Czy silniki Diesla od BMW są najlepsze?

silniki Diesla od BMW są najlepsze

Od afery dieselgate wielu producentów samochodów powoli rezygnuje z silników wysokoprężnych, stawiając w zamian na motory benzynowe i hybrydy. Tym śladem nie idzie BMW. Bawarska marka nie ma zamiaru rezygnować z takich jednostek. Czy to dlatego, że silniki Diesla od BMW są najlepsze?

Które marki rezygnują z diesli?

Najbardziej zauważalne odejście od silników wysokoprężnych prezentuje koncern Volkswagena. Nic w tym jednak dziwnego, skoro to właśnie niemiecki producent odpowiada za całą spalinową aferę. Volkswagen AG robi obecnie wszystko, aby ocieplić swój wizerunek. Inne podmioty zapowiadające odwrócenie się od silników na olej napędowy to francuskie PSA i konkurencyjne Renault. Po części jest to spowodowane tym, że samochody z silnikami wysokoprężnymi generują coraz mniejszy popyt ze strony klientów, o czym pisaliśmy w artykule pt. Samochody z silnikiem Diesla tracą na znaczeniu“. Jeśli dodamy do tego fakt, że wiele państw w Europie zakazało lub wkrótce zakaże wjazdu do oznaczonych stref dla ropniaków, które nie spełnią co najmniej normy Euro 4, wydaje się, że koniec diesli jest bliski. I tak, i nie.

W związku z zakazami wprowadzonymi przez Niemcy, Włochy czy Belgię, diesle z tych krajów masowo będą trafiać do państw, gdzie takie restrykcje na razie nie obowiązują. Jednym z nich jest Polska, gdzie nie brakuje chętnych na importowane auta z silnikami wysokoprężnymi. Co ważniejsze, wielu nabywców przed sprowadzeniem ich do Polski, dokładnie je weryfikuje. Pomaga w tym Historia Pojazdu, przegląd techniczny czy jazda próbna. Nabywca zwiększa wówczas swoje szanse na zakup dobrego Diesla. Sprawdza bowiem jego stan techniczny, ewentualną wypadkową historię i legalność, czy auto pochodzi z kradzieży.

Czy silniki Diesla od BMW są najlepsze?

Bawarska marka w najbliższym czasie nie zamierza rezygnować z takich motorów. Szef d.s. rozwoju koncernu z Monachium, Klaus Froehlich, stwierdził nawet, że silniki Diesla od BMW są najlepsze, gdyż cechują się najniższą emisją spalin wśród takich jednostek. Tym samym mogą one jeszcze długo konkurować z benzyniakami, hybrydami czy elektrykami. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że również BMW przydarzają się wpadki. Świadczy o tym choćby akcja serwisowa monachijskiego producenta spowodowana wyciekiem glikolu z chłodnicy systemu recyrkulacji spalin (EGR), a w konsekwencji zapaleniem się pozostałości oleju napędowego w gorących spalinach. Więcej o tym problemie, który dotyczy 320 tys. aut (m.in. BMW X3, X4, X5 i X6) tej marki pisano w artykule pt. Akcja serwisowa samochodów BMW z silnikami Diesla“.

Trudno jednoznacznie ocenić, czy silniki Diesla od BMW są najlepsze, ale na razie Niemcy z nich nie zrezygnują. Oczywiście, mowa o części takich motorów. Z pewnością największe jednostki wysokoprężne z czasem przejdą do historii. Jednak standardowe, 4-cylindrowe silniki na razie są niezagrożone.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 12 Średnio: 3.1]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz