Długa podróż samochodem – na co zwrócić uwagę?

Wakacje to czas, w którym chętniej eksperymentujemy, realizujemy marzenia, mamy jakby więcej odwagi i częściej “dotykamy” nowych rzeczy i tematów. To również pora, kiedy wyjeżdżamy w podróże do nowych, nieznanych nam dotąd miejsc na świecie, zwiedzamy stare miasta, chodzimy wąskimi uliczkami, uczymy się nowych kultur, języków i smaków. I właściwie wszystko byłoby idealnie, gdyby nie jedna, a właściwie dwie bardzo istotne i często zniechęcające nas do podróżowania kwestie – dojazd i powrót.

Wiadomo, że im im dalej się wybieramy, tym wyprawa potrwa dłużej. Czas ten szczególnie dłuży się w przypadku osób, które kierują pojazdem. Zmęczenie, cierpnące nogi, zdrętwiałe ręce, przymrużone oczy… na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę decydując się na długą podróż samochodem?

a

Zaplanuj swoją wyprawę

Nie rób nic na szybko – długa podróż samochodem może być wspaniałą przygodą, ale musi zostać dobrze i logicznie zaplanowana. Aby uniknąć wszelkich nieprzyjemnych niespodzianek, warto wcześniej zapoznać się z przebiegiem trasy, jaka nas czeka. Zaznacz drogę pisakiem, opisz punkty postoju długopisem, jeśli potrzebujesz, oznacz miejsca małymi, samoprzylepnymi karteczkami. Pamiętaj, że pamięć zawodzi, możesz nie zapamiętać trasy tak, jak ją zaplanowałaś/eś. Po co narażać się na stres?

Spakuj do samochodu atlas, mapę samochodową oraz jeśli masz taką możliwość – mapę internetową i nawigację. Dzięki dwóm ostatnim zobaczysz także aktualne utrudnienia na trasie, możesz sprawdzić miejsca, w których występują korki czy porównać ze sobą szybko i skutecznie różne warianty trasy. Przygotuj się i nie daj się zaskoczyć!

a

Sprawdzenie stanu technicznego auta

Nie ma udanej podróży bez sprawnego pojazdu. Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać, niż martwić w trakcie podróży niskim poziomem oleju, zacinającą się skrzynią biegów czy zbyt wysokim ciśnieniem w oponie. Wszystkie techniczne kwestie dokładnie przebadaj i sprawdź na spokojnie przez zaplanowanym urlopem. Pamiętaj – dbasz w ten sposób nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale również o swoją rodzinę i innych uczestników ruchu.

a

Odpoczynek na trasie

Nie od dzisiaj wiadomo, że regularny odpoczynek podczas podróży służy nie tylko samopoczuciu kierowcy, ale i jego zdrowiu oraz co najważniejsze – bezpieczeństwu na drodze. Ścierpnięte plecy, obolałe nogi, zmęczone ręce i suche oczy – kierowcy bardzo często ignorują te objawy tłumacząc sobie, że to nic ważnego, a nie robiąc przystanków dojadą do celu szybciej. Jeżeli jednak nie zadbamy o przerwę w odpowiednim momencie, do celu możemy nie dojechać w ogóle.

Pamiętajmy o utrzymywaniu odpowiedniej pozycji za kierownicą, o ćwiczeniach rozciągających w czasie przerw (wystarczy kilka przeciągnięć, skłonów, rozluźnienie rąk i nóg) oraz o tym, aby nie bagatelizować kwestii pragnienia czy głodu. Przerwa to najlepszy czas na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych – czy nie lepiej zjeść bułkę i wypić kubek gorącej herbaty spacerując po trawniku na parkingu, niż jeść w pośpiechu prowadząc samochód? Myślmy trzeźwo – dosłownie i w przenośni.

a

Pilot – towarzysz kierowcy

Dobrze znane większości z nas przysłowie mówi, że “co dwie głowy, to nie jedna” – prawda. Osoba nazywana “pilotem” to nie tylko towarzystwo dla często znużonego i zmęczonego trasą kierowcy, ale również dodatkowa para rąk i oczu, która kontroluje przebieg trasy, samopoczucie i stan zdrowia kierowcy oraz nastroje pozostałych uczestników. Rola pilota jest niesamowicie istotna i zaczyna się od odkręcenia butelki z wodą, przez rozłożenie mapy lub wpisanie danych do nawigacji, na sygnale, że nadszedł czas na krótką przerwę i i kilka łyków kawy skończywszy.nnnnnnnnnnnnnnnnn

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz