Czym jest autocasco na godziny?

autocasco na godziny

Większość kierowców korzysta jedynie z obowiązkowej polisy OC, pomijając natomiast ubezpieczenie AC. Teraz może się to zmienić, ponieważ na rynku pojawia się nowa oferta. Jest nią autocasco na godziny.

Autocasco na godziny od firmy Aviva

Z innowacyjnym na polskim rynku produktem do kierowców wychodzi towarzystwo ubezpieczeń Aviva. Nazwa nowego produktu to po prostu Teraz”. Umożliwia on wykupienie polisy AC na krótki okres. W praktyce jest to autocasco na godziny.

W komunikacie ubezpieczyciela można przeczytać, że blisko 75% samochodów jeździ bez AC. To normalne. Mimo iż chroni ono przed szkodami dokonanymi z własnej winy, a dodatkowo zabezpiecza kierowcę przed kradzieżą czy zniszczeniem samochodu, to jest zwyczajnie zbyt drogie. Sytuację poprawić ma autocasco na godziny. Jest ono skierowane do kierowców, którzy z różnych przyczyn nie chcą kupować polisy AC na cały rok, ale na przykład skorzystać z niej podczas wakacyjnego wyjazdu. Ubezpieczenie AC na godziny przydać się może również podczas pożyczania samochodu mniej doświadczonemu kierowcy.

Założenia polisy AC na godziny

Ubezpieczenie AC na godziny można nabyć dla samochodu osobowego, ale również vana czy pojazdu terenowego. Najkrótszy okres ochrony autocasco to 3 godziny, natomiast najdłuższa granica w formule Teraz to 30 dni. Poza tym warunki zakupu ubezpieczenia autocasco w tej formie odnoszą się do górnej granicy wieku samochodu, która wynosi 15 lat. Graniczna wartość pojazdu nie może przekraczać 100 tysięcy złotych.

Ubezpieczenie AC Teraz ma również swój zakres terytorialny. Polisa działa w Polsce i w Europie, choć z ubezpieczenia wyłączona jest Rosja. Poza tym na terenie Białorusi, Mołdawii oraz Ukrainy nie chroni ona przed kradzieżą. Innym obostrzeniem jest brak możliwości ubezpieczenia samochodu zarejestrowanego na firmę oraz sprowadzonego z USA lub Kanady. Na wszystkich innych płaszczyznach jest to ubezpieczenie identyczne z klasyczną polisą AC. Co więcej, autocasco Teraz można rozszerzyć o ochronę assistance. Wówczas kierowca dostaje holowanie po awarii lub wypadku z limitem 200 km, jak i samochód zastępczy na siedem dni od momentu powstania szkody.

Zgłoszenie przez smartfona

Warto zauważyć, że zgłoszenie szkody jest możliwe z poziomu aplikacji TERAZ. Ta natomiast jest bezpłatna, a pobrać można ją ze sklepów Google Play i AppStore. Wszystkie dokumenty, a w tym polisa i Ogólne Warunki Ubezpieczenia dostępne są w smartfonie.

Ile natomiast trzeba zapłacić za ubezpieczenie autocasco na godziny? Najważniejsze, że cała wycena jest szybka i wykonywana za pomocą zeskanowania kodu dowodu rejestracyjnego. Według informacji podawanych przez ubezpieczyciela, dla dziesięciu najpopularniejszych samochodów w Polsce, stawka ubezpieczenia za sześć godzin na terenie kraju wynosi od 27 do 38 zł, za granicą natomiast od 42 do 67 zł. Oczywiście wiele zależy tu od faktu czy właściciel ma dotychczas bezszkodową przeszłość.

Kto powinien wybrać autocasco na godziny?

Z pewnością ubezpieczenie AC na godziny nie jest dla kierowców, którzy przez cały rok chcą bezpiecznie użytkować samochód, mając pewność, że nawet kiedy ze swojej winy doprowadzą do kolizji, będą mogli liczyć na pomoc ubezpieczyciela. To samo tyczy się kradzieży auta, choć w tym przypadku wielu kierowców popełnia błędy, o czym mówi artykuł pt. Najczęstsze błędy podczas zakupu autocasco od kradzieży samochodu“. Autocasco na godziny będzie jednak doskonałe dla tych, którzy bezpiecznie czuć chcą się podczas pojedynczych wyjazdów.

Ciekawe, jak przyjmie się ta forma ubezpieczenia. Z pewnością znajdą się kierowcy, którzy skorzystają z tej opcji. Pozostaje też poczekać na krok konkurencji. Zachodzi duże prawdopodobieństwo, że inni ubezpieczyciele również pójdą tym śladem. Dla kierowców będzie to tylko i wyłącznie z korzyścią, ponieważ zyska na tym cena okresowego ubezpieczenia AC.

Autocasco na godziny w pigułce:

 • ubezpieczenie dla samochodu osobowego, terenowego lub vana
 • okres ubezpieczenia od 3 godzin do 30 dni
 • maksymalny wiek ubezpieczanego samochodu – 15 lat
 • maksymalna wartość ubezpieczanego samochodu – 100 tys. zł
 • ubezpieczenie działa w Polsce i w Europie (z wyłączeniem Rosji, a w przypadku kradzieży również Białorusi, Ukrainy i Mołdawii)
 • nie można ubezpieczyć samochodu firmowego oraz auta importowanego z Kanady lub USA
 • możliwość rozszerzenia o assistance (auto zastępcze na 7 dni; holowanie po wypadku lub awarii do 200 km)
 • aplikacja TERAZ do pobrania z Google Play i AppStore
 • możliwość zgłoszenia szkody przez aplikację
 • szybka wycena po zeskanowaniu kodu Aztec dowodu rejestracyjnego
 • polisa, OWU i wszystkie informacje dostępne w aplikacji
 • płatność kartą
Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

1 komentarz

Odpowiedz