Czy można dostać mandat za odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem?

mandat za odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem

Wielu kierowców nie zgadza się z przyjętymi przepisami prawa drogowego. Nie brak tych, którzy zadają sobie pytanie, czy można dostać mandat za odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem i dlaczego prawo jest na tej płaszczyźnie tak rygorystyczne. Zwłaszcza że rozwiązanie zgodne z przepisami jest bardziej niebezpieczne. Sęk w tym, że przepisy wprost nie zakazują takich praktyk.

Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem a prawo

Czy można dostać mandat za odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem? Z informacji, jakie podają strażnicy miejscy i policjanci, jak najbardziej. Dla wielu kierowców to nieporozumienie i zwykły błąd w prawie. W kodeksie drogowym nie ma jednak odrębnego przepisu, który nakazuje karać kierowców odśnieżających samochód z włączonym silnikiem. Wykroczenie to jest skutkiem innych regulacji. Odpowiedzi na to, czy można dostać mandat za odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem, szukać należy w art. 60 ust. 2 pkt 1 i 2 kodeksu karnego.

Pierwszy punkt tego przepisu zabrania kierowcy oddalania się od pojazdu, jeżeli ma on włączony silnik. Drugi z kolei używania samochodu w taki sposób, że powoduje on uciążliwości związane z nadmiernym hałasem lub zwiększoną emisją spalin do środowiska.

Nie chodzi tu więc o sam fakt odśnieżania samochodu, ale pozostawienia go z włączonym silnikiem. Wynika to z troski o bezpieczeństwo, aby pojazd nie odjechał bez kontroli. To również odpowiedź na emisję spalin, jakie bez wątpienia generuje samochód podczas postoju.

Ile kosztuje taki mandat?

Skoro odpowiedzieliśmy na pytanie, czy można dostać mandat za odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem, nie wolno pominąć kwestii wysokości takiej kary. Otóż pozostawienie samochodu z pracującą jednostką napędową na obszarze zabudowanym, to ryzyko ukarania mandatem w wysokości 100 zł. Trzykrotnie więcej kosztuje mandat, jeżeli na takim obszarze ich auta wydzielają dużą emisję spalin lub generują nadmierny hałas.

W zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska przepisy wydają się logiczne. Problem w tym, że zimą są mało praktyczne. Samo zeskrobanie lodu z szyby często zdaj się na nic. Szyby są wówczas mocno zaparowane od środka, a bez włączonego silnika ich odparowanie jest niemożliwe. To samo tyczy się również elektrycznego ogrzewania szyb. Z przepisów wynika więc, że należy prowadzić pojazdy z zaparowanymi szybami, co potęguje niebezpieczeństwo.

Porady, jak szybko i efektywnie usunąć lód z szyby, zebrano w artykule pt. Usuwanie lodu z zamarzniętej szyby“. Warto z nich skorzystać, gdyż najbliższe lata zmian w prawie na tej płaszczyźnie raczej nie przyniosą. Szkoda, ponieważ dziwne jest, że ustawodawcom przeszkadzają spaliny z auta stojącego przez kilka minut, a jednocześnie nie zwracają oni uwagi na zanieczyszczenia generowane przez samochody uwięzione w korkach.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 8 Średnio: 4.3]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz