Dokumenty samochodu w smartfonie

dokumenty samochodu w smartfonie

Dzięki rządowej aplikacji mObywatel kierowcy mogą sprawdzać dokumenty samochodu w smartfonie. Po dowodzie osobistym przyszedł czas na kluczowe dla kierowców dokumenty: kartę pojazdu, dowód rejestracyjny oraz polisę ubezpieczeniową.

Usługa mPojazd, czyli dokumenty samochodu w smartfonie

System mObywatel wystartował w Polsce już dawno. Jednak dotychczas ten rządowy program do przechowywania elektronicznych dokumentów umożliwiał jedynie dostęp do cyfrowej wersji dowodu osobistego (mTożsamość). Teraz został on rozbudowany o usługę mPojazd. Właśnie dzięki niej kierowcy mogą mieć dokumenty samochodu w smartfonie.

W usłudze mPojazd kierowcy mogą przechowywać cyfrowe wersje polisy ubezpieczeniowej, dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu. Sama procedura uaktywnienia usługi jest stosunkowo prosta, bo wystarczy pobrać na smartfona bezpłatną aplikację mObywatel. W pierwszej kolejności skorzystają z niej użytkownicy, którzy mają telefony z systemem operacyjnym Android, ponieważ wersja dla systemu iOS jest dopiero w przygotowaniu.

Na uwagę zasługuje zakres informacji, który znajduje się w cyfrowych dokumentach. Poza tak szczegółowymi informacjami, jak masa własna samochodu, dopuszczalna masa całkowita, rozstaw kół, średnie zużycie paliwa, emisja CO2 czy ładowność zawarto nawet informacje o pochodzeniu auta. Kierowcy dowiedzą się więc, czy samochód został zakupiony jako nowy w kraju, czy może był nabyty jako używany.

To nie koniec, ponieważ sprawdzić można czas pozostały do końca polisy ubezpieczeniowej. Użytkownicy poznają jej rodzaj i numer, datę zawarcia umowy czy nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego. Inne informacje to termin ważności badania technicznego. Ciekawą funkcją aplikacji jest również przypomnienie o końcu ważności polisy ubezpieczeniowej. Na 30 dni przed końcem umowy, za każdym razem, kiedy aplikacja zostanie włączona, pojawi się ostrzeżenie o zbliżającym się terminie wygaśnięcia OC. Przy okazji, szukającym tanich polis ubezpieczeniowych polecamy artykuł Tańsze sposoby na OC“.

Oczywiście, aby sprawdzić dokumenty samochodu w smartfonie, należy spełnić kilka warunków. Otóż usługa jest dostępna jedynie dla właścicieli i współwłaścicieli pojazdów. Dlatego z usługi mPojazd nie mogą skorzystać kierowcy korzystający z leasingu, wypożyczający pojazd w wypożyczalni oraz poruszający się autem służbowym stanowiącym własność firmy.

Aktywacja przez profil zaufany

Do aktywacji usługi mPojazd potrzebny jest tzw. profil zaufany, który potwierdza tożsamość osoby w internecie. Obecnie w celu jego wyrobienia z reguły nie trzeba już nawet udawać się do urzędu skarbowego. Profil założyć można przez internet, wykorzystując przy tym konto bankowe, choć nie wszystkie banki dają taką możliwość. Na szczęście, jest ich coraz więcej.

Mając profil zaufany, sama procedura aktywacji usługi mPojazd jest prosta. Wystarczy pobrać na smartfona aplikację mObywatel oraz uruchomić usługi mTożsamość i mPojazd z wykorzystaniem do tego profilu zaufanego. Cała procedura trwa nie dłużej niż kwadrans, a w przebrnięciu przez kolejne etapy pomagają wyświetlające się na ekranie telefonu komunikaty.

Mimo iż usługa może sprawiać problemy, to przez kierowców powinna zostać przyjęta pozytywnie. Daje wgląd w wiele informacji o samochodzie. Niemal w żaden sposób nie pomagają one jednak przy zakupie auta na rynku wtórnym. Jest to usługa informacyjna i pozwala poruszać się bez dokumentów, ale nie ma wiele wspólnego z weryfikacją samochodów używanych. Sprawdzając pojazd używany najlepiej wykorzystać do tego raport VIN. To wiele kluczowych faktów o przeszłości samochodu, a wśród nich:

  • Rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
  • Rejestr incydentów pojazdu
  • Dane techniczne samochodu
  • Rejestr sprawdzeń w serwisie Autobaza.pl
  • Sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych
  • Ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach pojazdu
  • Dane z aukcji internetowych i portali motoryzacyjnych, na których prezentowano pojazd
  • Opcje wyposażenia samochodu zakodowane w numerze VIN
  • Galeria zdjęć pojazdu
  • Adres miejsca montażu samochodu

Bez wątpienia Historia Pojazdu to ważny raport, który jest bezcenny w weryfikacji używanego samochodu. Oczywiście, nie można też pominąć innych ważnych czynności sprawdzających: oględzin przez mechanika, przeglądu w warsztacie i jazdy próbnej.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz