Dlaczego oszczędzanie na serwisie klimatyzacji się nie opłaca?

oszczędzanie na serwisie klimatyzacji

Korzystanie z klimatyzacji w samochodzie jest czymś normalnym. Nie jest tajemnicą, że o ile cały układ jest sprawny, to wynikające z niego korzyści są ogromne. Do tego niezbędny jest jednak serwis tego układu, na którym większość chce jak najwięcej oszczędzić. Dlaczego oszczędzanie na serwisie klimatyzacji się nie opłaca?

Klimatyzacja jako samochodowa wylęgarnia bakterii

Bez wątpienia każdy, kto nadużywał klimatyzacji, cierpiał z powodu przeziębienia. Nie to jest jednak największym zagrożeniem. Okazuje się, że klimatyzacja to również prawdziwe siedlisko i wylęgarnia bakterii. Dlatego też oszczędzanie na serwisie klimatyzacji zupełnie się nie opłaca.

Warunki, jakie panują w systemie, sprzyjają namnażaniu się patogenów. Wśród nich są również bardzo różne bakterie, np. Legionella pneumophila, Mycoplasma pneumoniae i Chlamydia pneumoniae. Wszystkie mogą być odpowiedzialne za choroby dróg oddechowych, a w tym bardzo różne formy grypy czy zapalenia płuc. Nie trudno dojść więc do wniosku, że w zaawansowanym stadium powodują one nie tylko poważne problemy zdrowotne, ale zagrażają też życiu.

Jedną z poważniejszych chorób wywoływanych przez bakterie bytujące w układach klimatyzacji jest tzw. legionelloza, czyli choroba legionistów”. Wśród jej objawów są wysoka gorączka, dreszcze, jadłowstręt, biegunka czy wymioty. Głośno o tej bakterii zrobiło się w 1976 roku, kiedy na jednym ze zjazdów amerykańskich kombatantów w Stanach Zjednoczonych zmarło aż 31 z 221 chorych. Odpowiedzialna była bakteria bytująca w hotelowej klimatyzacji, na którą narażeni są przede wszystkim mężczyźni po 50. roku życia.

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Chcąc cieszyć się ze wszystkich zalet, jakie niesie w sobie klimatyzacja, nie można na niej oszczędzać. Nie ulega wątpliwości, że jej serwis musi być regularny, połączony z ozonowaniem wnętrza. Pozwoli to na pozbycie się przykrego zapachu, który jest efektem działania grzybów i pleśni, a przy okazji w pewnym stopniu uwolni wnętrze pojazdu od niebezpiecznych dla pasażerów bakterii. Jako że chodzi o zdrowie, oszczędzanie na serwisie klimatyzacji się nie opłaca.

Rozwiązania stosowane przez producentów

Problem ze szkodliwym wpływem klimatyzacji na pasażerów spędza też sen z powiek producentów. Dlatego niektórzy producenci próbują zniwelować negatywny wpływ bakterii. Tak postąpił między innymi Jaguar Land Rover. Brytyjczycy opracowali system klimatyzacji, wykorzystując lampy emitujące promienie UV-C, które od dziesiątek lat stosowane są w medycynie do sterylizacji narzędzi i dezynfekcji wody.

Sam projekt jest dosyć prosty. Wszystko sprowadza się do tego, aby w układzie klimatyzacji zamontować lampy emitujące ultrafiolet. Dzięki temu powietrze, które trafia do kabiny, wcześniej jest poddawane promieniowaniu, które neutralizuję groźne bakterie. System taki, mimo iż jest dopiero w początkującym stadium rozwoju, już teraz potrafi zmniejszyć populację czterech najgroźniejszych bakterii nawet o 30 proc. Inni producenci w wybranych samochodach klas wyższej stosują na przykład jonizatory powietrza, co również pozwala zneutralizować część wirusów. O samych bakteriach, które znajdują się w układach klimatyzacji, mówi artykuł pt. Bakterie znajdujące się w klimatyzacji samochodowej“.

Oszczędzanie na serwisie klimatyzacji nie ma więc większego sensu. Zwłaszcza że nie jest on szczególnie częsty. Serwis przeprowadzić trzeba średnio raz na dwa lata. Raz do roku miejsce powinno mieć natomiast odgrzybianie. Dodatkowo o takich usługach warto pomyśleć przy zakupie samochodu na rynku wtórnym, kiedy nabywca nie wie, w jakim stanie jest taki układ. Inne kluczowe elementy, które trzeba wymienić, przywołuje artykuł Co wymienić po zakupie samochodu używanego?“.

Dodatkowo taki samochód zawsze powinien zostać sprawdzony pod kątem stanu technicznego. Uwagi wymaga również Historia Pojazdu. Najprościej z wykorzystaniem do tego raportu VIN, który ma kilka konkretnych sekcji, a w tym:

  • Dane techniczne samochodu
  • Przebieg pojazdu
  • Historię incydentów auta
  • Historię sprawdzeń pojazdu
  • Sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych
  • Usterki fabryczne samochodu
  • Dane producenta pojazdu
  • Historię internetową auta
  • Opcje wyposażenia samochodu
  • Zdjęcia aut

Zwiększa to szanse na zakup samochodu, który jest w dobrym stanie technicznym, legalny, bezwypadkowy i bez przekręconego licznika. Oczywiście, zawsze taki raport uzupełnić trzeba o dodatkowe czynności około zakupowe: oględziny, przegląd i jazdę próbną.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 7 Średnio: 3.3]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

1 komentarz

Odpowiedz