Czym jest Profil Kandydata na Kierowcę?

Profil Kandydata na Kierowcę

Osoby, które chcą wyrobić prawo jazdy, wcześniej muszą założyć Profil Kandydata na Kierowcę. Czym jest i do czego służy PKK?

Czym jest Profil Kandydata na Kierowcę?

Profil Kandydata na Kierowcę to dokument elektroniczny generowany przez starostwa. Zawiera on w sobie aktualne dane na temat osoby starającej się o prawo jazdy. Potwierdza też jej uprawnienia i pozwala na szybką oraz prostą identyfikację kandydata.

Wymóg posiadania PKK obowiązuje od 19 stycznia 2013 roku. Każdemu PKK nadaje się indywidualny i unikalny numer, podobnie jak w przypadku samochodów, których znakiem charakterystycznym jest numer VIN. Jeżeli dana osoba zdaje prawo jazdy na kilka kategorii, Profil Kandydata na Kierowcę składany jest na każdą z nich, co oznacza również przyznawanie oddzielnych numerów.

Dokument służy nie tylko identyfikacji kandydata. Powala na sprawniejszą wymianę informacji między osobą przygotowującą się do zdawania egzaminu na prawo jazdy, starostwami, szkołami jazdy i Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. PKK zapobiega również wydawaniu prawa jazdy osobom, które mają sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

W jakich sytuacjach PKK jest niezbędny?

Profil Kandydata na Kierowcę jest potrzebny, aby w ogóle rozpocząć kurs na prawo jazdy. To nie koniec, ponieważ bez numeru PKK nie można:

 • rozszerzyć dotychczasowych uprawnień
 • starać się o przywrócenie cofniętych i utraconych kwalifikacji
 • otrzymać dokumentów zatrzymanych przez sąd
 • wymienić dokumentów

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o Profil Kandydata na Kierowcę

Aby złożyć wniosek o PKK i założyć profil niezbędne są do tego odpowiednie dokumenty, a w tym:

 • wniosek o prawo jazdy
 • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do bycia kierowcą
 • orzeczenie psychologa (dotyczy kategorii C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E)
 • ważny dowód tożsamości
 • aktualna fotografia o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm
 • ksero prawa jazdy (jeżeli takie już istnieje oraz ewentualne jego tłumaczenie przy dokumencie zagranicznym)
 • pisemna zgoda opiekunów (przy niepełnoletnim kandydacie)
 • dokument potwierdzający pobyt na terenie Polski (obowiązkowy dla obcokrajowców)

Gdzie złożyć wniosek o Profil Kandydata na Kierowcę?

Jako że wniosek o Profil Kandydata na Kierowcę można złożyć za pośrednictwem sieci, ale konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego, częściej jest to osobista wizyta w Wydziale Komunikacji swojego urzędu. Ewentualnie może zrobić to osoba upoważniona przez kandydata na kierowcę. Jeżeli jest to osoba blisko spokrewniona z głównym zainteresowanym, pełnomocnictwo jest darmowe. W innym wypadku to koszt rzędu 17 zł. Nie występuje też żadna opłata za Profil Kandydata na Kierowcę. Złożenie wniosku o PKK jest darmowe, co niestety nie ma miejsca przy wymianie prawa jazdy, np. z powodu upłynięcia terminu jego ważności. Szerzej tę procedurę opisuje artykuł pt. Ile kosztuje wymiana prawa jazdy z powodu upłynięcia terminu ważności?“.

Gdzie i jak odebrać numer PKK?

Numer PKK można odebrać w urzędzie lub pocztą. W zależności od dołączonych dokumentów i formalności cała procedura trwa krótko. Numer PKK można dostać:

 • od razu przy kompletnym wniosku
 • w ciągu 2 dni, jeżeli urząd musi sprawdzić dane osoby starającej się o PKK
 • w ciągu miesiąca, jeżeli urząd musi wyjaśnić sytuację osoby starającej się o PKK, np. przy negatywnym orzeczeniu lekarskim
 • do 2 miesięcy, jeżeli sytuacja osoby starającej się o PKK wymaga dodatkowych wyjaśnień

Z reguły indywidualny numer Profilu Kandydata na Kierowcę wydawany jest w ciągu 2 dni. W przypadku odmowy jego nadania, taka osoba w ciągu 14 dni może odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

1 komentarz

 1. Tu dobrze wiedzieć, że można przykombinować. Nie wybierać się od razu do OSK tylko najpierw do WORD i zrobić sobie teorię, a później dopiero z PKK zapisać się na kurs. W innym wypadku zablokowany będzie PKK i będziemy musieli robić po bożemu najperw kurs później egzaminy.
  Zawsze to trochę przyśpieszy zdobycie uprawnień w gorącej wodzie kompanym młodym kierowcom 😉

Odpowiedz