Dlaczego Polacy kupują starsze samochody?

starsze samochody

Nie ulega wątpliwości, że Polacy w większości kupują starsze samochody. Średnia wieku auta w Polsce wynosi bowiem 13,6 lat, podczas kiedy w całej Unii Europejskiej to 10,5 lat. Dlaczego Polacy kupują starsze auta?

Co wpływa na zakup starszych aut?

Warto spojrzeć tutaj na badanie przeprowadzone przez Kantar Polska, które powstało na zlecenie serwisu z ogłoszeniami sprzedaży samochodów Otomoto. Odpowiadają one nieco na pytanie, dlaczego starsze samochody tak ochoczo są kupowane przez Polaków.

Rzecz jasna najważniejszym czynnikiem jest cena, co nie podlega dyskusji. Niepodważalnym faktem jest, że większość Polaków stać na starsze samochody, w wieku co najmniej 10 lat lub więcej. Uwagę zwraca jednak kolejny czynnik, a więc asymetria informacji.

Podczas kiedy sprzedający wie o samochodzie wszystko, kupujący niemal nic. Dlatego tworzy się bariera pomiędzy dwoma stronami, które nie darzą się zaufaniem. Tu warto jednak zwrócić uwagę na to, że kierowcy z Polski są coraz bardziej świadomi zagrożeń czyhających na nich przy zakupie samochodu z rynku wtórnego. O sztuczkach stosowanych przez handlarzy, ale i sprzedawców prywatnych mówi artykuł pt. Jak nie dać się nabrać sprzedawcy samochodu?“.

W tym miejscu wypada wspomnieć o narzędziu, jakim jest raport VIN. To duża dawka informacji o samochodzie, a w tym:

  • dane techniczne
  • rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
  • rejestr znanych incydentów pojazdu
  • sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych
  • rejestr sprawdzeń danego numeru VIN w serwisie Autobaza.pl
  • ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach pojazdu
  • adres miejsca montażu
  • dane z aukcji internetowych i portali motoryzacyjnych
  • dane dotyczące wyposażenia samochodu
  • galeria zdjęć pojazdu

Eksperci dodają, że prezentowanie numeru VIN przy sprzedawanym pojeździe może odpowiedzieć na oczekiwania konsumentów dotyczące transparentności zakupu samochodu. Jednocześnie powinno mieć to wpływ na zakup młodszych aut. Niestety, obecnie duża część ogłoszeń nie zawiera w sobie numeru nadwozia, a bez tego niemożliwe jest sprawdzenie VIN.

Ile ogłoszeń zawiera w sobie numer VIN?

Okazuje się, że VIN znaleźć można jedynie w 1/4 wszystkich ogłoszeń serwisu Otomoto. To niewiele, a jest on przecież niezbędny do wstępnej weryfikacji auta jeszcze przed wizytą u sprzedawcy. Gdyby ogłoszenia miały numer VIN, nie byłoby z tym żadnego problemu.

Taka sytuacja szkodzi też wizerunkowi sprzedawcy. W badaniu, które przeprowadzono w sierpniu 2019 roku, aż 79 proc. respondentów wskazało, że świadome niedoinformowanie kupującego o ukrytych wadach auta jest częstą i powszechnie stosowaną praktyką rynkową. Wiele, bo aż 62 proc. kupujących uważa, że sprzedający miał przewagę w zakresie wiedzy o pojeździe.

Tymczasem zwykły kierowca ma problem z tym, aby odróżnić samochód lepszy od tego gorszego, który znajduje się w złym stanie technicznym. Jednocześnie zakładają oni, że większość aut jest podobnej jakości i szukając pojazdu, stawiają na starsze samochody w niższej cenie. To wszystko ma wpływ na cały rynek wtórny, a w efekcie średni wyższy spadek wartości.

Jednocześnie aż 76 proc. respondentów uważa, że wprowadzenie numeru VIN do ogłoszenia podniesie jego atrakcyjność. Sprzedający, który wpisze numer VIN w ogłoszeniu, w oczach kupującego zyskuje również na wiarygodności.

Dlaczego warto sprawdzać numer VIN?

Niezależnie od tego, czy są to nowsze, czy starsze samochody, bez wątpienia warto spytać o numer VIN i wstępnie zweryfikować auto. Szczególnie częstym przypadkiem jest sprzedaż samochodu z przekręconym licznikiem. Wprawdzie obecnie za taką praktykę grozi nawet kara pozbawienia wolności, to auta nadal mają korygowane liczniki. Poza tym w ogłoszeniach wielokrotnie można znaleźć zapewnienia, że auto jest bezwypadkowe, ale Historia Pojazdu może już wskazywać na coś zupełnie innego i wypadkową przeszłość auta. Ta nie musi, ale może dyskwalifikować pojazd w oczach kupującego, a przynajmniej jest dobrym argumentem do negocjacji ceny auta.

Inne czynniki wpływające na zakup starszych samochodów

Oczywiście nie tylko cena i brak numerów VIN w ogłoszeniach mają wpływ na to, że Polacy chętnie kupują starsze samochody. Niektórzy wolą starsze auta z uwagi na to, że są one mniej skomplikowane, a przy tym również prostsze i tańsze w naprawach.

Liczy się również klasa auta. Jakość życia Polaków jest daleka od tego, co zaobserwować można na zachodzie Europy. W związku z tym pewna część próbuje to sobie wynagrodzić autami premium, ale przy identycznym budżecie to starsze samochody od porównywalnych marek i na przykład aut miejskich.

Wydaje się, że w najbliższym czasie nie zmieni się zbyt wiele i Polacy w dalszym ciągu będą kupować starsze samochody. Jeżeli tak, to najważniejsze, aby je dokładnie weryfikować. Tak przez Raport Historii Pojazdu, jak również oględziny z mechanikiem, przegląd w warsztacie i jazdę próbną.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz