Czekasz na niższe ceny paliwa?

Tankuj teraz bo niższej ceny możesz się nie doczekać.

Cena za baryłkę ropy jest najniższa od połowy lat 80-tych. Obecnie (w połowie maja) cena za baryłkę waha się pomiędzy 20 a 30 USD. Jednak analitycy wieszczą powrót cen do poziomu ok. 50 – 55 USD za baryłkę w 2021 roku. Prognozy te zostały oparte m.in. na optymistycznych założeniach, że kryzys w obecnej skali, wywołany przez wirusa już do nas nie powróci. 

 

Analitycy liczą na luzowanie obostrzeń w przemieszczaniu się, otwarcie granic i wznowienie transportu lotniczego, którego zapotrzebowanie na paliwa jest ogromne. Ponadto, kraje OPEC i Rosja od maja obniżają wydobycie ropy naftowej o 10 mln baryłek dziennie, o 5 mln baryłek wydobycie zmniejszą inne kraje. Również rozpędzająca się po pandemii gospodarka Chin ma wpłynąć pozytywnie na popyt. 

Ceny ropy poszły mocno w dół, ale ceny paliwa już nie…

 

Ceny ropy przed kryzysem kształtowały się na poziomie 68 USD za baryłkę.

Na cenę paliw w Polsce w ok. połowie składają się podatki – akcyza i VAT oraz opłaty – emisyjna i paliwowa. I choć na początku marca 2020 akcyza spadła o 17 PLN/1000 l, to opłata paliwowa wzrosła o tyle samo. Oznacza to utrzymanie opłat naliczanych do cen paliwa na tym samym poziomie. 

 

Owszem, w różnych miejscach Polski można tankować nawet za ok. 3,30 PLN za litr, jednak porównując średnią cenę benzyny jaką mamy obecnie do średnich cen z połowy lutego jeszcze przed wybuchem pandemii, to różnica wynosi niewiele ponad 1 PLN.

Cena w hurcie niska, a w detalu już niekoniecznie…

 

Niska cena paliwa w hurcie nie przełoży się na równie niską cenę w detalu. Nie tylko ze względu na opłaty doliczane do ceny benzyny czy oleju opałowego, opisane przez nas wyżej. 

 

Jest to sposób na odpracowanie strat wynikających z niższego o 20% ruchu na stacjach i spadek obrotów na dodatkowych produktach – twierdzą eksperci autobaza.pl

 

Zdaniem ekspertów autobaza.pl cena benzyny utrzyma się na obecnym poziomie jeszcze max. do końca maja. Już na początku czerwca znowu odnotujemy wzrost cen. Jeżeli część rodaków zdecyduje się na urlop w kraju, zwiększy się naturalnie popyt na paliwa. Wszyscy liczymy na otwarcie granic co znacznie ułatwi podróże, a stacje benzynowe tylko na to czekają. 

 

 

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

1 komentarz

  1. Fajnie, że są niskie ceny tylko co z tego jak nigdzie nie można jeździć. Chociaż transport powinien odżyć odpadną im koszty o połowę…

Odpowiedz