Dlaczego silnik gaśnie? Poznaj najczęstsze przyczyny!

Ciągłe postoje spowodowane gasnącą jednostką napędową to nie tylko spora uciążliwość i utrudnienie w podróży, ale również oznaka usterki jednostki napędowej lub pokrewnych układów. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny gasnącego silnika i jak sobie z nimi radzić!

Jazda samochodem z przygasającym silnikiem nie należy do przyjemnych. Auto traci moc, dławi się, a co jakiś czas odcina napęd i gaśnie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wprawdzie bardzo dużo, ale te najpopularniejsze warto znać i samodzielnie diagnozować.

Prozaiczna przyczyna – brak paliwa

To najbardziej banalna, ale często spotykana przyczyna. Brak mieszanki oznacza, że silnik szybko przestanie pracować. Taka sytuacja może dotyczyć aut, które mają uszkodzony pływak lub wskaźnik uzupełnienia baku. Pamiętaj, żeby nie dopuszczać do sytuacji, w której samochód „porusza się na oparach”. Zebrane na dnie baku paliwo jest zanieczyszczone i może uszkodzić auto, zacierając np. pompę paliwa. Pokrewną przyczyną takiej usterki może być zapchany filtr paliwa lub słabej jakości mieszanka.

Elektryka może odciąć prąd

Samochody osobowe (szczególnie te współczesne) naładowane są różnego rodzaju elektryką. Jednak nawet podstawowa może odmówić posłuszeństwa, doprowadzając do postoju. Wśród usterek tego typu wymienić można uszkodzony alternator, awaria cewki zapłonowej, świec, kabli lub innych elementów układu zapłonowego. Problemem mogą być też czujniki, np. czujnik położenia wału. Elektronika również może doprowadzić do niechcianego wyłączenia jednostki napędowej.

Sam silnik też może być przyczyną

Usterki silnika mogą doprowadzić do unieruchomienia jednostki napędowej. Nie mówimy tu o zatarciu silnika lub uszkodzonym rozrządzie. Wystarczy niedziałający silnik krokowy, przepływomierz lub przepustnica. Zapchany filtr powietrza lub uciekający płyn chłodniczy też unieruchomi samochód. Oczywiście, poważniejsze uszkodzenia jednostki napędowej również będą powodowały gaśnięcie silnika. Należą do nich zużyte elementy budowy silnika lub spalanie na nie wszystkie cylindry.

Co poza tym?

Powyższe to oczywiście najczęstsze przyczyny gasnącego auta, ale nie tylko. Do zatrzymania pracy jednostki napędowej może doprowadzić uszkodzony układ spalinowy. Tu znaną przyczyną będzie awaria filtra cząstek stałych (popularny DPF) lub sondy lambdy.

Auta z silnikami zasilanymi gazem LPG będą gasły, gdy komputer zbyt wcześnie (na zimnym silniku) załączy tryb spalania tego paliwa. Jeżeli Twoje auto stało długo bez odpalania, to możesz spodziewać się, że będzie gasło na samym początku jazdy. Taka sytuacja dotyczy zimnej jednostki napędowej.

Jak widzisz, powodów gasnącego silnika podczas jazdy może być wiele. Niektóre są poważne, inne dużo mniej. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie zdiagnozować przyczyny, to możesz udać się do warsztatu diagnostycznego. Diagnosta sprawdzi parametry Twojego silnika i odpowiednio je przeanalizuje. W ten sposób łatwo dojdziesz do rozwiązania problemów z samochodem.

Autorem wpisu gościnnego jest Darek Koza – redaktor bloga motoryzacyjnego Automator.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 7 Średnio: 3.4]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

4 komentarze

  1. Mam pytanie do specjalisty. Mam problem z fordem fiestą 1,3 rok 1997 , Po przyjeździe z trasy i próbie ponownego odpalenia silnik nie reaguje , w baku było jeszcze ok 6 l.paliwa .Ponowne próby nic nie dały . Świece czyste nie zalane . Podejrzewam , że silnik nie dostaje paliwa w wyniku awarii pompy paliwa lub przekaźnika pompy paliwa . Jak mogę sam sprawdzić czy to pompa czy przekaźnik i czy konieczna jest wizyta w warsztacie samochodowym . Z góry dziękuję za wyjaśnienia .

Odpowiedz