Gdzie sprawdzić samochód przed zakupem?

gdzie sprawdzić samochód przed zakupem

Zakup samochodu używanego to spore ryzyko. Nawet nabywając go od prywatnego sprzedawcy, należy liczyć się z tym, że dobrze zamaskował on pewne usterki, a przynajmniej nie poinformował o wszystkim klienta. Dlatego pojazd taki powinien być dokładnie zweryfikowany. Jak i gdzie sprawdzić samochód przed zakupem?

Jak oszukują sprzedawcy samochodów?

Sztuczki sprzedawców samochodów są bardzo różne. Nie ulega wątpliwości, że nie tylko handlarze, ale również wielu prywatnych sprzedawców doskonale wie, jak maskować wszelkie niedoskonałości. Mowa tu głównie o usterkach blacharsko-lakierniczych, a więc rysach czy obtarciach.

To jednak nie wszystko. Sprzedawane samochody mogą mieć przekręcone liczniki, co tyczy się aut dostępnych na rynku wtórnym w Polsce, jak i importowanych z zagranicy. Poza tym zdarza się, że auta sprzedawane są jako bezwypadkowe, mimo iż mają na swoim koncie szkody, które ukazać może raport VIN. Nie jest też czymś niespotykanym sprzedawanie samochodów po tak zwanych przekładkach, co tyczy się aut sprowadzonych z Anglii. Wprawdzie od roku 2015 nie ma konieczności wykonywania przekładek, a poruszanie się samochodami z kierownicą po prawej stronie jest legalne, to jednak jazda autem dostosowanym do ruchu prawostronnego jest bardziej komfortowa.

Jeśli dodamy do tego fakt, że sprzedawane są samochody składane z dwóch czy nawet trzech różnych aut, jak i auta kradzione, widać wyraźnie, że na nabywców czyha wiele zagrożeń. Jako że o większości uszkodzeń dotychczasowy właściciel nie informuje, pojazd taki należy obejrzeć i zweryfikować informacje podawane w ogłoszeniu. Gdzie sprawdzić samochód przed zakupem?

Jak sprawdzić samochód przed zakupem?

Weryfikując słowa sprzedawcy czy informacje znajdujące się w anonsie o sprzedaży samochodu, wielu potencjalnych nabywców decyduje się na oględziny auta z mechanikiem. To dobrze znana praktyka i wielokrotnie skuteczna, choć pozwala wykryć tylko część uszkodzeń. Przykładem mogą być wszelkie prace lakiernicze, w których wykryciu pomoże specjalny miernik.

Same oględziny często zdają się jednak na niewiele. Wcześniej bezcennym dokumentem jest Historia Pojazdu, która zawiera w sobie wszystkie kluczowe o takim pojeździe informacje. Nie tylko dane techniczne, a w tym pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa, ale też fabryczne wyposażenie, informacje o szkodach, kolizjach i wezwaniach serwisowych, zdjęcia z archiwalnych aukcji czy raport z baz kradzieżowych.

W końcu przyda się też jazda próbna. Wcześniej jednak warto taki samochód prześwietlić na przeglądzie technicznym, dzięki czemu łatwiej wykryć trapiące go usterki. Tu warto się zastanowić, gdzie sprawdzić samochód przed zakupem. Możliwości jest bowiem kilka.

Gdzie sprawdzić samochód przed zakupem?

* Autoryzowana Stacja Obsługi (ASO)

Najbardziej oczywistym wyborem wydaje się ASO, a więc Autoryzowana Stacja Obsługi, gdzie za taki przegląd zapłacić trzeba od 100 do nawet 300 zł i więcej. Wizyta jest tu dość kosztowna, ale istnieje duża szansa, że wolne stanowisko znajdzie się z marszu, choć najlepiej na takie badanie umówić się z wyprzedzeniem. Oczywiście wybierać trzeba stację odpowiadającą danej marce. Mechanicy są bowiem wyspecjalizowani w produkowanych przez danego producenta pojazdach, choć mogą mieć problem ze starszymi modelami. Takich ze względu na wysokie koszta na ogół się tam nie naprawia. Natomiast z samą diagnostyką nowszych aut większych problemów nie ma. Fabryczne komputery diagnostyczne pozwalają na ich dokładną weryfikację.

* serwis specjalistyczny

Na ogół nie więcej niż 200 zł zapłacić trzeba za przegląd pojazdu w specjalistycznym serwisie. Mowa tu oczywiście o warsztatach specjalizujących się w naprawie samochodów konkretnych marek. Pracujący tam mechanicy na ogół mają doświadczenie z ASO, a warsztaty wyposażone są tam w oryginalne komputery diagnostyczne lub inne urządzenia o równie dużych możliwościach. Dzięki temu poprawne zdiagnozowanie usterek jest jak najbardziej możliwe. Mechanicy znają też zazwyczaj słabe punkty takich samochodów. Istnieje też duża szansa, że po wykryciu nieprawidłowości, to pracujący tam mechanik będzie zajmował się naprawą wadliwych elementów.

* stacja diagnostyczna

Około 100 zł kosztuje przegląd w zwykłej stacji diagnostycznej. Niestety pracujący tam diagnosta nie musi znać mocnych i słabych stron danego egzemplarza. Samochód sprawdzony jest bowiem w ogólnym zakresie, a badanie zbliżone do kontroli na przeglądzie technicznym. Wielokrotnie diagnosta nie zdejmuje nawet osłony pod silnikiem, gdyż często nie dysponuje podnośnikiem, a korzysta tylko z kanału. Samo badanie elektroniczne, o ile jest wykonywane, ogranicza się jedynie do odczytania błędów.

* serwis wielomarkowy

Gdzie sprawdzić samochód przed zakupem poza wyżej wymienionymi podmiotami? Sprawdzi się też serwis wielomarkowy, gdzie przegląd kosztuje nie więcej niż 150 zł. Takie punkty zlokalizowane są jednak przede wszystkim w większych miastach. Plusem jest ich niska cena i szansa na wolny termin bez konieczności wcześniejszego umawiania się na wizytę. Minusem natomiast fakt, iż pracujący tam mechanicy nie muszą znać się na samochodach danej marki. Problematyczne mogą być też znajdujące się tam komputery diagnostyczne, które nie zawsze pozwalają na pełną kontrolę pojazdu.

* stacja montażu LPG

O tym, jakie przełożenie na wartość samochodu ma instalacja gazowa, pisano w artykule pt. Czy instalacja LPG wpływa na wartość używanego auta?“. Nie ulega wątpliwości, że wielu Polaków w przypadku samochodów z silnikami o większej pojemności, szuka aut z instalacją LPG. Wówczas pomocny może być specjalistyczny serwis, który zbada jej kondycję. Poza tym niemal każda taka stacja dysponuje też podnośnikiem, a więc łatwo tu o sprawdzenie stanu silnika. Problem w tym, że mechanicy specjalizujący się w instalacji gazowej, nie zawsze znają się na elektryce, zawieszeniu czy skrzyniach biegów. Koszt takiego przeglądu to wydatek rzędu ok. 150 zł.

* serwis blacharski

Kupując droższe i młodsze auto, zainwestować należy także w kontrolę w serwisie blacharskim. Nawet pomimo tego, że koszty takiego serwisu sprowadzają się od kilkuset do nawet przeszło 1000 zł. Serwis pozwoli wykryć, czy ślady malowania nie są efektem poważnego wypadku, a tylko mało istotnego uszkodzenia.

Widać więc wyraźnie, że możliwości do tego, gdzie sprawdzić samochód przed zakupem, jest całkiem sporo. Najlepiej i najbezpieczniej jest zrobić to w ASO lub niezależnym, ale specjalistycznym serwisie, który zatrudnia mechaników o dużym doświadczeniu i wiedzy z zakresu egzemplarzy danych marek. Kierowcy nowszych i droższych samochodów dodatkowo powinni postawić na serwis blacharski. Tym nabywającym starsze auto, wystarczająca powinna być stacja diagnostyczna. Oczywiście niezależnie od wyboru wcześniej należy umówić się na wizytę, rezerwując jej termin. Pomocna jest też Historia Pojazdu, która może rozwiać wiele wątpliwości związanych z zakupem i wykryć oszustwa sprzedawcy na etapie oceny samej oferty.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 7 Średnio: 2.7]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz