Elektroniczne prawo jazdy jeszcze w tym roku!

elektroniczne prawo jazdy

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce zacznie w Polsce obowiązywać elektroniczne prawo jazdy. Wprowadzenie e-prawka miało mieć miejsce już w zeszłym roku, ale nie dokonano niezbędnych dla tego rozwiązania zmian legislacyjnych.

Czym jest elektroniczne prawo jazdy?

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że jest gotowe, aby wprowadzić elektroniczne prawo jazdy. Obok wielu zmian, jakie obowiązują od stycznia 2020 roku lub czekają kierowców w kilku najbliższych miesiącach, a o których mówi artykuł pt. Zmiany dla kierowców w 2020 roku, ta nowelizacja na pewno jest na korzyść zmotoryzowanych. W praktyce wprowadzenie e-prawa jazdy oznacza, że dokument uprawniający ich do poruszania się pojazdami kierowcy będą mogli zostawić w domu. Papierowe prawo jazdy nie będzie niezbędne, a jego brak nie skończy się ukaraniem mandatem karnym.

Elektroniczne prawo jazdy w Polsce miało zacząć obowiązywać już w zeszłym roku. Niestety, ze zmianami w zakresie technologii cyfrowej nie nadążył proces legislacyjny. Teraz nie będzie z tym problemu, a e-prawo jazdy zostanie wprowadzone jeszcze w pierwszym półroczu 2020 roku. W zasadzie można byłoby zrobić to już teraz, ale wcześniej niezbędna jest zmiana prawa.

Do tego momentu kierowcy będą musieli wozić ze sobą dokument, który uprawnia ich do kierowania pojazdami. Jeżeli jest inaczej, funkcjonariusz podczas kontroli nałoży na kierowcę mandat w wysokości 50 zł. Po wprowadzeniu zmian, prawo jazdy kierowcy sprawdzi on w jednej z dwóch baz systemu CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) — CEK (Centralnej Ewidencji Kierowców). Co ważne, kierowca obowiązkowo będzie musiał posiadać przy sobie dowód osobisty.

Kolejny e-dokument dla zmotoryzowanych

Nie znamy na razie dokładnej daty wprowadzenia elektronicznego prawa jazdy, ale jesteśmy od tego bliżej niż dalej. Co warte przypomnienia, będzie to kolejny dokument elektroniczny, którym posłużą się kierowcy. Od ponad roku zmotoryzowani mają bowiem taką możliwość przy obowiązkowej polisie ubezpieczeniowej OC oraz dowodzie rejestracyjnym. O ile kierowcy nie zamierzają wyjeżdżać za granicę, od 1 października 2018 roku nie muszą wozić dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia zakupu polisy OC. Podobnie jak z e-prawkiem, te dokumenty również weryfikowane są w systemie CEPiK, a dokładniej jego drugiej bazie — CEP (Centralnej Ewidencji Pojazdów).

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 4.8]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz