Gadżety samochodowe poprawiające nasze bezpieczeństwo

gadżety samochodowe poprawiające nasze bezpieczeństwo

Gadżety samochodowe kojarzą nam się przede wszystkim z poprawą komfortu jazdy lub samym wyglądem auta i zresztą słusznie. Pośród szerokiego grona gadżetów znaleźć można jednak również wiele produktów, które w mniejszym bądź większym stopniu służą poprawie bezpieczeństwa. Tak więc, czy znacie wszystkie gadżety samochodowe poprawiające nasze bezpieczeństwo? Co możemy zaliczyć na ich poczet? Które z nich są niezbędne, a z jakich możemy zrezygnować?

Alkomat

Czy zdarzyło Wam się wsiąść za kierownicę, kiedy mieliście w sobie jakieś opary alkoholu po uroczystości, która miała miejsce dzień wcześniej? Głęboko wierzymy, że jesteście na tyle rozsądni, że do takiej sytuacji nie doszło. Każdy zna jednak swoje słabości i niestety zdarza się to dosyć często. Nie jest wykluczone, że jeździliście z promilami we krwi, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego tak ważnym akcesorium, jakie zawsze warto mieć przy sobie jest alkomat.

Nie oznacza to jednak, że dobrym wyborem będzie pierwszy lepszy alkomat. Nic z tych rzeczy. Nie brak dziś bowiem na rynku alkomatów słabej jakości, które ukazują wyniki mijające się z prawdą. Oczywiście przy zatrzymaniu przez służby mundurowe tłumaczenie się faktem posiadania wadliwego alkomatu nic nam nie da.

Zestaw głośnomówiący

Rozmawianie przez telefon w czasie jazdy jest surowo wzbronione i grozi wysokim mandatem oraz odebraniem punktów karnych. Doskonałą alternatywą, która pozwala nawiązać kontakt z rozmówcą bez żadnych konsekwencji jest zestaw głośnomówiący. Nie dość, że zachowujemy tu koncentrację i poprawiamy bezpieczeństwo, nie odrywając rąk z kierownicy, to nie narażamy się również na konsekwencje finansowe.

Dodajmy tu jeszcze, że najlepszym wyborem będą zestawy wybudowane w radio samochodowe. Te nie tylko automatycznie nawiązują połączenie, kiedy ktoś do nas dzwoni, ale jednoczenie wyciszają muzykę. Jeśli nie posiadacie takiego radia i nie chcecie narażać się na większe koszta, dobrym wyborem będą też zestawy klasyczne.

CB-Radio

Dla większości CB-Radio służy jedynie do komunikacji z innymi kierowcami w celu unikania kontroli drogowych. Zauważmy jednak, że poza tym dzięki temu urządzeniu wiele dowiemy się też o sytuacji na drodze, panujących warunkach czy ewentualnych wypadkach i związanych z nimi objazdach. W końcu nie każdy jednak wie, że na kanale 9 poprzez CB-Radio wezwać możemy też pomoc. Na nim nasłuch prowadzą bowiem służby ratunkowe.

Okulary polaryzacyjne

Przydać się mogą także okulary przeciwsłoneczne i to nie tylko latem, ale i zimą, kiedy to w pogodne dni śnieg odbijać może promienie słoneczne i w konsekwencji nas oślepiać. Ważne jest jednak to, jakie są to okulary. Najlepiej pośród tej grupy produktów wypadają wygodne okulary przeciwsłoneczne o odpowiednich szkłach. W związku z tym, że szkła oznaczone symbolem 4 mogą zaburzać obraz czy zdolność rozpoznawania kolorów, do kierowania pojazdem najlepiej nadają się okulary z oznaczeniem 2 bądź 3.

Czujniki parkowania lub kamerka cofania

Przy cofaniu czy parkowaniu tyłem sprawdzą się także czujniki parkowania, które zadanie to nam w dużym stopniu ułatwiają. Jeszcze lepiej wypada tutaj kamerka cofania, dzięki której kierowca dokładnie widzi wszystko to, co znajduje i dzieje się za samochodem.

Wskaźnik ciśnienia w oponach

Niewielkim produktem, o którym wielu kierowców zapomina, a który może im się bardzo przydać, jest wskaźnik ciśnienia w oponach. Wprawdzie ciśnienie można sprawdzić na wielu stacjach paliw, to taka opcja jest znacznie wygodniejsza. Samo ciśnienie sprawdzać trzeba szczególnie przy dłuższych podróżach oraz zawsze wtedy, kiedy przewozimy ładunki o różnej wadze.

Apteczka pierwszej pomocy

Dla wielu być może wydaje się to dziwne, ale przeglądy samochodów pokazują, że wielu kierowców nie ma u siebie apteczki pierwszej pomocy, a jeśli nawet takową posiada, to nie zawiera ona w sobie wszystkiego z tego, co powinno się w niej znajdować. Oczywiście apteczka na niebezpieczne zdarzenie drogowe nie zadziała prewencyjnie, to jednak musi znaleźć się w każdym samochodzie. Do udzielenia pomocy jest niezbędna tak przy niewielkich skaleczeniach, jak również i momentach zagrożenia życia.

Czy to wszystkie gadżety samochodowe poprawiające nasze bezpieczeństwo? Z pewnością nie, ale bez wątpienia są one na tyle ważne, że warto o nich pomyśleć, a następnie w drugiej kolejności rozglądać się za czymś, co ma poprawić sam komfort jazdy.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz