Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy

dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy

Zakup auta pochodzącego z importu to wciąż spore ryzyko. Zwłaszcza że nie brakuje nieuczciwych sprzedawców czy handlarzy, którzy sprzedają samochody po kolizji jako bezwypadkowe, czy z przekręconymi licznikami przebiegu. Za granicą można jednak znaleźć naprawdę bogato wyposażony egzemplarz, który oferowany jest w rozsądnej cenie. Formalności z zakupem takiego pojazdu nie kończą się na podpisaniu umowy kupna-sprzedaży i sprowadzenia go do Polski. Później trzeba go jeszcze zarejestrować. Oto dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy.

Milion aut z zagranicy

Do Polski w dalszym ciągu sprowadza się mnóstwo aut z zagranicy. Tylko w samym 2018 roku nad Wisłę trafiło około milion takich pojazdów, o czym więcej w artykule pt. Liczba importowanych samochodów bliska miliona“. Niestety, w większości przypadków nie są to nowe auta, gdyż w dużej części mają one 10 lat i więcej. Niezależnie od wieku i stanu takiego pojazdu, warto natomiast odnieść się do faktu rejestracji samochodu z zagranicy. Nie ulega bowiem wątpliwości, że cała procedura jest znacznie dłuższa niż przy zakupie auta na terytorium Polski.

Jak znaleźć samochód za granicą?

Za granicą znaleźć można bardzo wiele pojazdów bogato wyposażonych i w dobrym stanie technicznym, które nie są powypadkowe i nie mają przekręconych liczników. Chcąc mieć tę pewność, należy poddać je dokładnej weryfikacji. Nie tylko przy asyście mechanika czy przez przegląd techniczny. Jeszcze na etapie selekcji ogłoszeń wiele informacji o samochodzie zapewnia Historia Pojazdu. To raport, który zawiera w sobie:

 • markę, model, rok produkcji, typ paliwa i inne dane techniczne
 • rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
 • rejestr znanych uszkodzeń auta
 • historię sprawdzeń danego numeru VIN w serwisie Autobaza.pl
 • sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych (IAATI/VIN-Info, niemieckiej, włoskiej, słoweńskiej, litewskiej, czeskiej, holenderskiej, rumuńskiej, słowackiej, kanadyjskiej, norweskiej, szwedzkiej, CrimiMail, Kaynine)
 • ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach pojazdu
 • adres miejsca montażu
 • dane z aukcji i portali internetowych, gdzie prezentowano pojazd
 • wyposażenie samochodu zakodowane w numerze VIN
 • galerię zdjęć pojazdu

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy

Kierowca, który szuka sobie auta za granicą, musi być przygotowany na dość długi proces rejestracji takiego pojazdu w Polsce. Oczywiście, takie formalności także kosztują.

Tablice rejestracyjne

To kierowca, który eksploatuje dany pojazd, musi zadbać o dopełnienie formalności z tablicami rejestracyjnymi. Jeżeli samochód nie został wyrejestrowany za granicą, może się na nich poruszać także w Polsce, ale tylko przez 30 dni. Tyle czasu przewidziano bowiem na dopełnienie formalności. Wyjazdowe numery rejestracyjne składa się w wydziale komunikacji. Jeżeli natomiast samochód nie ma tablic, do Polski sprowadza się go na lawecie.

Dowód własności pojazdu

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy to także potwierdzenie transakcji zakupu auta. Takim dowodem może być faktura VAT, choć częściej jest to umowa kupna-sprzedaży, którą szczegółowo opisuje artykuł Umowa kupna-sprzedaży samochodu — co sprawdzić przed jej podpisaniem?“. W zależności od sytuacji może to być także umowa zamiany, dożywocia, darowizna bądź prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności.

Tłumaczenie dokumentów

Przed rejestracją pojazdu z zagranicy przetłumaczyć trzeba też wszystkie dokumenty auta. Mowa o dowodzie rejestracyjnym czy karcie pojazdu (o ile była wydana), jednak tylko wtedy, kiedy jest to pojazd importowany spoza Unii Europejskiej. Nie ma natomiast takiego obowiązku przy imporcie auta z kraju UE, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw należących do EFTA. Tłumaczenia dokumentów dokonać trzeba u tłumacza przysięgłego. Przetłumaczona na język polski musi być też umowa kupna-sprzedaży, chyba że wcześniej została ona sporządzona w dwóch językach, co pozwoli zaoszczędzić na takiej usłudze.

Dowód odprawy celnej przywozowej

Potrzebny będzie także dowód odprawy celnej przywozowej. Jednak tylko w przypadku aut, które trafiają do Polski spoza Wspólnoty Europejskiej, np. z USA. Z samochodami ze Stanów Zjednoczonych problemów może być zresztą więcej i chcąc być dopuszczonym do ruchu w Europie, muszą one przejść kilka modyfikacji, o których piszemy w artykule pt. Cechy charakterystyczne samochodów z USA“.

Badanie techniczne

Kontrowersje wzbudza także kwestia badań technicznych. Urzędnicy powinni uwzględniać dokumenty wystawiane przez zagranicznych diagnostów. W praktyce jest zupełnie inaczej i często odsyłają oni nowych właścicieli auta do SKP. Niekiedy jest to tylko badanie uzupełniające, które kosztuje 60 zł. Całe badanie to wydatek rzędu 98 zł, a za przegląd auta z instalacją LPG zapłacić trzeba 161 zł.

Wniosek o rejestrację

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy to oczywiście sam wniosek. Dostać można go w urzędzie lub pobrać na stronie internetowej wydziału komunikacji. Jego wypełnienie zajmuje nie więcej niż kilka minut. Okazania wymaga wówczas także dowód rejestracyjny i karta pojazdu, jeżeli została ona wydana.

Podatek akcyzowy

W Polsce nie obowiązuje już opłata recyklingowa w kwocie 500 zł, ale opłacić trzeba podatek akcyzowy. To najdroższy etap rejestracji auta z zagranicy, którego nie da się pominąć.

Do urzędu celnego, gdzie opłacana jest akcyza, nowy właściciel musi się zgłosić w ciągu 14 dni od daty nabycia pojazdu, składając w nim uproszczoną deklarację wewnątrzwspólnotową (AKC-U). Wpłaty dokonuje się na miejscu w kasie lub w formie przelewu na konto bankowe, wpisując też markę, numer VIN i informację, że jest to opłata akcyzy.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy dołączane do AKC-U to umowa kupna-sprzedaży, dowód identyfikacyjny pojazdu, potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej i wniosek do naczelnika urzędu celnego o wydanie potwierdzenia zapłaty podatku akcyzowego. Ta wyglądająca na skomplikowaną procedura, trwa z reguły kilka godzin i kończy się uzyskaniem stosownego dokumentu niezbędnego przy rejestracji.

Stawki akcyzy są dwie i zależą od pojemności silnika sprowadzonego samochodu. Przy autach z motorami mniejszymi niż 2000 ccm, stawka podatku wynosi 3,1% wartości z faktury. Samochody z większymi jednostkami napędowymi to i o wiele wyższe opłaty. Akcyza to wówczas aż 18,6% wartości samochodu na umowie.

Zdarza się, że kwoty na dokumentach są zaniżane. Jeżeli urzędnik stwierdzi, że to celowe zaniżanie wartości, skorzystać może z widełek danych modeli w katalogach Eurotaxu. Dlatego przy samochodach uszkodzonych o wycenę poprosić można rzeczoznawcę, czy w drodze oszczędności zabrać do urzędu celnego dokumentację fotograficzną.

Dowód tożsamości

Urzędnik będzie też potrzebował dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem. Okazać należy go jednak tylko do wglądu. W przypadku osób prawnych trzeba przedstawić aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Pełnomocnictwo

Samochodu nie trzeba zresztą rejestrować osobiście. Właściciel, choć zdarza się to rzadko, może udzielić pełnomocnictwa osobie posiadającej zdolność do czynności prawnych. Dokument taki musi mieć formę pisemną i kosztuje 17 zł. Z opłaty tej zwolnieni są jednak najbliżsi osoby, na którą pojazd będzie zarejestrowany, a więc małżonkowie i dzieci.

Opłaty urzędowe

Ostatnim etapem rejestracji jest opłata. Rejestracja kosztuje 256 złotych, w których skład wchodzi:

 • 75 zł za kartę pojazdu
 • 80 zł za polskie tablice rejestracyjne
 • 54 zł za dowód rejestracyjny
 • 13,50 zł za pozwolenie czasowe
 • 18,50 zł za nalepkę kontrolną
 • 12,50 zł za nalepkę legalizacyjną
 • 2,50 zł za opłatę ewidencyjną

To wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy. Widać wyraźnie, że formalności jest nieco więcej niż przy zakupie auta w Polsce, ale cała procedura nie jest tak skomplikowana, aby rezygnować z poszukiwania auta poza Polską.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 29 Średnio: 3.7]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz