalety i łazienki.

Na bazie aut dostawczych zbudowane są kampery integralne. Ich nadwozie jest jednak przerobione, a kabina zintegrowana z częścią mieszkalną. Z uwagi na większe gabaryty gwarantują one wyższy komfort wypoczynku wewnątrz, ale poruszanie się nimi jest już nieco trudniejsze. Nie bez znaczenia jest fakt, że mają one lepszą izolację termiczną. Niestety, są one trudniejsze i droższe w naprawach. Zwłaszcza wówczas, kiedy są to kampery mniej znanych marek.

Popularne na rynku są kampery półzintegrowane powstające na podwoziu pojazdu użytkowego. Są one obszerne i funkcjonalne. To rozwiązanie pośrednie pomiędzy vanami a kamperami zintegrowanymi. Ich kabiny pochodzą z busów, a kabiny stanowią autorski projekt producenta. Początkowo kłopotliwa może być jazda takim kamperem, gdyż jego część użytkowa wystaje poza obrys kabiny.

Ciekawe są też tzw. alkowy. Mają one dodatkową sypialnię, która znajduje się nad kabiną kierowcy. Dzięki temu w kamperze jest więcej miejsca do spania i przechowywania wyposażenia, większa jest też dodatkowa przestrzeń. Minusem jest zwiększone zużycie paliwa.

Ile kosztuje kamper na miarę”?

Co bogatsi mogą nawet postawić na autorski projekt zabudowy wykonany na bazie samochodu dostarczonego do producenta. Taki kamper będzie już odpowiadał wszystkim potrzebom i wymaganiom użytkownika. Mają one bogate wyposażenie i właściwą infrastrukturę, choć może ona być ograniczona przez wolną przestrzeń. Często nie mają one jednak zdolności terenowych i są niewielkie. Kosztowne są też same przeróbki. Oczywiście zdarza się, że firmy za taką usługę żądają sobie kilkanaście tysięcy złotych, ale częściej zapłacić trzeba za nie nawet przeszło 100 tys. zł. Wszystko zależy oczywiście od zakresu modyfikacji. Z drugiej strony przerobienie auta dostawczego kosztuje jedynie niewielki ułamek ceny nowego kampera.

Wakacje kamperem z wypożyczalni – czy to się opłaca?

Przeróbka używanego kampera pochłonie co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście, o ile jest to pojazd ze sprawnymi instalacjami i dokładnie sprawdzony. Nie tylko przez przegląd techniczny, ale również raport VIN, który ukaże ważne fakty z przeszłości pojazdu. Ta bowiem, jak na 20-letnie lub starsze egzemplarze może być bardzo bogata. Tani jednak nie jest również wynajem kampera.

Oferta wypożyczalni kamperów jest coraz szersza. Wybrane firmy oferują przyczepy kempingowe, a specjalistyczne wypożyczalnie kampery półintegralne i alkowy. Cena wynajmu jest różna i zależna od kilku czynników, m.in.:

 • liczby miejsc w aucie
 • wyposażenia
 • sezonu (najdrożej jest latem, w długie weekendy i święta)
 • okresu wynajmu (im dłuższy wynajem, tym taniej)
 • celu wyjazdu

Przykładowo, kamper półzintegrowany z toaletą i prysznicem, przeznaczony dla 4 osób, w sezonie niskim kosztuje ok. 400 zł za dobę. W sezonie średnim cena może wynieść nawet 600 zł za dobę, a w sezonie wysokim około 900 zł. To nie koniec wydatków, ponieważ doliczyć do tego trzeba opłatę serwisową za przygotowanie kampera do jazdy, co sprowadza się do napełnienia butli gazu, nalania wody do zbiorników czy udostępnienia chemii do toalety. To z reguły wydatek kilkuset złotych, choć przy dłuższym wynajmie może to być usługa gratisowa.

Kilka tysięcy złotych kosztuje też kaucja, która po zakończeniu wynajmu jest zwracana, o ile kamper nie jest uszkodzony i nie wymaga specjalistycznego czyszczenia. Przy stwierdzeniu nieprawidłowości część kaucji jest potrącana, co zdarza się notorycznie, bo często pracownicy wypożyczalni mają jakieś zastrzeżenia co do stanu pojazdu.

