Co ile wymiana oleju w silniku?

Co ile wymiana oleju w silniku?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, jak często wymieniać olej. Co ile wymiana oleju w silniku jest więc obowiązkowa? Jakie są limity i co na ten temat mówią producenci?

Jak często wymieniać oleje Long Life?

Co ile wymiana oleju w silniku będzie uznawana za właściwą, jeżeli są to oleje Long Life? Okazuje się, że wielu producentów sugeruje ich wymianę co 30 tys. km, ale nie rzadziej niż raz do roku. Wygląda jednak na to, że wydłużanie przebiegów międzyserwisowych to zabieg marketingowy, który ma skłonić do wyboru danego auta z uwagi na niższe koszty eksploatacji. Interwały wymiany są jednak mocno naciągane, o czym świadczą konkretne przypadki.

Na przykład w jednostce napędowej Renault 1.9 dCi, w której zalecano wymianę oleju co 30 tys. km, okazało się, że nie służy to panewkom głównym. Te poddawały się bowiem nawet po 100 tys. km na liczniku. Podobnie wyglądało to w silniku 1.5 dCi. Wprawdzie winny był tutaj również słaby materiał ich wykonania, ale faktem jest, że właściciele częściej wymieniający olej, robili nawet trzykrotnie dłuższe przebiegi.

Wyraźnie pokazuje to, że nie zawsze należy ufać w tym zakresie producentom. Kilka lat zaniedbań na tym polu może bowiem nieść w sobie przykre konsekwencje.

Co ile wymiana oleju w silniku?

Przede wszystkim warto pamiętać, że olej wymieniać należy przynajmniej raz do roku. Mimo iż obecnie samochody osobowe są dostosowane do dłuższych interwałów wymiany, niekiedy nawet 20 tys. km to dla nich odrobinę za dużo.

Jeżeli silnik jest eksploatowany dosyć łagodnie i na dłuższych dystansach, kiedy przebiegi dzienne są naprawdę duże, olej powinien być w nim wymieniany co 15-20 tys. km. Przy takim interwale nie ma potrzeb inwestować w oleje typu Long Life. W autach, które właściciele eksploatują głównie na krótkich odcinkach, zwłaszcza często uruchamianych, interwał wymiany warto skrócić do 10-15 tys. km. Maksymalnie co 10 tys. olej wymieniać trzeba w autach sportowych i terenowych.

Oczywiście należy pamiętać, że obowiązuje tu zasada wymiany oleju przynajmniej raz w roku. Poza tym olej trzeba wymienić po niektórych awariach (po naprawie głównej, awarii uszczelki pod głowicą, przegrzaniu oleju). Dla bezpieczeństwa warto to zrobić także po zakupie używanego samochodu, a nawet nowego po przebiegu do 5000 km od zakupu. Nie jest to obowiązkowe, ale korzystne dla docierającej się jednostki napędowej.

Co oznacza kontrolka ostrzegająca przed niskim ciśnieniem oleju?

Zdarzyć się może, że podczas podróży na desce rozdzielczej zapali się kontrolka ostrzegająca przed niskim ciśnieniem oleju, która oznacza, że trzeba go szybko uzupełnić. Jeżeli nie ma pod ręką właściwego oleju o specyfikacji odpowiadającej silnikowi, należy go uzupełnić najlepszym dostępnym środkiem.

Problem może pojawić się przy silniku Diesla z filtrem cząstek stałych, który powinien pracować na oleju typu low SAPS (niskopopiołowy). Pomieszanie oleju full SAPS z low SAPS w silniku wysokoprężnym może uszkodzić filtr DPF. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej wymienić olej na środek typu low SAPS. W innym wypadku dolewka oleju mineralnego do syntetycznego nie powinna w wielkim stopniu zaszkodzić silnikowi, a na pewno nie tak, jak zbyt niski jego poziom. Jednocześnie, jeżeli silnik ma wzmożony apetyt na olej, warto sprawdzić, czy nie jest to efekt awarii. Szerzej piszemy o nich w artykule pt. Nadmierne zużycie oleju silnikowego. Jakie są tego przyczyny?“.

Jeżeli to silnik Diesla z filtrem cząstek stałych, niebezpieczna może być również mieszanka paliwa z olejem. Do zmieszania obu substancji dojść może w sytuacji, kiedy kilkukrotnie nie powiódł się proces regeneracji filtra DPF, a paliwo dawkowane do komory spalania spłynęło do miski olejowej. To sytuacja niebezpieczna, gdyż taki środek smarny nie ma odpowiednich właściwości smarujących. Wówczas, bez względu na termin ostatniej wymiany, należy niezwłocznie wymienić go na nowy.

Wymiany oleju w silniku nie można więc zaniedbać. Lepiej robić to częściej, aniżeli narażać się na ryzyko poważnych usterek. Zwłaszcza że wymiana oleju samochodowego ceny ma umiarkowane, o czym mówi artykuł pt. Ile kosztuje wymiana oleju silnikowego?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

3 komentarze

  1. olej trzeba regularnie wymieniac (12tysiecy km), zawsze mi to mechanik podkreslal, bo utrzymuje to silnik w dobrej kondycji. u mnie jest hyundai xteer, bardzo fajny syntetyk, który super zabezpiecza przed wysoką temperaturą, ma dobry skład o lepkość

  2. Lata doświadczeń i wiem że tak co 10 tysięcy kilometrów to jest idealnie dla silnika. plus dobry olej – syntetyk jest najzdrowszy, akurat chwale sobie ten z Hyundai xteer. Dobry poślizg, lepkość i zero zatarć

  3. Olej się wymienia zgodnie z tym co zalecił producent, jeden ma co 10tyś z inny co 15tys trzeba czytać, tak samo markę oleju stosuje się taką jaka jest do danego silnika, nowe auta na syntetykach ale już część starszych aut jedzie pół-syntetykach bo jak dasz full syntetyk to trzeba będzie robić remont silnika. Ostatnio kupiłem sobie raport na autobazie bo zaciekawiło mnie jak podali moją szkodę i jest opcja gdzie podaje mi po wpisaniu przebiegu serwisy jakie mam zrobić przy moim przebiegu, fajna opcja, fajnie jak by jeszcze dali przypominajkę mailową o zbliżających się wymianach to było by super.

Odpowiedz