Czy samochody elektryczne są bezpieczne?

czy samochody elektryczne są bezpieczne

Wielu zastanawia się, czy samochody elektryczne są bezpieczne. Poza tym, że zarzuca im się długi czas ładowania i mniejsze zasięgi, właśnie bezpieczeństwo jest sprawą kluczową. Sporo mówi się o ewentualnym pożarze lub eksplozji po wypadku. Sprawdzić to postanowiła organizacja DEKRA.

Testy zderzeniowe Renault Zoe oraz Nissana Leaf

Niemiecka organizacja DEKRA postanowiła samodzielnie sprawdzić, czy samochody elektryczne są bezpieczne. Dlatego przeprowadziła ona testy zderzeniowe aut elektrycznych i zbadała zachowanie akumulatorów po wypadku. To ważne, ponieważ zdarzało się słyszeć na wszelkiego rodzaju forach, że na przykład Tesle po kolizji stawały w ogniu. Niestety, dochodziło też do awarii, które nie pozwalały dostać się do poszkodowanych.

DEKRA do testów wybrała dwa auta – Renault Zoe oraz Nissana Leaf. Oba samochody były zderzane ze słupem, co miało symulować uderzenie w drzewo. Poza tym jedna próba Nissana obejmowała jeszcze czołowe zderzenie ze słupem. Samochód francuskiej marki poruszał się z prędkością 60 km/h, z kolei Nissana dodatkowo rozpędzono do prędkości 74 km/h, a do zderzenia czołowego doszło przy prędkości 84 km/h.

Po testach głos zabrał ekspert ds. wypadków DEKRY, Markus Egelhaaf. Powiedział on, że uszkodzenia nadwozia obu aut nie różnią się wiele od tych, jakie powstałyby w przypadku testów samochodów z silnikami spalinowymi. Ważne, że wzorowo zadziałały systemy wyłączania układu wysokiego napięcia. Mimo iż akumulatory aut uległy zniszczeniu i deformacji, nie doszło również do pożaru.

Niebezpieczne zderzenia boczne

Ekspert DEKRY zauważył również, że pasażerowie aut elektrycznych nie mieliby wielkich szans na przeżycie w przypadku bocznego zderzenia. W tym przypadku niewiele lepiej jest jednak również w samochodach z silnikami spalinowymi. Oznacza to, że samochody elektryczne są bezpieczne. Wygląda na to, że ich producenci zrozumieli, że muszą zapewnić kierowcy i pasażerom co najmniej ten sam poziom bezpieczeństwa, który tyczy się aut z silnikami spalinowymi. Nie ma więc obaw do tego, aby w aucie elektrycznym czuć się mniej bezpiecznie. Z kolei, jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej o najpopularniejszych testach zderzeniowych, przeczyta o nich w artykule pt. Jak oceniane jest bezpieczeństwo w testach Euro NCAP?“.

Na koniec trzeba jeszcze odnieść się do kwestii gaszenia akumulatorów, jeżeli doszłoby do ich pożaru. Sprawdzono nową metodę, która polegała na skierowaniu strumienia za pomocą specjalnej lancy do obudowy akumulatorów. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia i pierwsze próby faktycznie zakończyły się sukcesem, ale na tej płaszczyźnie niezbędne są dalsze badania.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

1 komentarz

Odpowiedz