Dezynfekcja samochodu w czasach epidemii koronawirusa

Jak wygląda profesjonalna dezynfekcja samochodu podczas epidemii koronawirusa?

Dezynfekcja samochodu dla wszystkich zmotoryzowanych powinna być w dzisiejszych czasach priorytetem. Samochód to miejsce, które nie jest wolne od bakterii. Jak wykonać dezynfekcję wnętrza auta, aby kabina była wolna od drobnoustrojów?

Jak dezynfekować kabinę samochodu?

Obecnie kierowcy przemieszczają się przede wszystkim między domem, miejscem pracy a sklepem. Koronawirusem zarazić się można wszędzie, między innymi właśnie w miejscu pracy, o ile nie jest ona wykonywana w systemie zdalnym, ale też — a może przede wszystkim — w sklepie czy na ulicy. Oczywiście z uwagi na zagrożenie rząd wprowadził pewne ograniczenia, które mają zmniejszyć ryzyko zarażenia, ale można je jedynie zredukować, choćby przez korzystanie z jednorazowych rękawiczek. Taki cel ma również dezynfekcja samochodu, o której warto pamiętać nie tylko po powrocie ze sklepu.

Oczywiste jest, że im częściej dotykamy gołą dłonią różnych przedmiotów, które mogą być skażone bakteriami, tym większe ryzyko zarażenia. Niestety, kierowcy wszystkie zanieczyszczenia przenoszą następnie do auta. Tu należy postawić pytanie o żywotność wirusa, która jest różna w zależności od wilgotności, rodzaju powierzchni, jak również ilości związków organicznych w danym miejscu.

Według naukowców koronawirus poza organizmem ludzkim utrzymuje się od kilku do kilkudziesięciu godzin. Szczególnie długo przeżywa na szkle. Oznacza to, że obowiązkiem jest czyszczenie nie tylko wyświetlacza smartfona, ale też wszystkich ekranów dotykowych w aucie. Zresztą kierowcy, którzy dotkną brudnego szkła w telefonie, następnie mogą przenieść zarazki na różne elementy sterowania we wnętrzu auta. Regularna dezynfekcja kabiny samochodu jest więc wręcz wskazana.

Dezynfekcja samochodu — czym dezynfekować wnętrze auta?

Chcąc zdezynfekować kabinę samochodu, najlepiej użyć do tego odpowiednich preparatów. Wprawdzie po wybuchu epidemii o takie środki było naprawdę trudno, ale obecnie sytuacja jest o wiele bardziej stabilna. Samochodowe odkażalniki masowo zaczęli produkować między innymi producenci kosmetyków do aut. Optymalnie stosować należy 70-procentowy roztwór alkoholu. Poza specjalistycznymi środkami czyszczącymi, do dezynfekcji wnętrza samochodu wykorzystać można:

  • odkażalniki medyczne,
  • koncentraty zimowego płynu do spryskiwaczy,
  • odmrażacze do szyb,
  • spirytus spożywczy.

Przetarcie kierownicy, ekranu dotykowego, przycisków na konsoli, klamek czy przełączników zajmie nie więcej niż 2-3 minuty. Regularnie, co jakiś czas odświeżyć należy również układ wentylacji, choćby przez spray odkażający do samodzielnego użycia. Wystarczy włączyć silnik i klimatyzację z nawiewem ustawionym na obieg zamknięty, po czym na około kwadrans zostawić odkażalnik w pozycji otwartej.

Jednak profesjonalna dezynfekcja klimatyzacji obejmuje również wymianę filtra kabinowego. Na szczęście w większości aut można to zrobić samodzielnie. Jednym ze skuteczniejszych narzędzi do dezynfekcji samochodu jest również ozonator. dezynfekcja samochodu ozonem to najlepszy sposób na pozbycie się z niego drobnoustrojów, które usuwane są nawet z najtrudniej dostępnych miejsc. Nie bez powodu ozonatory wykorzystywane są w gabinetach dentystycznych czy szpitalach.

Na co uważać przy dezynfekcji auta?

Dezynfekcja samochodu podczas epidemii koronawirusa nie jest więc niczym skomplikowanym. Przynajmniej wówczas, kiedy to podstawowe zabiegi przy wykorzystaniu specjalnych środków. Więcej mówi o tym artykuł pt. Czyszczenie wnętrza samochodu w czasach koronawirusa“.

Ważne natomiast, aby jeszcze przed skorzystaniem z odkażalników upewnić się co do ich składu. Najlepsze są środki na bazie etanolu, a nie metanolu. Te również są skuteczne, ale należy unikać nadmiernego wdychania ich oparów. Nie ma natomiast problemu, kiedy to środek z tylko niewielką domieszką metanolu.

Oczywiście należy uważać, aby nie uszkodzić odkażanej powierzchni. Dlatego w pierwszej kolejności odkażalniki należy stosować na najmniej widocznych miejscach czyszczonych powierzchni. Większych problemów być nie powinno, ponieważ z reguły tworzywa sztuczne znajdujące się w kabinie są odporne na działanie alkoholu, ale ostrożności nigdy za wiele. Dodatkowo preparatem ochronnym zabezpieczyć warto elementy skórzane.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz