Czy zbiornik paliwa może wybuchnąć podczas tankowania?

czy zbiornik paliwa może wybuchnąć podczas tankowania

Temperatury latem są naprawdę bardzo wysokie. W związku z tym pojawiają się plotki, że tankowanie paliwa podczas upałów może skończyć się tragicznie, a przynajmniej jest niebezpieczne. Sprawdźmy, czy zbiornik paliwa może wybuchnąć podczas tankowania i jeśli tak to, jak zapobiec zagrożeniu.

Paliwo, czyli substancja łatwopalna

Nie jest tajemnicą, że paliwo to substancja niebezpieczna i łatwopalna, co tyczy się tak benzyny, jak i oleju napędowego. W związku z tym pojawiły się informacje, które sugerują, że przy tankowaniu zbiornik paliwa może wybuchnąć. Wszystko dlatego, że temperatura w zaparkowanym aucie może przekroczyć nawet 70 stopni Celsjusza. Czy zbiornik paliwa może wybuchnąć podczas tankowania, kiedy na zewnątrz jest upalnie, a kierowca zdecyduje się akurat na uzupełnienie paliwa?

Wielu specjalistów sugeruje, aby podczas wysokich temperatur nie tankować całego zbiornika paliwa. Pod wpływem temperatury może on bowiem wybuchnąć. Docierające z Wielkiej Brytanii informacje mówią nawet o tym, że kilka pojazdów przez to eksplodowało. Duża część ekspertów jest jednak przekonana, że to bzdura, bo do takiej sytuacji dojść nie może. Tak przy samym procesie tankowania, jak i zalewania zbiornika do pełna.

Warto pamiętać, że samochody, które są dopuszczone do eksploatacji, przystosowane są do pracy w każdych warunkach od temperatur skrajnie niskich do upałów. Tyczy się to również zbiornika z paliwem. System paliwowy jest skonstruowany tak, że opary paliwa nie mogą powodować zagrożenia. Tankowanie zbiornika do pełna, nawet w sytuacji, kiedy to na zewnątrz jest upalnie, nie stanowi żadnego ryzyka i nie może być to przyczyną wybuchu.

Niebezpieczne usterki

Odpowiedzieliśmy na pytanie dotyczące tego, czy zbiornik paliwa może wybuchnąć podczas tankowania. Widać wyraźnie, że nie jest to możliwe. Mimo wszystko są sytuacje, kiedy może dojść do pożaru pojazdu, co również jest niebezpieczne. Takie zagrożenie wywoływać mogą różne awarie. Także te fabryczne. Kilkadziesiąt aut pochłonął pożar po tym, jak doszło do wycieku glikolu z chłodnicy systemu recyrkulacji spalin (EGR) i zapalenia się pozostałości oleju napędowego w gorących spalinach. W związku z tą usterką ponad 300 tysięcy aut w marki BMW zostało wezwanych do serwisu, o czym więcej pisaliśmy w artykule pt. Akcja serwisowa samochodów BMW z silnikami Diesla“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

1 komentarz

  1. “… Docierające z Wielkiej Brytanii informacje mówią nawet o tym, że kilka pojazdów przez to eksploatowało.” czy eksplodowało?

    Pozdrawiam

Odpowiedz