Niczym dziwnym nie są również ograniczenia wiekowe. Wiele wypożyczalni nie wypożyczy kampera dla osób poniżej 26 lat lub bez odpowiedniego stażu za kierownicą.

Objazdowe wakacje kamperem

Możliwości na wakacje kamperem jest wiele. Często zdarza się, że turyści podróżują kamperem i parkują na kempingu, spędzając tam cały urlop. Zwłaszcza wówczas, kiedy w hotelach nie ma wolnego miejsca, chcą być bliżej brzegu morza czy jeziora, lub nie mogą skorzystać z hotelu z uwagi na fakt podróży z psami. Jest to jakiś pomysł, choć znacznie atrakcyjniejsze są objazdowe wakacje kamperem. Oczywiście cel podróży należy sobie ustalić, po czym dobrze zaplanować trasę, ale jeśli po drodze Waszym oczom ukaże się atrakcyjne turystycznie miejsce, to warto się tam zatrzymać.

Wiele błędów popełnianych jest na etapie planowania trasy. Większość nie bierze pod uwagę, że jazda kamperem jest wolniejsza od poruszania się zwykłym samochodem osobowym. Nawet na autostradach nie przekraczają one z reguły prędkości 100-120 km/h. Co gorsza, szybsza jazda nie jest również opłacalna z punktu widzenia ekonomii. Wraz ze wzrostem prędkości szybko rośnie spalanie, a kampery stają się niezwykle paliwożerne. Jeżeli dodać do tego, że ciężar i rozkład mas przekładają się na trudniejsze panowanie nad pojazdem i jego dłuższą drogę hamowania, lepiej nie przesadzać z prędkościami i jechać spokojnie.

Ile kosztuje pobyt na polu kempingowym?

Wyjazd na wakacje kamperem z reguły oznacza zatrzymywanie się na polach kempingowych. Wówczas najlepiej jeszcze przed wyruszeniem w podróż wyszukać odpowiednie miejsce postoju. Zwłaszcza że za granicą, na parkingach w pobliżu atrakcyjnych miejsc niekiedy montuje się bramki o wysokości nieco przekraczającej 2 m. O ile zwykłe samochody osobowe wjadą na parking, o tyle większe kampery już nie. Zresztą nie wszędzie można rozbić swój obóz. Mandatem może się to skończyć w Niemczech. W Polsce natomiast spędzenie nocy w poprawnie zaparkowanym kamperze z reguły nie robi problemu, ale na przykład nie można się nim poruszać po większości dróg leśnych.

Same kempingi są bardzo różne pod kątem standardów. Niekiedy są to tylko pola mające wyznaczone miejsca, kosze na śmieci i proste toalety. Innym razem można skorzystać z sanitariatów, pryszniców, a nawet pralni czy basenu. Oczywiście od standardu pola kempingowego zależna jest ich cena. Jeżeli są to wakacje kamperem po Polsce, zatrzymanie się na kempingu może kosztować:

 • 10-20 zł za osobę
 • 15-100 zł za kampera
 • 5-15 zł za przyłącze elektryczne
 • 5-20 zł za psa

Gdzie jechać kamperem na wakacje za granicą? Przykładowo do Niemiec, Włoch czy Hiszpanii. W zależności od kraju pobyt rodziców wraz z dzieckiem w kamperze na polu campingowym o średnim standardzie kosztuje:

 • 10-70 euro we Francji
 • 15-50 euro w Niemczech
 • 20-40 euro w Szwecji
 • 20-65 euro w Chorwacji
 • 20-70 euro w Hiszpanii
 • 20-80 euro we Włoszech

Widać w związku z tym wyraźnie, że wakacje kamperem nie należą do najtańszych. Niekiedy suma wydatków przewyższa nawet koszt wakacji All Inclusive. Nie ulega jednak wątpliwości, że na wakacje kamperem decyduje się coraz większa rzesza Polaków, a caravaning regularnie zyskuje na popularności.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz