Czyszczenie wnętrza samochodu w czasach koronawirusa

Jak wykonać prawidłowo czyszczenie wnętrza samochodu?

Bez wątpienia czyszczenie wnętrza samochodu jest ważne z uwagi na komfort przebywania w aucie. Jednak dziś — w dobie koronawirusa — warto o tym pamiętać również z punktu widzenia zdrowia. Jak czyścić kabinę auta, aby zmniejszyć zagrożenie związane z zarażeniem się wirusem COVID-19?

Samochód siedliskiem drobnoustrojów

Pojawienie się koronawirusa w Polsce jest dobrym momentem, aby zastanowić się nad kwestią higieny, również w aspekcie prywatnych środków lokomocji, jakimi są samochody. Na co dzień nikt o tym nie myśli i wielka szkoda, ponieważ auta są siedliskiem milionów drobnoustrojów. Skoro bakterie gromadzą się na codziennych przedmiotach typu smartfon, klawiatura komputera, klamki od drzwi czy pieniądze, nic dziwnego, że nie brakuje ich również w kabinie pojazdu, gdzie panuje wysoka temperatura, a często znajdują się też resztki jedzenia. Warto się w związku z tym zastanowić, jak przeprowadzić czyszczenie wnętrza samochodu, aby było w nim bezpiecznie.

Czyszczenie wnętrza samochodu — jak często?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak często należy przeprowadzać czyszczenie wnętrza samochodu. Najlepiej jak najczęściej, szczególnie obecnie. Wiele zależy również od tego, czy jest to prywatne auto, z którego korzystamy na wyłączność, ewentualnie jeździ nim ktoś z naszej rodziny, czy może samochód z wypożyczalni, zwłaszcza na godziny, czy samochód firmowy dostępny co najmniej dla kilku pracowników. Wówczas, choć nie ma pewności, że wcześniej z auta korzystał ktoś zarażony, nie można być pewnym, że tak nie było. Jednak nawet korzystając z aut firmowych lub na wynajem godzinowy, nie należy panikować. Wystarczy przetrzeć płynem dezynfekującym miejsca najczęściej dotykane przez kierowców. Tym bardziej należy zachować rozsądek przy szukaniu, oglądaniu i testowaniu podczas jazdy próbnej aut z rynku wtórnego. Trzeba pamiętać, że najważniejsza jest higiena osobista. Chcąc zmniejszyć częstotliwość kontaktu ze sprzedawcami, weryfikacji stanu i sprawdzenia historii auta warto dokonywać przez Internet, przeglądając zdjęcia czy zaglądając w raport VIN.

Wracając do czyszczenia kabiny, dezynfekcja wnętrza auta skupiać się musi na najczęściej używanych elementach, tj. kierownicy, dźwigni skrzyni biegów, lusterku, pasach bezpieczeństwa, hamulcu ręcznym, klamkach, pokrętłach na desce rozdzielczej czy na wajchach i przyciskach przy kierownicy. Ponadto warto zwrócić uwagę na schowki, ewentualny uchwyt na telefon, ale też miejsca dotykane na przykład przez dzieci.

Najprościej jest regularnie czyścić wnętrze auta, odkurzając je co najmniej raz na dwa tygodnie. Przed pandemią koronawirusa nawet kilka razy w tygodniu należało przecierać kierownicę, deskę rozdzielczą czy gałkę zmiany biegów. Dziś warto być jeszcze regularniejszym, robiąc to nawet codziennie.

Jak czyścić wnętrze samochodu?

Czyszczenie kabiny auta nie jest skomplikowane, również w czasach koronawirusa nie różni się wiele od tego, jak wyglądało to przed pandemią. Skorzystać w tym celu można z mokrej szmatki nasączonej płynem do mycia naczyń lub szyb. Oczywiście lepiej korzystać ze specjalistycznych środków dezynfekujących na bazie alkoholu.

Czyszczenie kierownicy

Co oczywiste, najczęściej dotykanym elementem wyposażenia auta jest kierownica. Jeżeli kierowca nie chce prowadzić samochodu w rękawiczkach, koło kierownicy powinien starannie przetrzeć przed każdą podróżą. Pomogą w tym wilgotne chusteczki pielęgnacyjne, przyda się również kieszonkowy żel do dezynfekcji i kawałek papieru, aby przetrzeć kierownicę już po oczyszczeniu. Warto podkreślić, że o ile nie będzie problemu z kierownicami skórzanymi czy plastikowymi, o tyle może on się pojawić przy alcantarze, którą często znaleźć można na kierownicy aut sportowych. Częste i intensywne przecieranie jej wilgotną ścierką może osłabić lub nawet uszkodzić materiał.

Dezynfekcja dźwigni zmiany biegów

Innym elementem najczęściej dotykanym w kabinie auta jest dźwignia zmiany begów. Tyczy się to głównie aut z przekładniami manualnymi, ale i wybieraki w automatach nie są wolne od bakterii. Również w tym przypadku wystarczą nawilżone chusteczki, płyn do dezynfekcji i papierowy ręcznik.

Czyszczenie dźwigni kierunkowskazów i deski rozdzielczej

Koniecznie regularnie czyścić trzeba również dźwignię kierunkowskazów, spryskiwaczy do szyb i pokrętła na desce rozdzielczej. Najlepiej dokładnie przeczyścić całą deskę rozdzielczą włącznie z klimatyzacją, przynajmniej wówczas, kiedy kierowca będzie z niej korzystać. Oczywiście pomijamy tutaj fakt, że sam układ klimatyzacji w samochodzie powinien być dezynfekowany w warsztacie przynajmniej raz w roku, włącznie z wymianą filtra kabinowego.

Jakie środki do dezynfekcji samochodu wybrać?

Rynek jest bardzo bogaty w środki do profesjonalnej dezynfekcji kabiny auta, które występują w formie płynu czy sprayu. Tak więc nie zawsze muszą to być wilgotne chusteczki higieniczne. Jeżeli to specjalistyczne środki, których w dobie epidemii koronawirusa nie brakuje, wystarczy nanieść je na szmatkę lub suchy ręcznik, po czym wyczyścić dany element. Z kolei, jeżeli ktoś ma chwilę czasu i szuka oszczędności, może stworzyć swój własny, domowy środek dezynfekujący. Wśród niezbędnych do tego składników są:

  • spirytus (kilka łyżek; najlepiej 95-procentowy),
  • żel z aloesu (200 ml),
  • olejek eukaliptusowy (kilka kropel).

Samodzielnie przygotowany środek służy dezynfekcji kabiny auta, dłoni oraz gadżetów: portfeli, kluczy, telefonu itp. Poza tym warto zastanowić się nad ozonowaniem, które zabija bakterie nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. To dobry wybór również dlatego, że pozwala usunąć z samochodu nieprzyjemne zapachy.

Czy dezynfekcja auta chroni przed koronawirusem?

Czy w związku z tym dezynfekcja auta w dobie panowania koronawirusa ma sens? Z pewnością tak, aczkolwiek nie należy popadać w panikę. Na pewno warto o tym pamiętać w sytuacji, kiedy z samochodu korzystają lub korzystały inne osoby, w tym zarażeni. Jednak co ważniejsze, regularna dezynfekcja i czyszczenie wnętrza samochodu musi mieć miejsce nie tylko w dobie epidemii COVID-19, ale i na co dzień. Nie tylko po zakupie samochodu używanego, przed którym nie należy mieć żadnych obaw, ale i w codziennej eksploatacji. Warto jednocześnie przypomnieć, że kupujący auto na rynku wtórnym — podobnie jak sprzedający — nie mają obowiązku zgłaszania tego faktu w ciągu 30 dni w wydziale komunikacji, jak miało to miejsce wcześniej. Nawet w przypadku spóźnienia, w związku z koronawirusem nie grozi im z tego tytułu kara, o czym szerzej w artykule pt. Spóźniona rejestracja samochodu — koronawirus zwalnia z kary?“.

Same bakterie gromadzą się natomiast także w aucie użytkowanym tylko przez jednego kierowcę i to nawet po ozonowaniu. W końcu samochód z brudnym wnętrzem czy zanieczyszczona klimatyzacja same w sobie są źródłem bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Dlatego warto zachować zdrowy rozsądek. Ze środków do dezynfekcji korzystać intensywnie należy nie tylko dzisiaj, ale i za kilka tygodni, kiedy sytuacja wróci do normalności.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

1 komentarz

Odpowiedz