Ecodriving, czyli ekonomiczna jazda samochodem

Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem?

Chyba każdy kierowca słyszał o ekonomicznej jeździe. To zrozumiałe, bo większość chce jeździć możliwie jak najoszczędniej, co jest zrozumiałe, ponieważ paliwo to nawet trzeci co do wielkości wydatek w domowym budżecie, zaraz po opłatach za mieszkanie i kosztach żywności. Jak wygląda ekonomiczna jazda samochodem w praktyce?

Czym jest ekonomiczna jazda?

Ekonomiczna jazda to pojęcie, które przywędrowało do Polski ze Skandynawii. Ecodriving, bo tak określa się jazdę ekonomiczną, polega na jak najszybszym pokonaniu trasy i dotarciu do celu, oczywiście przy zachowaniu bezpieczeństwa i możliwie jak największej oszczędności paliwa. Jednak wbrew temu, co się może wydawać, ekonomiczna jazda samochodem to nie tylko redukcja spalania. Poza tym, na co wielu zmotoryzowanych nie zwraca uwagi, ecodriving wydłuża żywotność części samochodu i zmniejsza emisję zanieczyszczeń do środowiska.

Co ważniejsze, jazda ekonomiczna wcale nie wymaga wielkich wyrzeczeń ani też specjalnych umiejętności. Wystarczy być bardziej uważnym i zmienić przyzwyczajenia. Największym argumentem do zainteresowania się ecodrivingiem są oszczędności. W skali miesiąca ekonomiczna jazda pozwala zredukować wydatki na paliwo nawet o 25%.

10 zasad ecodrivingu

Ekonomiczna jazda autem to przede wszystkim odpowiedni styl prowadzenia pojazdu. Wielu utożsamia ją z wolniejszą jazdą, ale to błąd. W myśl zasady ecodrivingu jest to płynna oraz przemyślana jazda, jednak możliwa do realizacji tylko w sytuacji, kiedy auto jest w pełni sprawne.

Dlatego w pierwszej kolejności należy porównać, czy spalanie samochodu nie odbiega od tego, co osiągają inni użytkownicy danego modelu. W zestawieniu tych wartości pomogą m.in. portale Motostat czy Autocentrum. Jeżeli różnice są znaczne, może to świadczyć o usterce technicznej (np. termostatu, sondy lambda, wtrysków paliwa, przepływomierza, czujnika ciśnienia w układzie dolotowym, czujnika temperatury w dolocie). Jeżeli stan techniczny nie budzi wątpliwości, warto wdrażać zasady ekonomicznej jazdy.

  1. Utrzymuj obroty silnika we właściwym zakresie.
  2. Unikaj nagłych hamowań i przyspieszeń.
  3. Obserwuj i przewiduj, co wydarzy się na drodze.
  4. Hamuj silnikiem.
  5. Korzystaj z nawigacji GPS.
  6. Nie rozgrzewaj silnika na postoju.
  7. Nie wciskaj pedału gazu w podłogę (jeżeli nie wymaga tego sytuacja).
  8. Kontroluj ciśnienie w oponach.
  9. Zwróć uwagę na klimatyzację (zwiększa spalanie paliwa).
  10. Stosuj odpowiednie dodatki do paliwa.

Ekonomiczna jazda automatem

Wielu kierowców zastanawia się, czy ekonomicznie jeździć można również samochodem z automatyczną skrzynią biegów. Otóż w większości przypadków można przystosować się do zmiany biegu na wyższy, a żeby to zrobić, należy delikatnie odpuścić gaz w momencie osiągania pożądanej prędkości. To sygnał, że kierowca nie będzie już przyspieszał, a więc przejście na wyższy bieg odbędzie się bez obciążania silnika. W samochodach z automatem pedał gazu najlepiej wciskać jedynie czubkiem stopy, na połowę dostępnej głębokości. Ruch ma być stanowczy, ale delikatny.

Problem nie występuje w samochodach z dodatkową funkcją eko, na przykład w autach koncernów Volkswagen, Toyota i Fiat. Jej włączenie sprawia, że biegi zawsze zmieniane są w sposób najbardziej racjonalny. Według producenta, zużycie paliwa w trakcie jazdy z tą funkcją można zmniejszyć nawet o 6%.

Ekonomiczna jazda ciężarówką

Ecodriving nie dotyczy tylko samochodów osobowych, ale też motocykli czy pojazdów ciężarowych. Kierowcy ciężarówek, którzy wdrożą zasady ekonomicznej jazdy, nie tylko oszczędzają na paliwie, ale również w mniejszym stopniu eksploatują podzespoły, przedłużając żywotność sprzęgła, skrzyni biegów czy zawieszenia. W efekcie ekonomiczna jazda ciężarówką to niższe koszty napraw i przeglądów.

Zasady ekonomicznej jazdy ciężarówką zakładają, że pierwszy bieg służy tylko do ruszania. Przy samej zmianie biegów należy wciskać sprzęgło do samego końca, a w trakcie jazdy kierowca powinien korzystać z tempomatu i hamować silnikiem. Ponadto nie warto rozgrzewać pojazdu ciężarowego przed jazdą, a do ogrzania kabiny używać systemu ogrzewania postojowego Webasto.

Jazda z tempomatem a zużycia paliwa

Używanie tempomatu pozwala zaoszczędzić na zużyciu paliwa, ale tylko w określonych sytuacjach. Wszystko zależy od rodzaju tempomatu, ale przede wszystkim warunków na drodze i terenu, po którym porusza się pojazd.

Jeżeli ruch jest niewielki, stała prędkość przekłada się na mniejsze spalanie na dłuższych trasach. Utrzymanie stałej prędkości pozwoli uniknąć zwalniania i przyspieszania, ponieważ silnik będzie pracował cały czas tak samo i bez większych obciążeń. Inaczej wygląda to w przypadku jazdy po nierównym terenie. Urządzenie będzie utrzymywało stałą prędkość nawet podczas wjazdu na strome wzniesienie, co przełoży się na wzrost spalania.

Rozwiązaniem będzie aktywny tempomat dopasowujący się do terenu, po którym porusza się pojazd. Dzięki temu w określonych miejscach auto zwolni i przyspieszy, zwykle odczytując lokalizację z mapy satelitarnej. Poza tym aktywny tempomat wykrywa odległości od poprzedzającego pojazdu i zwalnia, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Zachodzi w nim nawet możliwość ustawienia dopuszczalnej odległości od poprzedzającego pojazdu. Więcej o jeździe z włączonym tempomatem mówi artykuł pt. Czy jazda z włączonym tempomatem jest ekonomiczna?“.

Ekonomiczna jazda samochodem nie wymaga więc szczególnych umiejętności, choć z pewnością łatwiej o nią doświadczonemu kierowcy aniżeli młodemu adeptowi bez większej praktyki za kierownicą. Oczywiście paliwo oszczędzać można nie tylko przez wdrożenie zasad ecodrivingu. Równie ważne jest przygotowanie samochodu do drogi. Spalanie zwiększa nieprawidłowe ciśnienie w oponach i przeładowanie auta. Warto też zaplanować trasę tak, aby unikać korków.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz