Co oznacza czarny dym z rury wydechowej?

co oznacza czarny dym z rury wydechowej

Nietypowy kolor dymu może niepokoić kierowcę. Bardzo często wiąże się to z uszkodzeniem jednostki napędowej lub awarią jej osprzętu. Typ usterki sugerować może barwa spalin. Co oznacza czarny dym z rury wydechowej?

Gazy wydechowe a zanieczyszczenie środowiska

Spaliny samochodowe zawierają w sobie tlenki węgla, azotu i siarki, ale nie tylko, bo również aldehydy, ozon i węglowodory. Ich dopuszczalną ilość określają normy emisji spalin Euro.

Nowoczesne samochody do atmosfery generują śladowe ilości szkodliwych dla środowiska substancji. Tak dobrze nie było jednak przed laty. Wówczas obostrzenia były o wiele mniej restrykcyjne. Chcąc poprawić jakość powietrza, niektóre miasta Starego Kontynentu zakazały wjazdu dla aut, które nie spełniają odpowiednich norm. Jako pierwszy zdecydował się na to Hamburg, choć nie wydaje się, aby taki zakaz przyniósł tam oczekiwany efekt, o czym więcej w artykule pt. Niemiecki zakaz dla diesli nie przynosi efektów“.

Najbardziej trujące są auta, które nie działają właściwie. O ile sprawny, dobrze funkcjonujący silnik i układ wydechowy wydziela bezbarwne gazy wydechowe, o tyle ten, który trapią poważniejsze awarie, już nie. Czy czarne kłęby dymu świadczą o poważnej usterce?

Co oznacza czarny dym z rury wydechowej?

Co istotne, czarny dym samochodowy niemal zawsze dotyczy silników Diesla. Jeszcze dwie dekady temu trudno było znaleźć samochód z silnikiem wysokoprężnym pod maską, który przy gwałtownym przyspieszaniu nie dymił na czarno. Rozwój technologii sprawił, że obecnie diesle są już o wiele bardziej przyjazne środowisku, ale przy tym również i znacznie droższe w naprawach. Z tego też powodu czarny dym z rury wydechowej to rzadkość. Jeżeli już się pojawi, kierowca ma powody do zmartwień.

Uszkodzone wtryskiwacze

Z reguły, obłoki czarnego dymu z rury wydechowej spowodowane są uszkodzeniem wtryskiwaczy, dokładniej zbyt małym ciśnieniem wtrysku bądź też nieszczelnością w układzie. O ich awarie nie trudno, gdyż system wtrysku paliwa stosowany w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych (Common-rail), ale i pompowtryski, wykazują dużą wrażliwość na jakość tankowanego paliwa. Niestety, taka awaria oznacza kosztowny remont. Zwłaszcza że niekiedy uszkodzonych elementów nie da się regenerować, a komplet nowych części kosztuje kilka tysięcy złotych.

Problemy z układem doładowania

Czarny dym może być również oznaką problemów ze zużytymi wężami przy chłodnicy turbosprężarki. Jest to zresztą jednoznaczne z wyraźnym spadkiem mocy, jak i głośniejszą pracą silnika. Na szczęście usunięcie tej usterki nie niesie w sobie tak wysokich kosztów, jak przy uszkodzonych wtryskiwaczach. Będzie to bowiem wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wiele zależy od modelu i popularności jednostki napędowej.

Spaliny o czarnym kolorze mogą również oznaczać problemy z samą turbiną, np. defektem jej wirnika, koła kompresji czy łopatek zmiennej geometrii. Spowoduje to, że do cylindrów nie będzie wtłaczana wystarczająca ilość powietrza. W konsekwencji, z rury wydechowej będzie wydobywać się czarny, szkodliwy dym. Uszkodzoną turbosprężarkę można regenerować, co sprowadzi się do kwoty od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Warto w tym miejscy przywołać zasady eksploatacji samochodu wyposażonego w turbosprężarkę, o których więcej w artykule Jak użytkować samochód z turbiną?“.

Czarny dym w silnikach benzynowych

Co oznacza czarny dym z rury wydechowej w benzyniakach? Zdarza się to rzadko, ale jest możliwe. Choćby wskutek mało profesjonalnego tuningu elektronicznego jednostki napędowej. Nieodpowiednio zaprogramowana mapa skończy się tym, że do komory spalania wtryskiwana będzie zbyt duża ilość paliwa. W takiej sytuacji czarny dym będzie wydobywał się z rury wydechowej nie tylko podczas jazdy, ale również pracy silnika na tzw. luzie. Takiej usterce zapobiec można stosunkowo szybko. Wystarczy przywrócić pierwotne ustawienia elektroniczne dla komputera sterującego silnikiem, ewentualnie wybrać warsztat, gdzie zaprogramowana zostanie odpowiednia mapa.

Oczywiście, nie tylko spaliny w kolorze czarnym mogą być powodem do obaw. Kierowców niepokoją też białe, niebieskie czy szare gazy spalinowe. Ich analizę przeprowadzono w artykule pt. Co oznaczają kolory spalin?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 9 Średnio: 3.3]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz