Ile kosztują tablice rejestracyjne?

ile kosztują tablice rejestracyjne

Oczywiste jest, że tablice rejestracyjne są podstawowym elementem identyfikacyjnym pojazdu. Mogą one być różne pod względem wymiarów, kolorów i szeregu znaków. Ile kosztują tablice rejestracyjne, a co grozi kierowcy kierującemu pojazd bez tablic?

Wzór tablic rejestracyjnych w Polsce określony jest przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, które zostało później znowelizowane. Ile kosztują tablice rejestracyjne i jakie mają wymiary?

Wymiary tablic rejestracyjnych

Dekret wspomina również o właściwych znakach homologacyjnych, które trzeba przykleić w widocznym miejscu na przedniej szybie. Poza tym odnosi się on do wymiarów tablic rejestracyjnych, które wynoszą:

  • jednorzędowe – 520 × 114 mm
  • dwurzędowe – 305 × 214 mm
  • zmniejszone – 305 × 114 mm
  • motocyklowe – 190 × 150 mm
  • motorowerowe – 140 × 114 mm

Kolory tablic rejestracyjnych

Tablica rejestracyjna, którą wydał wydział komunikacji, musi być przypisany do adresu kierowcy i umieszczony z przodu oraz z tyłu pojazdu. Oczywiście w miejscu, gdzie przewidział to producent. Warto wiedzieć, że różne oznaczenia mają tutaj pojazdy przynależące do służb wewnętrznych, dyplomatycznych, samochody zabytkowe, ale również zwykłe pojazdy osobowe.

Tak więc zabytkowy samochód ma tablice rejestracyjne z żółtym tłem i czarną czcionką. Z kolei oznaczenie dyplomatyczne łatwo poznać po niebieskim tle i białej czcionce. Poza tym warto odnieść się do tymczasowych numerów, które mają białe wypełnienie i czerwone znaki.

Znaki na indywidualnych tablicach rejestracyjnych

Każdy kierowca może też złożyć wniosek o indywidualne tablice rejestracyjne. Wszystko dzięki zmianom w prawie, które w życie weszły w 2000 roku. Co jednak istotne, nie zawsze taki wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Same tablice indywidualne można zamówić podczas pierwszej rejestracji samochodu, ale również jego przerejestrowaniu po zakupie auta lub zmianie adresu zamieszkania, jeżeli jest to przeprowadzka do innego powiatu.

Ograniczeniem jest treść wybita na indywidualnych tablicach rejestracyjnych. Dwa pierwsze znaki przypisane są do województwa, np. w Łodzi – E0, E1, E2 itd., a w Warszawie – W0, W1, W2, W3 etc. Następne cyfry dodawane są tylko wówczas, kiedy ten sam napis widnieje już na tablicy rejestracyjnej w danym województwie. Przykładowo przy personalizacji dziesięciu pojazdów z tym samym szeregiem znaków zmienia się tylko początek, np. od E0 do E9 lub od W0 do W9.

Osoba rejestrująca pojazd może wybrać od 3 do 5 znaków, które zostaną umieszczone na tablicy rejestracyjnej. Można stosować litery bez polskich znaków, a jeden lub dwa ostatnie znaki można zastąpić cyframi. Oczywiście na tablicy rejestracyjnej nie można stosować wulgaryzmów i wyrazów, które są uznawane za obraźliwe, ale w takiej sytuacji wiele zależy od tego, jak zinterpretuje je urzędnik.

Niestety, po wyrejestrowaniu lub sprzedaży samochodu z indywidualnymi tablicami właściciel samochodu nie może ich sobie przywłaszczyć. Podobnie, jak w przypadku zwykłych tablic trafiają one do nowego właściciela, który jeżeli nie jest zameldowany w tym samym powiecie, podczas rejestracji musi zostawić je w wydziale komunikacji.

Ile kosztują tablice rejestracyjne indywidualne?

Wyrobienie indywidualnych tablic jest dość kosztowne. Ile kosztują tablice rejestracyjne z własnym napisem? Otóż właściciel pojazdu musi liczyć się z wydatkiem rzędu 1100,50 zł, jeżeli jest to samochód. W przypadku indywidualnych tablic dla motocykla opłata jest dużo niższa, ale również wysoka. Wówczas z kieszeni właściciela ubywa 581,50 zł.

Ile kosztują tablice rejestracyjne dla samochodów zabytkowych?

W roku ubiegłym zmieniły się wytyczne dla rejestracji samochodów zabytkowych. Auto takie musi mieć co najmniej 25 lat, a okres jego produkcji musiał zakończyć się co najmniej przed 15 laty. Oczywiście to teoria, ponieważ finalna decyzja zawsze należy do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Może on zakwestionować rejestrację samochodu, jeżeli uzna, że model jest zbyt popularny. Poza tym są regiony, gdzie jako zabytkowe rejestruje się jedynie pojazdy 30-letnie lub starsze. Co więcej, muszą się one znajdować w oryginalnym stanie, a więc nie mieć żadnych zauważalnych zmian silnika, układu hamulcowego, układu kierowniczego, podwozia itp.

Ile kosztują tablice rejestracyjne dla samochodu zabytkowego? Na szczęście nie jest to procedura zbyt kosztowna. Warto jednak skorzystać z pomocy doświadczonego rzeczoznawcy. W pierwszej kolejności należy wypełnić kartę ewidencyjną ruchomego zabytku techniki, w czym pomoże właśnie rzeczoznawca. To koszt sięgający od 400 do nawet 800 zł. Niezbędne jest też badanie techniczne, którego koszt to 99 zł. Z kolei opłaty w wydziale komunikacji nieznacznie przekraczają 200 zł. Mniej, bo nieco ponad 130 zł kosztuje rejestracja motocykla, ciągnika rolniczego, motoroweru czy przyczepy.

Ile kosztują tablice rejestracyjne?

Najtaniej kosztuje rejestracja pojazdu, któremu przypisane zostaną zwykłe tablice rejestracyjne. Jeżeli samochód pochodzi z tego samego powiatu, koszty rejestracji samochodu sprowadzają się zaledwie do 81 zł. Jednak rzadko udaje się znaleźć ciekawy egzemplarz w tej samej miejscowości czy w granicach powiatu. Dlatego o wiele częściej rejestracja kosztuje 180,50 zł.

Drożej jest przy rejestracji samochodu sprowadzonego do Polski. Wówczas poza dowodem rejestracyjnym i tablicami wyrobić trzeba jeszcze kartę pojazdu. Finalny koszt rejestracji to co najmniej 256 zł, a dojść do tego mogą koszty tłumaczenia dokumentów i akcyzy. Rzecz jasna taki samochód, z uwagi na to, że sama procedura jego sprowadzenia jest z reguły bardzo kosztowna, musi być dokładnie sprawdzony. Pomaga Historia Pojazdu, przegląd techniczny na miejscu zakupu czy jazda próbna. Jako że większość samochodów sprowadzanych do Polski pochodzi z Niemiec, pigułką odnoszącą się do importu aut z kraju naszych zachodnich sąsiadów jest artykuł pt. Samochody z Niemiec – gdzie szukać, jak sprowadzić i zarejestrować?“.

Co grozi za jazdę bez tablic rejestracyjnych?

Wyjaśniliśmy, ile kosztują tablice rejestracyjne, jak i odnieśliśmy się do kosztów rejestracji. Co natomiast, jeżeli kierowca będzie poruszać się bez tablic? Wówczas może się to zakończyć wysokimi karami. Policjant może wówczas wypisać kierowcy mandat w wysokości 500 zł, jak i zabrać mu dowód rejestracyjny pojazdu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz