Dlaczego warto kupować używane części samochodowe?

dlaczego warto kupować używane części samochodowe

Po polskich drogach jeździ coraz więcej samochodów. Nie dziwi więc, że również i rynek części używanych rośnie w szybkim tempie. Dostarczają je przede wszystkim stacje demontażu pojazdów, które są miejscem, gdzie można legalnie pozbyć się swojego starego czy powypadkowego auta. Dlaczego warto kupować używane części samochodowe i kiedy z nimi uważać?

Zalety zakupu części używanych

Auto-złomy, czyli stacje demontażu pojazdów to podmioty zbierające na ogół samochody stare, które nie nadają się już do eksploatacji lub auta powypadkowe. Z reguły oferują więc wiele różnych części do samochodów, zwłaszcza aut najpopularniejszych marek. Dlaczego warto kupować używane części samochodowe? Główną zaletą nabywania takich części jest oszczędność pieniędzy. Jako że nie są to części fabrycznie nowe, koszt zakupu takich elementów może być nawet kilkukrotnie niższy w porównaniu z zamiennikami. Dodatkowo są one kilkunastokrotnie tańsze od nowych części oryginalnych.

Dodać należy, że części używane wcale nie muszą być najgorszą opcją przy naprawie pojazdu. Wielokrotnie jest to lepszy wybór od słabej jakości nowych zamienników. Tym bardziej że na złom trafiają też stosunkowo nowe auta, które na przykład są zniszczone wskutek wypadku. Wówczas taki samochód to mnóstwo nowych i słabo zużytych oryginalnych części motoryzacyjnych.

Często części używane są jedynym logicznym rozwiązaniem przy naprawie starszych pojazdów. Użycie w nich oryginalnych podzespołów mija się wówczas z celem, gdyż ich cena przekracza wartość takiego auta. Części, które były już wcześniej eksploatowane są doskonałym sposobem na to, aby przedłużyć życie takiego samochodu.

Kiedy należy uważać z montażem elementów używanych?

Wiecie już, dlaczego warto kupować używane części samochodowe. Taki zakup w wielu przypadkach jest korzystny i rozsądny. Niekiedy jednak należy się dobrze nad takim zakupem zastanowić. Choćby w sytuacji, kiedy jest to stosunkowo nowy samochód. Montaż w nich mocno wyeksploatowanej części mógłby sprawić, że pod względem zużycia element ten będzie odstawał od pozostałych części pojazdu.

Jest też grupa części, których zakup na szrotach jest ryzykowny. Są to części eksploatacyjne, a więc na przykład klocki i tarcze hamulcowe. Montaż mocno wyeksploatowanych tego typu części może oznaczać spadek efektywności całego układu hamulcowego, co wpłynie niekorzystnie na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu. Wyjątkiem jest zakup części, kiedy udaje się ocenić stopień jej zużycia.

Poza tym niektóre części nie będą odpowiednie do samochodów, które poruszają się po polskich drogach. Nie chodzi już o sam model, ale też rynek, na który produkowany był pojazd. Mowa tu przede wszystkim o częściach z anglików, o których wspominaliśmy w artykule pt. Części używane z samochodów z rynku brytyjskiego“. W ich przypadku błędem może być zakup reflektorów czy lamp tylnych, które mogą być powodem niezaliczenia przez takie auto obowiązkowego badania technicznego.

Do samochodów poruszających się po kontynentalnej części Europy przystosowane nie będą wówczas też wycieraczki czy elementy kabiny np. przednie fotele, środkowy tunel, tapicerka drzwi, panel klimatyzacji czy radio.

Jak nabywać części używane?

Wyjaśniliśmy, kiedy i dlaczego warto kupować używane części samochodowe. Zawsze najważniejszy jest ich stan i wybór prawidłowego elementu. Zdarza się, że kierowca nabywa części po liftingu, które mogą, ale nie muszą być właściwe do jego modelu. Niekiedy nawet kilka milimetrów różnicy w otworach lub gwintach sprawi, że takie części będą nieprzydatne, a ich montaż niemożliwy.

Części najlepiej sprawdzać znając numer VIN swojego pojazdu, w którego rozkodowaniu pomaga autobaza.pl. W numerze Vehicle Identification Number znajdują się bowiem wszystkie istotne o danym egzemplarzu informacje. Jeśli ktoś nie jest pewny zawsze o pomoc poprosić może mechanika lub wspomóc się jakimś fachowcem. Podniesie to koszt zakupu, ale gwarantuje część dla danego modelu optymalną.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz