Google Android Automotive – nowy OS dedykowany samochodom

Czym jest i jak działa Google Android Automotive OS?

Android Automotive to nowy system operacyjny dla samochodów, za którym stoi Google. Sprawdzamy, co oferuje Google Android Automotive OS i czym różni się od systemu Android Auto.

Android Automotive OS – system operacyjny dla samochodów

Nie ulega wątpliwości, że nowoczesne technologie coraz częściej znajdują się na pokładach samochodów. Współczesne auta są naszpikowane elektroniką, czego najlepszym przykładem są ekrany dotykowe. Nie ma też problemów ze sparowaniem smartfona z systemem auta. Pozwalają na to Car Play czy Android Auto, szerzej opisany w artykule “Android Auto — czym jest i jak go zainstalować?“. Teraz czas na system operacyjny Android Automotive.

Na razie ten system dopiero raczkuje w motoryzacji. Pojawił się bowiem tylko w dwóch samochodach – Volvo XC40 P8 Recharge i Polestar 2, a więc samochodzie spółki Volvo Polestar. Możemy być jednak pewni, że coraz częściej będzie on wykorzystywany w samochodach. Google Android Automotive Interesuje m.in. Forda.

Zwłaszcza że jest to samodzielny system operacyjny dla aut, który działa niezależnie od smartfona. Między innymi właśnie tym różni się on od systemu Android Auto. Ten jest tylko nakładką na interfejs w komputerze pokładowym pojazdu.

Co oferuje OS Android Automotive?

Od wielu lat Android to technologia z powodzeniem wykorzystywana w telefonach. Później wprowadzono go do telewizorów (Android TV) czy zegarków (Wear OS). Teraz Android trafia do samochodów. Wydaje się, że usatysfakcjonowany będzie każdy właściciel telefonu z systemem od Google’a. Android Automotive w samochodzie ma bowiem wygląd zbliżony do tego, co znamy z telefonów.

Ikony są duże, a menu systemu czytelne. W łatwy i intuicyjny sposób mamy więc dostęp do wszystkich ustawień. Poza tym Google Android Automotive daje możliwość personalizacji. Możemy więc zmienić ustawienie ikon oraz zainstalować dodatkowe aplikacje (np. Spotify czy YouTube Music). W tym celu wystarczy skorzystać ze specjalnie dostosowanej do tego systemu wersji sklepu Google Play i pobrać interesujące aplikacje.

Oczywiście pozwala on również na pełną integrację z usługami Google. Z poziomu systemu Android Automotive OS możemy między innymi sterować multimediami i mapami Google Maps. Poza tym włączymy poprzez ten OS podgrzewanie fotela czy kierownicy, a także zmienimy temperaturę w kabinie. Żeby zmienić te ustawienia, auto musi być jednak podłączone do Internetu.

Integracja z Asystentem Google

Bez problemu połączymy się również z Asystentem Google. Wirtualnego pomocnika, podobnie jak w telewizorach, smartfonach czy zegarkach zapytamy o pogodę, ustawimy wybrane miejsce na nawigacji, czy wybierzemy ulubioną muzykę.

Wirtualny pomocnik od Google’a jest powiązany z innymi usługami i aplikacjami od Amerykanów (np. Gmail, Kalendarz, Google Home). Oczywiście działa również w języku polskim.

Android Automotive w samochodach marek Volvo i Ford. Co dalej?

Na razie jest za wcześnie, aby oceniać tę technologię od Amerykanów. Wydaje się jednak, że jest to dobra alternatywa dla autorskich systemów operacyjnych stosowanych w samochodach. Zwłaszcza że obecnie stosowane OS-y często pozostawiają wiele do życzenia.

Obecnie system ten poznają dopiero pierwsi kierowcy. Jednak w najbliższej przyszłości na pewno zyska on na popularności. Zwłaszcza że są już koncerny, które chcą wdrażać w swoich samochodach ten system operacyjny. Takim koncernem motoryzacyjnym jest na przykład Ford.

Jeśli system Google Android Automotive zagości w samochodach Forda, na pewno większa rzesza kierowców oraz ekspertów motoryzacyjnych będzie mogła ocenić go w sposób bardziej rzetelny. Przypomnijmy, że na razie znajdziemy go tylko w samochodach Volvo. Mowa o modelu Volvo XC40 P8 Recharge i aucie spółki należnej do Volvo, czyli Volvo Polestar – Polestar 2.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz