Historia ubezpieczenia samochodu sprawdzana coraz częściej

historia ubezpieczenia samochodu

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podaje, że historia ubezpieczenia samochodu jest sprawdzana coraz częściej. Wzrost zainteresowania wśród kierowców możliwością sprawdzenia historii ubezpieczenia w ciągu roku urósł aż o 80 proc.

Co zawiera w sobie historia ubezpieczenia samochodu?

Wzrost 80-procentowy rok do roku jest zauważalny gołym okiem. Warto się natomiast zastanowić, dlaczego historia ubezpieczenia samochodu jest obecnie sprawdzana znacznie częściej niż jeszcze rok temu. Wiele wskazuje na to, że jest to wyniki nowych funkcjonalności umożliwiających każdemu właścicielowi pojazdu w Polsce pobranie historii ubezpieczenia przez Internet. Poza tym trzeba mieć na uwadze, że od roku nie ma już obowiązku wożenia ze sobą dokumentu potwierdzającego wykupienie polisy OC.

Sama historia ubezpieczenia samochodu skupia w sobie informacje o polisach OC i AC wykupionych przez właściciela pojazdu. Poza tym to informacje o wypadkach i szkodach, które zostały spowodowane przez danego kierowcę, a przy tym wypłaconych z tego tytułu odszkodowaniach.

Warto zauważyć, że historia ubezpieczenia komunikacyjnego OC dostępna jest dla polis wykupionych od 2004 roku, z kolei dla ubezpieczeń AC – od 2006 roku. Wszystko z uwagi na przepisy. Właśnie w tych latach zaczęły obowiązywać ustawy, które zmuszały ubezpieczycieli do przesyłania informacji do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jak często sprawdzana jest historia ubezpieczenia samochodu?

Przypomnijmy, że jeszcze rok temu jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego samochodu była zagrożona mandatem w wysokości 50 zł za brak każdego z dokumentów. Od 1 października 2018 roku jest inaczej, a funkcjonariusze sprawdzą posiadanie polisy OC w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, do której informacje trafiają z bazy UFG.

Ponad rok temu rozszerzono też zakres danych, które są możliwe do pobrania z bazy polis komunikacyjnych OC i AC. Wcześniej właściciele mieli taką możliwość, ale historia sprawdzenia ubezpieczenia OC mogła być zweryfikowana jedynie za ostatnie pięć lat. Od roku to już pełny okres ubezpieczenia OC i AC nawet za ostatnich kilkanaście lat.

W pierwszych ośmiu miesiącach 2019 roku właściciele pojazdów zweryfikowali historię ubezpieczenia już przeszło 280 tys. razy. To wynik niemal o 80 tys. lepszy niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Głównie historia ubezpieczenia auta interesuje 30-letnich mężczyzn, od których pochodzi ponad 40 proc. zapytań.

Większość, bo blisko 70 proc. pytań tyczy się przebiegu ubezpieczenia OC i AC, a w tym:

  • nazwy towarzystw ubezpieczeniowych, gdzie wykupiono polisy
  • okresu ich ważności
  • numerów ubezpieczeń

Reszta zapytań, czyli 30 proc., to sprawdzenie historii szkód OC i AC pojazdu, gdzie znajdują się również informacje o dacie i wartości wypłaconych odszkodowań.

Jak sprawdzić historię OC?

Sprawdzenie historii ubezpieczenia jest bezpłatne. Poza tym sprawdzić można informacje o szkodach, kiedy prowadziło się nie swoje pojazdy, np. auta służbowe czy samochody kogoś z bliskich.

Chcąc sprawdzić historię ubezpieczenia samochodu, wystarczy założyć konto na portalu www.ufg.pl, po czym zweryfikować tożsamość. Następnie można pobrać dane, które dostępne są w języku polskim, ale również niemieckim i angielskim, co jest ważne, jeżeli właściciel musi przedstawić dokument dla ubezpieczyciela za granicą. Jednocześnie zagraniczne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą sprawdzić wiarygodność zaświadczenia. Wystarczy do tego Internet, PESEL osoby widniejącej na zaświadczeniu oraz kod podany na dokumencie. Weryfikacji można dokonać na stronie www.ufg.pl/zaswiadczenia.

Zdarza się, że dana polisa widnieje w bazie UFG, ale nie jest widoczna w CEPiK. Takich przypadków jest jednak niewiele i z reguły to wynik niezgodności danych. Miesięcznie takich reklamacji jest nie więcej niż kilkadziesiąt.

Całkiem niewiele, jeżeli wziąć pod uwagę, że w Polsce jest niemal 25 milionów pojazdów, dla których właściciele muszą wykupić polisę OC. Zawsze są przy tym sprawdzani w bazie polis komunikacyjnych UFG. Dla towarzystw ubezpieczeniowych liczy się historia osoby kupującej polisę, a przede wszystkim:

  • liczba spowodowanych kolizji i wypadków komunikacyjnych
  • wysokość wypłaconych odszkodowań

W zależności od historii kierowcy, ubezpieczyciel stosuje zniżki lub zwyżki dla polisy na kolejny rok. W trudnej sytuacji są zwłaszcza młodzi kierowcy. Często za OC muszą oni zapłacić naprawdę sporo, a o czym więcej mówi artykuł pt. Cena ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy“.

Cieszy natomiast fakt, że polscy kierowcy są coraz bardziej świadomi wszelkich zagrożeń i coraz chętniej korzystają z pomocnych narzędzi. Jednym z nich jest właśnie historia ubezpieczenia samochodu online. Innym natomiast Historia Pojazdu, która pozwala na dokładniejszą weryfikację samochodu używanego, tak z Polski, jak i z zagranicy. Sprawdzenie VIN uwydatnia często różne oszustwa, które zataja sprzedawca, np. sfałszowany przebieg czy wypadkową przeszłość.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz