Europa jest słabym rynkiem zbytu nowych samochodów

Europa jest słabym rynkiem zbytu nowych samochodów

Mimo iż mieszkańcy Europy uważają, że Stary Kontynent to największy i najważniejszy rynek zbytu dla producentów samochodów, są w grubym błędzie. Do najlepszych pod tym względem daleko nie tylko Polsce, ale i wielu innym europejskim krajom. Nie ulega wątpliwości, że Europa jest słabym rynkiem zbytu nowych samochodów?

Największe rynki zbytu nowych aut

Największym rynkiem sprzedaży nowych samochodów na świecie są obecnie Chiny. Kraj Środka ma aż przeszło 30-procentowy (30,2 proc.) udział w całości światowej sprzedaży. Oznacza to, że 3 na 10 nowych aut sprzedanych zostaje w Chinach. Tylko w roku ubiegłym sprzedało ich się tam blisko 28,3 mln.

Na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone. W przypadku USA udział w rynku zbytu wynosi 18,4 proc. Rok 2017 za Oceanem zamknął się z wynikiem ponad 17,2 mln sprzedanych egzemplarzy. Wprawdzie w stosunku do sytuacji sprzed dwóch lat popyt na nowe auta w USA zmalał, to i tak jest to wynik aż o 4 proc. lepszy od pięciu największych rynków w Europie razem wziętych.

Trzecim co do wielkości rynkiem jest z kolei Japonia, gdzie w zeszłym roku sprzedano ponad 5 mln nowych aut (5,4 proc. ogółu). A Stary Kontynent? Niestety, Europa jest słabym rynkiem zbytu nowych samochodów.

Sprzedaż nowych aut w Europie

Dopiero na czwartym miejscu są Niemcy z wynikiem 3,7 mln pojazdów sprzedanych w roku ubiegłym. Stanowi to równe 4 proc. światowego ryku zbytu. W pierwszej dziesiątce spośród państw europejskich są jeszcze 6. Wielka Brytania (2,9 mln, 3,1 proc. udziału w światowym rynku), 7. Francja (2,5 mln, 2,7 proc.) i 9. Włochy (2,15 mln, 2,3 proc.). Uzupełniają ją 4. Indie (3,23 mln, 3,4 proc.), 8. Brazylia (2,2 mln, 2,3 proc.) i 10. Kanada (2,0 mln, 2,2 proc.).

Gdzie jest Polska? Jako że Europa jest słabym rynkiem zbytu nowych samochodów, nie dziwi, że nad Wisłą sprzedaje się ich zatrważająco mało. W raporcie stworzonym przez firmę analityczną Focus2move nasz kraj plasuje się na miejscu 23. z wynikiem 545 tys. zarejestrowanych aut z salonu. Jest to odpowiednik 0,6 proc. światowej sprzedaży.

Jak znaleźć dobry samochód używany?

Jeśli dodamy do tego, że nawet ponad 70 proc. sprzedawanych w Polsce nowych samochodów trafia do flot firmowych, udział w rynku sprzedaży takich aut sektora prywatnego jest tylko iluzoryczny. Potwierdza to, że Polacy w dalszym ciągu szukają sobie samochodów na rynku wtórnym. Nie tylko w obrębie kraju, ale też poza nim. Importuje się je z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, a nawet Stanów Zjednoczonych czy Japonii. Proces sprowadzania auta z Kraju Kwitnącej Wiśni opisaliśmy w artykule pt. Import samochodów z Japonii“.

Niezależnie od miejsca zakupu czy marki i modelu, przed finalizacją transakcji samochód używany należy dokładnie prześwietlić. Poza tak oczywistymi czynnościami, jak przegląd techniczny czy jazda próbna, zajrzeć trzeba też w przeszłość auta. Pomaga w tym Historia Pojazdu, w której udokumentowane są informacje o wezwaniach serwisowych, szkodach i kolizjach. Co więcej, samochód można w ten sposób sprawdzić pod kątem jego danych technicznych i fabrycznego wyposażenia. Pozwoli to zweryfikować informacje pozyskane z ogłoszenia lub bezpośrednio od sprzedającego. Sprawdzenie VIN to również zdjęcia z archiwalnych aukcji sprzedażowych danego egzemplarza (o ile takowe były) i raport z baz kradzieżowych. Dzięki temu kupujący minimalizuje ryzyko zakupuauta pochodzącego z przestępstwa. To z kolei grozi nie tylko utratą pojazdu, ale też ewentualną sprawą o paserstwo.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz