Dlaczego ciśnienie w oponach samochodowych jest ważne?

ciśnienie w oponach samochodowych

Wielu kierowców sprawdza stan i ciśnienie w oponach przed zimą. Kontroli wymagają one również przed sezonem letnim, kiedy robi się cieplej. Jako że rozpoczął się właśnie okres wymiany opon, a według badań nawet 7 na 10 kierowców wymienia ogumienie dwa razy do roku, warto przyjrzeć się właściwemu im ciśnieniu. Dlaczego ciśnienie w oponach samochodowych jest tak ważne?

Jak sprawdzić opony samochodowe?

Większość kierowców użytkuje dwa komplety opon, zmieniając je w zależności od sezonu – z zimowych na letnie i odwrotnie. Sięgając po ogumienie właściwe dla danego sezonu, sprawdzić należy, czy nie ma ono żadnych uszkodzeń. Ważny jest również ich wiek. Rok produkcji odczytać można z ciągu czterech cyfr na boku opony. Dwie pierwsze oznaczają tydzień, a dwie kolejne rok produkcji. Specjaliści zauważają, że z uwagi na właściwości stosowanych materiałów, opona nie powinna być użytkowana dłużej niż przez sześć lat.

Oczywiście opony dyskwalifikują różne uszkodzenia. Należą do nich:

  • odklejenie się bieżnika
  • boczne wybrzuszenie na ściankach
  • odkryta drutówka
  • przetarcia

W przypadku samego bieżnika jego ustawowa wysokość, do której można je użytkować, sprowadza się do 1,6 mm. Jednak jazda na oponach z takim bieżnikiem jest już mocno ryzykowna. Przyjmuje się bowiem, że dla letniego ogumienia minimalna wysokość bieżnika to około 3 mm, dla zimowego natomiast ok. 4–4,5 mm.

Stan ogumienia, a ciśnienie w oponach samochodowych

Na stan opon samochodowych wpływ ma kilka różnych czynników. Liczy się sposób eksploatacji pojazdu, ale także roczne przebiegi oraz jakość dróg, po których porusza się samochód. Nie można zapomnieć o ciśnieniu. Dlaczego ciśnienie w oponach samochodowych ma tak istotny wpływ na jazdę?

Choćby z uwagi na to, że w pojazdach wyposażonych w opony o zbyt małym ciśnieniu wydłuża się droga hamowania. Instruktorzy ze szkół jazdy mówią tu nawet o 5 metrach przy prędkości ok. 70 km/h. Widać w związku z tym wyraźnie, że wpływa ono nie tylko na stan samych opon, ale również bezpieczeństwo jazdy. Zwłaszcza że podróż na takim ogumieniu skończyć się może wybuchem opony, o czym więcej w artykule Jak zachować się po rozerwaniu opony?“.

Natomiast zbyt wysokie ciśnienie pomniejsza powierzchnię styku opony z nawierzchnią, przez co pojazd staje się nadsterowny i ma słabszą przyczepność. Jeżeli ciśnienie jest za wysokie, powoduje również pogorszenie funkcji amortyzacyjnych, co w konsekwencji ma wpływ na mniejszy komfort jazdy i prowadzi do szybszego zużycia elementów zawieszenia. Zdarza się też, że mniejsze ciśnienie występuje tylko w kole lub kołach po jednej ze stron, co skutkuje ściąganiem pojazdu. Co więcej, niewłaściwe ciśnienie w oponach samochodowych to również wyższe koszty eksploatacji auta – większe zużycie paliwa i szybsze zniszczenie ogumienia.

Jak często sprawdzać ciśnienie w oponach?

Specjaliści radzą, aby ciśnienie kontrolować co najmniej raz w miesiącu, jak i przed każdą dłuższą podróżą. Robić to należy wówczas, kiedy opony są zimne, jeszcze przed lub zaraz po rozpoczęciu jazdy.

W nowych samochodach pomocne są tutaj innowacyjne systemy, a mianowicie układ kontroli ciśnienia w oponach. Pierwsze takie systemy informowały o nagłym spadku ciśnienia, co mogło mieć miejsce na przykład wskutek przebicia ogumienia. Następnie rozbudowano go, aby informował on o każdej utracie ciśnienia poniżej wymaganego poziomu. System ten znajduje się na wyposażeniu wszystkich nowych samochodów, które od 2014 roku sprzedawane są na terenie Unii Europejskiej.

Poza nimi, auta klasy średniej i kompakty mają pośredni system monitorowania ciśnienia TPMS (ang. Tyre Pressure Monitoring System). Wykorzystuje on stosowane w systemach ABS i ESC czujniki prędkości kół, a poziom ciśnienia w oponach obliczany jest na podstawie wibracji lub obrotów kół.

Warto przypomnieć, że informacja o tym, jakie ciśnienie w oponach samochodowych dla danego samochodu jest optymalne, znajduje się na widocznym miejscu na jednym z elementów nadwozia, np. pod klapką wlewu paliwa.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 11 Średnio: 3.1]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

2 komentarze

Odpowiedz